MojAndroid

Widgety boli odjakživa jednou z najpraktickejších súčastí systému Android a veľkou výhodou oproti konkurencii. Jednoduchý a graficky pekne spracovaný widget môže dokonale zastúpiť celú aplikáciu. Dokonca mnohé aplikácie existujú iba vo forme widgetov a pracovať s nimi môžete iba na domovskej obrazovke. Používate ich ešte stále aj vy, alebo ste na ne zanevreli?

Widgety dokonca aj na zamknutej obrazovke

Niet pochýb o tom, že widgety v systéme Android majú už svoje najlepšie časy za sebou. V čase, kedy na smartfónoch fičali systémy Android 4.0 Ice Cream Sandwich či 4.1-4.3 Jelly Bean, boli widgety neodmysliteľnou súčasťou takmer každého smartfónu s Androidom. Pre používateľov predstavovali veľkú výhodu v tom, že im priamo na obrazovke ukazovali informácie a poskytovali funkcie, ku ktorým by sa inak museli dostávať buď cez komplikované menu s nastaveniami alebo cez kompletné rozhranie konkrétnej aplikácie.

Často sme na smartfónoch videli widgety so skratkami pre ovládanie pripojenia, ktoré sa ale časom presunuli do panelu s rýchlym spustením a boli neustále zdokonaľované. Teraz už sú rýchle nastavenia tak užitočné, že tieto widgety využíva skutočne iba málokto.

Rovnako veľa používateľom slúžili widgety ako jednoduchší prístup ku konkrétnym funkciám aplikácie. Vďaka tomu nebolo potrebné spúšťať celú aplikáciu, čo pred štyrmi-piatimi rokmi neraz trvalo poriadne dlho. Miesto toho ste mali k dispozícii jednoduchý widget, prostredníctvom ktorého bolo možné vykonať danú funkciu priamo z domovskej obrazovky.

Alebo dokonca zo zamknutej obrazovky. Aj tam sme svojho času umiestňovali widgety, ktoré nám priamo na zamknutej obrazovke zobrazovali množstvo praktických informácií. Dalo by sa povedať, že šlo o akéhosi predchodcu moderných funkcií Always-On displeja, s ktorými sa dnes stretávame takmer na každom novom zariadení.

Používate widgety dodnes?

Hoci to mnohí dnešní používatelia Androidu možno ani netušia, aj najnovšie verzie systému stále podporujú plnohodnotné widgety. Tých je často oveľa viac ako by ste si mysleli, niektoré aplikácie ich ponúkajú aj viac ako desať. Väčšinou však ide o málo propagované funkcie, no pred pár rokmi bol dobrý a pekný widget často jednou z najväčších pých novej aplikácie.

A hoci v každom telefóne je možné zobraziť desiatky rôznych widgetov, málokto to aj skutočne robí. Svoje miesto majú stále widgety s počasím, ktoré nám poskytujú zaujímavé a dôležité informácie a vďaka ktorým aplikáciu s počasím nemusíme takmer vôbec zapínať. Okrem toho sú praktické widgety s kalendárom či poznámkami, ktoré slúžia ako nástenka danej aplikácie. Tú potom spúšťame iba vtedy, keď chceme niečo vytvoriť, no pre rýchly prehľad úloh či povinností stačí aj praktický widget.

A ako sme spomínali, mnohé výhody widgetov časom zmizli. Aplikácie sa dnes zapínajú bleskovo, a tak je často jednoduchšie kliknúť na ikonu obľúbenej aplikácie ako sa zaoberať umiestnením widgetu na obrazovku. Ba čo viac, widgety mali často tendenciu nepracovať na 100 %, a to najmä v alternatívnych launcheroch. Nie vždy sa správne aktualizovali a niekedy prestali pracovať úplne. Aj sám Google sa vo svojich aktualizáciách už takmer vôbec nevenuje widgetom, hoci niekedy v tomto smere robil veľké pokroky s každou novou verziou systému. Okrem toho, Google dokonca redukuje alebo celkom odstraňuje widgety z niektorých svojich vlastných aplikácií, ako napríklad Google Fit.

Nás preto zaujíma – ako ste na tom vy? Používate ešte widgety vo vašom smartfóne? Ak áno, akým spôsobom a ako často? Koľko widgetov máte na domovských obrazovkách a z akých aplikácií? Hlasujte v našej ankete a podeľte sa o svoje názory v diskusii pod článkom.

Používate ešte widgety vo vašom Android smartfóne?

Zobraziť výsledky

Loading ... Loading ...
10.9.2018
Zdroj: Android Police

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+