MojAndroid

Používate Android smartfón? Ste citlivá na údaje o vašej aktuálnej polohe? V tom prípade by ste rozhodne mali zbystriť pozornosť. Android telefóny zhromažďujú vaše údaje o polohe a pošlú ich do spoločnosti Google, aj keď ste vypli služby určovania polohy a nemáte vloženú kartu SIM. Viac informácií ohľadom tejto problematiky dnes odhalila spoločnosť Quartz.

Náš tip
Google Lens sa už objavili v Google Asistentovi

Náš tip
Je možné veriť tomu, čo nám vyhodí na oči náš vyhľadávač? Google je príkladom, že nie

Sú vaše údaje v ohrození?

Pojem “služby určovania polohy” často odkazuje na presné údaje o používaní aplikácie GPS. Napríklad Mapy Google tak nájdu najlepšiu trasu dochádzky, alebo Uber zistí, kde presne stojíte, aby vodiči vedeli, kde vás môžu vyzdvihnúť. Od januára všetky Android zariadenia zhromažďujú adresy blízkych mobilných veží a odosielajú zašifrované dáta do spoločnosti Google a do systému pre manažovanie správ, keď sú pripojení na internet. Je to fakt, ktorý zákazníci nemôžu zrušiť – aj keď sú ich telefóny “resetované” pomocou obnovenia továrenských nastavení.

Informácie, ktoré Google čerpá označuje ako “Cell ID.” Toto zistenie je prekvapivé aj z dôvodu, že údaje o mobilných vežiach sú zvyčajne držané sieťami operátorov a len za výnimočných okolností sa zdieľajú medzi externé spoločnosti. Nové zistenie môže spôsobiť vrásky na tvári práve používateľom, ktorí si neželajú, aby bola zaznamenávaná ich poloha. Môže ísť tiež o ohrozenie, ktoré spôsobuje vyššie riziko v prípade únikov osobných dát či pri hackerských útokoch.

Náš tip
Google Mapy v novom update prezradia, koľko si počkáte v reštaurácii

Sekcia o sledovaní polohy od spoločností Google hovorí približne nasledovné: “Keď používate služby Google, môžeme zhromažďovať a spracovávať informácie o vašej skutočnej polohe pomocou rôznych technológií … vrátane IP adresy, GPS a ďalších senzorov, ktoré môžu poskytnúť spoločnosti Google informácie o zariadeniach v blízkosti, prístupových bodoch Wi-Fi a mobilných vežiach.”

Aktualizácia, ktorá prinesie opravu odosielania týchto dát o určovaní vašej polohy resp. polohy najbližších mobilných veží má byť spracovaná do konca tohto mesiaca. Kedy sa dostane k používateľom a koľko výrobcov pristúpi následne k sprístupneniu tejto aktualizácie zatiaľ nie je známe.

Zdroj: theverge

22.11.2017

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+