MojAndroid

Android smartfóny sú populárne na celom svete, čo potvrdzuje aj štatistika. Celkovo je teda až 71,3 % používateľov verných práve Android zariadeniam. Portál PhoneArena uvádza, že aktuálny počet používateľov Androidu je 2,8 miliardy. Na trhu sa nachádza množstvo populárnych značiek, ktoré Android smartfóny produkujú. Ktoré z nich ale dominujú?

Samsung na trhu jednoznačne vedie

Trhový podiel Samsungu v tomto mesiaci dosiahol až 34,6 %, čím si zabezpečil náskok pred spoločnosťou Xiaomi, ktorej podiel bol 14,3 %. Strednú priečku obsadila spoločnosť Oppo s podielom 10,3 %, a nesmieme zabudnúť ani na spoločnosti Vivo a Huawei, ktoré sa taktiež umiestnili v TOP päťke.

Podiel spoločností | Zdroj: PhoneArena
Podiel spoločností na trhu | Zdroj: PhoneArena

Spoločnosť Huawei v roku 2019 obsadila druhú priečku, no aktuálne je na tom horšie. Dôvodom je samozrejme obchodná vojna s USA, takže Huawei telefóny nemôžu používať Google služby.

Aké je najpopulárnejšie Android zariadenie?

Samsung je na prvej priečke aj v rámci skladacích smartfónov, ktoré sa postupne stávajú populárnejšími. Spoločnosť vytvorila niekoľko takýchto zariadení, z ktorých najväčší úspech zožal práve Galaxy Z Flip3. Taktiež nesmieme zabudnúť ani na aktuálne modely Galaxy Z Fold 4 a Galaxy Z Flip 4.

Samsung Galaxy Z Flip4
Samsung Galaxy Z Flip4 | Zdroj: Tomáš Kanálik


Keď hovoríme o strednej triede smartfónov, najobľúbenejším zariadením sa v tomto mesiaci stal Samsung Galaxy A12. Za ním sa umiestnili modely Galaxy A21 a Galaxy A10. Séria Galaxy A je celkovo populárna hlavne z dôvodu nižšej ceny.

iOS verzus Android

Ako sme už spomínali, celkový podiel systému Android na celosvetovom trhu je 71 %. V krajinách ako je napríklad Brazília, India a Vietnam je to až 85 %. Čo sa týka systému iOS, jeho podiel na trhu je 28 %. Zaujímavé je aj to, že podiel systému Android v posledných piatich rokoch klesol o necelé dve percentá, zatiaľ čo podiel systému iOS stúpol až o 8 %. Dlhodobý trend teda uprednostňuje Apple, čo môžeme vidieť aj na počte ľudí v našom okolí, ktorí vlastnia iPhone.

Náš tip
Slováci začali platiť podvodné faktúry. Operátor upozorňuje, že nie sú od neho

23.11.2022

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+