MojAndroid

Úložný priestor pre Android zariadenia akými sú telefóny alebo tablety je veľmi dôležitý. Od neho záleží koľko aplikácií môžete nainštalovať alebo koľko dát budete schopný do zariadenia uložiť. Pri telefónoch ale aj tabletoch rozlišujeme dva základne typy pamäte a to vnútornú a externú.

Vnútorná pamäť

Vnútorná pamäť nazývaná tiež ako ROM je dôležitá pre inštalovanie aplikácií a hier do zariadenia – platí čím väčšia tým lepšie. Pri kúpe telefónu treba však pamätať, že nie vždy 512MB ROM znamená, že dostanete rovnakú kapacitu aj pre aplikácie a hry – na ROM je totižto uložený aj samotný systém Android. Môže sa tak ľahko stať, že z 512MB sa razom stane len 130MB.

Operačná pamäť RAM

Pamäť RAM je dôležitá najmä pre chod systému. Tu sa ukladajú dočasné dáta dôležité pre funkčnosť spustených aplikácií.

Externá pamäť

Externá pamäť je tvorená väčšinou pamäťovými kartami micro SD, ktoré sa zasúvajú do micro SD slotu telefónu či tabletu – ich maximálna použiteľná kapacita je štandardne 32GB. Tablety okrem micro SD majú často možnosť rozšírenia pamäte prostredníctvom portu USB 2.0, ku ktorému môžete pripojiť napríklad USB Flash disk alebo aj normálny pevný disk s USB rozhraním.

Presun aplikácií na SD kartu

Od verzie Androidu 2.2 Froyo je možné nainštalované aplikácie a hry presúvať na pamäťovú kartu. Na čo je takáto funkcia dobrá? Pamätajte, že vnútorná pamäť býva pre potreby inštalovania často nepostačujúca a preto možnosť presunúť aplikáciu na pamäťovú kartu je viac než vítaná. K tomuto účelu môžete použiť aj niektorú z aplikácií na Android Markete (napríklad App2SD), ktoré túto funkciu ponúkajú, ale existuje aj možnosť ručného presunutia cez nastavenia Androidu – tu nájdete v:

Nastavenia–>Aplikácie–>Správa aplikácií–>vyberiete aplikáciu, ktorú chcete presunúť (nie všetky aplikácie presun podporujú )–>vybrať možnosť “Presunúť na kartu SD”.

Po presunutí na pamäťovú kartu ostávajú niektoré údaje stále v telefóne

Niekedy sa môže stať, že presun spôsobí problémy pri používaní aplikácie – ak nejaké spozorujete radšej ju znova presuňte späť do telefónu.

 

3.9.2011

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+