MojAndroid

Fanúšikovia mobilných operačných systémov iOS a Android sú povestní svojimi spormi a na internete mnohokrát tvoria dva na smrť znepriatelené tábory. Ich vzájomné slovné prestrelky v komentároch pod článkami sa neraz zmenia na hotovú vojnu, v ktorej sa obe strany častujú aj rôznymi osobnými invektívami. Je to vojna, ktorá sa nedá vyhrať a ani jednej strane sa zrejme nikdy nepodarí tú druhú presvedčiť o svojej pravde. Pomyselná vojna sa však vedie aj v jednotlivých krajinách, kde sa oba operačné systémy snažia získať čo najväčší trhový podiel. Ako to vyzerá v jednotlivých krajinách, ukazuje názorne a prehľadne infografika spoločnosti  dotMobi.

Infografika bola vytvorená na základe internetových prístupov z jednotlivých zariadení a zahŕňa celkovo 101 krajín. Čiernou farbou sú označené krajiny, v ktorých prevládajú zariadenia od Apple, zelenou zase štáty, kde je dominantný Android. Sivá farba označuje krajiny, ktoré nie sú zahrnuté do prehľadu. Výsledky nie sú prekvapujúce, Apple dominuje predovšetkým v USA, Kanade, Austrálii a na niektorých vyspelých západoeurópskych trhoch, kde si ľudia môžu dovoliť zaplatiť vyššie ceny, ktoré Apple požaduje. Na rozvíjajúcich sa trhoch a v menej bohatých štátoch prevláda Android, ktorý môže okrem širokej škály rôznych zariadení zaujať aj výrazne nižšími cenami. Nájdu sa však samozrejme aj výnimky; medzi krajiny, kde spotrebitelia uprednostňujú Android, patrí Fínsko, Rakúsko, Švajčiarsko alebo dokonca Nemecko – krajina s najvýkonnejšou ekonomikou v Európe. Android dominuje aj v Ázii, ktorá je domovom silných juhokórejských, japonských a taiwanských výrobcov.

Pokiaľ by sme si výsledky premietli do čísiel, Android víťazí. Vedie totiž v 67 krajinách, zatiaľ čo výrobky Apple sú podľa výsledkov dotMobi rozšírenejšie v 34 krajinách. Patria však medzi ne dôležité trhy, okrem už menovaných napríklad Francúzsko alebo Japonsko.

Ostatné mobilné platformy sú však na tom biedne. Iba v dvoch krajinách totiž “vyhrala” iná platforma, než Android, alebo iOS. Konkrétne je to Južná Afrika, kde má 39% podiel BlackBerry a Bangladéš, kde má 26% podiel v internetovej premávke Nokia. Ak si zoberieme ako príklad USA, tak 97% percent internetových prístupov z mobilných zariadení má “na svedomí” iOS a Android, čo poukazuje na ich skutočnú dominanciu.

Podrobné porovnanie podielu iOS a Androidu v rámci jednotlivých krajín nájdete v grafe nižšie. Ako môžete vidieť, na Slovensku jasne vedie Android, ale v susednom Česku je podiel obidvoch platforiem takmer vyrovnaný.

Infografika dotMobi - rozšírenie Androidu a iOS vo svete b

 

Zdroj: cultofandroid.com

25.3.2014

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+