Kúpa spoločnosti Motorola Mobility Googlom, ktorá bola ohlásená v pondelok, nie je pre Android dobrá správa a prináša nové obavy.
Aspoň to tvrdia priemyselní experti, podľa ktorých akvizícia za 12,5 miliardy môže poškodiť existujúce vzťahy Googlu s jeho partnermi. „Kúpou spoločnosti Motorola Mobility sa totiž Google stane výrobcom tabletov a smartfónov a takisto priamym konkurentom pre ďalších výrobcov, pre ktorých bol doteraz v pozícii partnera,”tvrdí Nick Dillon, analytik spoločnosti Ovum.
Dillon tak hovorí o možnom napätí v ekosystéme Androidu, aj keď súčasne kvituje snahu Googlu zaštítiť svoj operačný systém patentmi, ktoré akvizíciou spoločnosti Motorola Mobility získa. No je podľa neho možné, že Google bude preferenčne dodávať nové verzie OS Android pre svoju vlastnú hardvérovú divíziu, ktorou sa Motorola Mobility stane, a ostatní výrobcovia tak budú v nevýhode, čo ich môže v extrémnom prípade nútiť poobzerať sa po inej mobilnej platforme. Podobný názor zdieľa aj Chris Hazelton, analytik spoločnosti The 451 Group. Načrtnutý postup Googlu navyše podľa Dillona nie je vôbec nereálny, zvlášť vzhľadom na nedávne reštrikcie v prístupe k zdrojovému kódu Androidu zo strany partnerov.
Takáto situácia by však mohla nahrávať Microsoftu a jeho platforme Windows Phone 7, pretože väčšina veľkých hráčov na trhu, ako je Samsung, HTC, LG alebo ZTE, ponúka prístroje aj s týmto systémom a je možné, že by posilnili jeho zastúpenie medzi ponúkanými produktmi práve na úkor Androidu. No oficiálne sa zatiaľ zdá, že výrobcovia združení v Open Handset Alliance nijako nie sú vydesení krokom Googlu, v oficiálnom vyhlásení tvrdia, že krok Googlu zdôvodňovaný patentovou ochranou Androidu vítajú.
No aj Charles Golvin, vedúci analytik v spoločnosti Forrester, je presvedčený, že produktoví stratégovia vo firmách pravdepodobne v dôsledku akvizície spoločnosti Motorola Mobility Googlom prehodnotia svoje plány s Windows Phone. Fred Huet, riaditeľ telekomunikačnej konzultačnej firmy Greenwich Consulting, k tomu dodáva, že hoci ohlásená akvizícia prináša Googlu veľký rastový potenciál, bude sa teraz musieť súčasne aj oveľa starostlivejšie starať o vzťahy s doterajšími partnermi.
Čo si o tejto situácii myslíte vy?
Zdroj: ITnews.sk
Tak asi Google vie čo robí…inak by nebol tam kde je.
Google se právě snaží pomoci všem výrobcům telefonů co osazují Android…právě proto koupil i Motorulu aby se mohl efektně bránit proti patentovým sporům ze strany Oracle a dalším kteří po něm ktějí dohromady vetší částku než Google zaplatil za Motorolu…Je to jen dobře, že Google ostatním ukazuje jak je silný a jakou silou bojuje aby platforma Android neupadla a ubránila se proti konkurenci.
O android nemám obavy. Primárne Google nikdy nebude predajcom hw. Potrebuje mať svoje prostredie aj inde, ako iba na Motorola displejoch.
Martin K.
Bullshit! Rozmýšľal redaktor, keď tu postol takúto vymyslenú hovadinu?
Kúpu Motorola Mobility Googlom označili všetci výrobcovia ako pozitívum!
Ano, o pozitivnom vyjadreni spolocnosti na tuto transakciu sme publikovali v tomto clanku https://www.mojandroid.sk/novinky/google-kupuje-spolocnost-motorola-mobility
Je tu vsak aj priestor na iny nazor, ktory maju analytici a experti, preto sme ju publikovali.
Bullshit! Rozmýšľal redaktor, keď tu postol takúto vymyslenú hovadinu?
Kúpu Motorola Mobility Googlom označili všetci výrobcovia ako pozitívum!
Ak ste si pozorne precitali zivotopis Steava Jobsa mozno ste vycitali medzi riadkami ze niektore rozhodnutia maju dopad o niekolko rokov dopredu. Podla mna je to takto. V google sa chcu ucit z chyb inych. Vidia ako apple “vycerpavaju” boje koli pantovej ochrane svojich vyrobkov, ktoru si chce ochranit lebo jeho uzavretost systemu SW a HW je jeho jedninou vyhodou oproti konkurencii (aj zatratenim). Najlacnejsie riesenie je prevencia a to aj urobili nakupom akvizicie MM cez ktoru budu mat osetrenu velku cast patentov na HW. Na druhu stranu vedia, ze chcu tazit z historicej skusenosti Microsoftu, ze otvorenost technologie prinasa vacsie zisky pri mensej namahe preto urcite nechce zatvorit brany pred svojimi partnermi, ktore zaplavuju trh svojimi derivatmi hlavne na svojich domacich trhoch. Tretou pridanou hodnotou moze byt skusenost z applu (kde Andy Rubin nejaky cas pracoval) ze vyvojarom sa vyvija progresivnejsie ak subezne inovuju SW a HW. Ako prax ukazala aj ten najlepsi partner nepusti do svojej kuchyne druheho partnera na 100%. Nakupom MM dostanu do jednej internej kuchyne vyvoj SH a HW na ktore budu vlastnit patenty. Kedze sa nebrania predavaniu licencii budu este viac profitovat lebo partneri nebudu stracat cas ako prisposobovat HW na novu verziu SH kedze im to Goole ponukne ako hotove riesenie. A povedzme si na rovinu. Nie su uz dnes momentalny partneri Googlu len HW firmy, ktore sa snazie priohybat svoj produkt k nejakemu prototym na ktorom musi Google vzdy zatial spolupracovat s externym partnerom? Takze sa nic nezmeni len to moze posunut kvalitu a rychlost inovacie dopredu.
A aby som nezabudol ak je pravda o tom utoceni Oracle, za ktorym je mozno aj osobna nevrazivost otvoreneho riesenia v podobe jej CEO Larry Ellisona je to dalsie plus v podobe pevnejsieho stitu preventivnej ochrany.