MojAndroid

Google včera všetkých zaskočil tým, keď verejnosti predstavil úplne nový operačný systém Android Wear, ktorý je určený na použitie v nositeľných inteligentných zariadeniach. Takmer ihneď po jeho uvedení sa objavili aj prvé informácie o hodinkách Motoroly a LG, ktoré nový OS budú používať. Google však nespolupracuje len s týmito dvoma výrobcami, a na zozname partnerov sa nachádza napríklad aj Samsung, HTC a Asus.

Google v deň odhalenia Android Wear sprístupnil pre vývojárov aj nástroje SDK, ktoré im majú pomôcť s vývojom aplikácií pre nový systém. V budúcnosti sa môžeme tešiť na modifikované verzie známych aplikácií z obchodu Play, ktoré dnes bežne spúšťame na smartfónoch a tabletoch. Developeri si môžu už teraz stiahnuť SDK a vyskúšať si nový systém v emulátore.

wear-sdk-preview_0

Google bude na inteligentných hodinách zobrazovať aktuálne informácie o GPS polohe, rýchlosti a vzdialenosti, ktorú ste prešli pešo, na bicykli alebo akýmkoľvek iným spôsobom. Samozrejmosťou je tiež prepojenie s Google Now vyhľadávaním a s tým spojené výhody, ktoré môžete využiť na získavanie informácií z akejkoľvek oblasti, ktorá vás zaujíma. Hodinky budú prepojené s vaším smartfónom alebo tabletom s Androidom a umožnia vám tiež odpovedať na hovory alebo SMS pomocou hlasových príkazov začínajúcich spojením “OK Google…”. Rovnako do hodiniek dostanete aj upozornenia z aplikácií v smartfóne. Google spomína tiež podporu širokého portfólia senzorov, ktoré má zahŕňať napríklad akcelerometer a merač srdcového pulzu.

cs cuecard (1)

Používateľské prostredie OS Android Wear sa podobá na to, ktoré môžeme nájsť v hlasovom asistentovi Google Now. Kartové rozloženie sa prispôsobuje aj malému displeju a pohybovať  sa v ňom dá pomocou dotykových gest v horizontálnom a vertikálnom smere. Karty je možné otvárať posunom prsta zľava doprava, alebo naopak, opačným pohybom zrušiť. Každá obrazovka môže ponúknuť používateľovi ďalšie akcie alebo tlačidlá, ktoré mu umožnia odpovedať na správy alebo vykonávať ďalšie činnosti.

Google sa ďalej jasne vyjadril v tom, že na zápästí sa budú zobrazovať len dôležité upozornenia. Pravdepodobne rovnaké ako na smartfóne či tablete, ktorý bude robiť hodinkám spoločníka. To, či zavibrujú alebo vydajú zvuk, má byť tiež v rukách developerov aplikácií, ktoré takto odbremenia používateľa od zbytočných upozornení. V prípade, že jedna aplikácia vygeneruje niekoľko upozornení (napríklad vám na e-mail príde 10 správ), OS ich dokáže zobraziť na jednej obrazovke v akomsi balíku – viď. obrázok.

Android-Wear-Notification-Stacks

Výbornou správou je, že Android Wear bude schopný rozpoznať napríklad konkrétne druhy pohybu a pozíciu, vďaka čomu bude na displeji ponúkať len tie aplikácie, ktoré súvisia s práve vykonávanou činnosťou – napríklad behaním alebo turistikou. Developeri tiež môžu ovládať, ktoré notifikácie sa zobrazia doma, v práci alebo v telocvični.

V súčasnosti Google umožňuje použiť aj hlasový povel “OK Google” alebo ikonku G v pravom hornom rohu pre spustenie menu s príkazmi, ktoré OS podporuje. Niektoré z nich bude možné priradiť aj konkrétnej aplikácií. Aktivovať sa budú dať hlasom alebo ťuknutím na displej. Navyše, v prípade SMS alebo iných chatovacích aplikácií je možné na prichádzajúce správy odpovedať hlasom a to jednoduchými hlasovými pokynmi alebo nadiktovaním textu podobne, ako sme zvyknutí pri Android smartfónoch.

Android-Wear-Voice-Replies

Samozrejme, toto je len začiatok toho, čo má Google v pláne s inteligentnými hodinkami a inými nositeľnými zariadeniami. Android Wear v súčasnej podobe je prvým a veľmi dôležitým krokom k tomu, aby sme na zápästí mohli nosiť skutočne inteligentné a užitočné zariadenia, ktoré nám úľahčia fungovanie počas dňa. Verím, že už v dohľadnej dobe sa dočkáme pridania ďalších funkcií, ktoré nás pre inteligentné hodinky, podobné Motorole Moto 360, nadchnú ešte viac.

Zdroj: androidcentral, developer.android.com

19.3.2014

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+