MojAndroid

Google prichádza s novým posilnením ochrany informácií o používateľoch. Od 5. mája 2021 začínajú v obchode Google Play pre vývojárov platiť prísnejšie pravidlá týkajúce sa prístupu k zoznamu aplikácií nainštalovaných v koncových zariadeniach. Na tému upozornil portál XDA-Developers.

V praxi to znamená asi toľko, že aplikácie po nainštalovaní budú môcť pristupovať k zoznamu všetkých aplikácií, ktoré sa nachádzajú v zariadení, len vo vybraných a skutočne oprávnených prípadoch.

Doteraz si prakticky akákoľvek aplikácia mohla zo systému vytiahnuť informácie o tom, čo všetko má používateľ nainštalované. S týmito informáciami sa ďalej pracovalo napríklad v oblasti marketingu, no využiť sa dali aj pri nekalejších činnostiach ako je napríklad hľadanie zraniteľností pre potenciálny vstup malvéru.

Zoznam aplikácií ako citlivé údaje

Google v rámci nových pravidiel “Developer Program Policy” uvádza, že aj zoznam nainštalovaných aplikácií vlastne predstavuje osobné dáta citlivej povahy. Práve preto zavádza reštrikcie, ktoré obmedzia prístup k týmto dátam.

K zoznamu všetkých nainštalovaných aplikácií budú môcť pristupovať už len aplikácie, ktorých kľúčová funkčnosť je viazaná na túto informáciu. Príkladom sú bezpečnostné aplikácie, správcovia súborov, prehliadače, finančné aplikácie a ďalšie podobné nástroje. Vývojári navyše budú musieť zdôvodniť, prečo ich aplikácia nemôže využívať inú, menej obťažujúcu, metódu pre získanie potrebných informácií.

Play považuje inventár nainštalovaných aplikácií v zariadení dopytovaných zo zariadenia používateľa za osobné a citlivé údaje, preto sa toto povolenie môže používať iba vtedy, keď základná funkcia alebo účel aplikácie pre používateľa vyžaduje všeobecnú viditeľnosť nainštalovaných aplikácií v zariadení používateľa. 

Google

Google Play a nové pravidlá

Ak aplikácia nebude spĺňať nové podmienky pre používanie dopytu na získanie zoznamu nainštalovaných aplikácií, tak dôjde k jej odstráneniu z ponuky obchodu Google Play. Respektíve, vývojár bude musieť tento dopyt zo svojej aplikácie odstrániť.

V prípade, že aplikácia získa výnimku pretože spomínaný dopyt je skutočne nutný pre jej celkovú funkčnosť, autor bude musieť podpísať dodatočný formulár. Google tým jasne ukazuje, že svoj nový postoj myslí smrteľne vážne a na prípadné obchádzanie podmienok si dá poriadny pozor.

Nové pravidlá vstúpia do platnosti od 5. mája 2021 a reálne sa týkajú aplikácií pre Android 11 a novšie. Aspoň nateraz. V praxi ich už koncom roka budú musieť dodržiavať všetky aplikácie zaradené v obchode Google Play. Od novembra 2021 totiž musia byť všetky aplikácie cielené aspoň na Android 11. Aj takto Google posilní ochranu osobných údajov používateľov.

Náš tip
Google chce optimalizovať inštaláciu aj používanie aplikácií z Google Play
6.4.2021

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+