MojAndroid

Určite si pamätáte časy, keď vaše „hlúpe“ mobily vydržali na jedno nabitie kľudne aj týždeň pri miernom využívaní na zopár hovorov a SMS správ. Postupne začali mobilné telefóny prekypovať množstvom funkcií a moderným hardwarom a tak sa časy „takmer nekonečnej“ výdrže nadobro stratili. Teda aspoň zatiaľ.

Predstavte si smartphone s obrovským štvor palcovým displayom, dvojjadrovým procesorom, zapnutým 3G a Wi-Fi a plne synchronizovaným. Toto je obraz väčšiny Android smartphonov a ich používatelia často bojujú s výdržou ich zariadenia. Preto sa v ďalšom diely seriálu pre začitočníkov pustíme do problému šetrenia energie, aby váš smartphone vydržal čo najdlhšie a vy ste neprišli o komfort pri jeho používaní.

 

Vypnutie WI-Fi, alebo 3G

Nadpis je trochu zavádzajúci, no obe tieto konektivity vyžadujú trochu našej pozornosti. Wi-Fi je výborné doma, na pracovisku, alebo v kaviarni, kde je signál bezdrôtovej siete WLAN. Čo ale keď sme na ceste a siete nechytáme? Wi-Fi modul v telefóne neustále prehľadáva okolité siete a to si vyžaduje naozaj veľké množstvo energie. Skúste preto túto konektivitu pri presune medzi prácou a domovom, alebo cestovaní jednoducho vypnúť.
Spomenul som aj 3G. Áno, táto mobilná sieť je taktiež veľkým „žrútom“ energie a pri zlom pokrytí a následnom „prelaďovaní“ na siete nižšej rýchlosti telefón spotrebuje omnoho viac energie, ako Wi-Fi.

 

Vypnutie Bluetooth

Ďalšou konektivitou spotrebúvajúcou energiu batérie je Bluetooth. „Modrý zub“ sa dnes nevyužíva tak často, ako kedysi, no keď ho použijete, určite si nájdite čas na jeho deaktiváciu. Jedným  ťuknutím na obrazovku ušetríte a to sa oplatí.

 

Automatický jas

Povolením tejto funkcie opäť znížite odber vášho smartphonu. Zariadenia začne totiž regulovať jas podľa okolitého osvetlenia a tak vám nebude v prítmí „vypaľovať“ zrak a vy opäť čosi ušetríte.

 

Ostatné nastavenia šetrenia energie

Všetky zariadenia s HTC Sense, alebo rozhraním Samsung TouchWiz disponujú položkou v menu, ktorá obsahuje ďalšie doplnkové možnosti šetrenia energie vášho telefónu. Sú to nastavenia automaticky vypínajúce niektoré funkcie pri znížení kapacity batérie, alebo nastavenia, ktoré upravujú obraz či ukončujú procesy…

 

Správca úloh

Manuálne ukončovanie aplikácií – ich procesov – je často komentovaná téma, na ktorú mám ale celkom jasný názor, ktorý je dokonca pri všetkej skromnosti ten správny.

Je pravda, že ukončením aplikácií predĺžite výdrž batérie, no nie drasticky a popravde robíte to, čo odporuje fungovaniu Linuxu, alebo teda Androidu. Systém si vie sám ustrážiť naplnenie RAM pamäte a teda manuálne ukončovanie aplikácií nie je vôbec potrebné.

Samozrejme, ak máte pri aplikáciách sociálnych sietí nastavenú aktualizáciu príspevkov každých 15 minút, to môže spôsobiť zhoršenie výdrže, no opäť to nebude veľmi citeľné, telefón totiž na pozadí synchronizuje mnoho vecí a jedna aplikácia navyše nič nezhorší.

 

 

S týmito radami si výdrž telefónu určite predĺžite. Ak máte ďalšie rady a skúsenosti so šetrením batérie, podeľte sa s nimi v komentároch pod článkom.

Seriál Android začiatočník

Začínate používať Android? Prečítajte si aj naše ďalšie návody a tipy, ako sa rýchlo oboznámiť so svojím novým Android telefónom.

24.1.2012

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+