MojAndroid

Používatelia mobilných systémov Android a iOS sú často predmetom skúmania rôznych štúdií. Tá najnovšia sa týka ich vodičských schopností. StartUp Jerry v nej analyzoval údaje zozbierané od 20 000 vodičov z 13 miliónov kilometrov najazdených počas 14 dní.

Používatelia Android zariadení boli lepší vo všetkých kategóriách štúdie

Výsledky štúdie boli rozdelené do šiestich kategórií: celková bezpečná jazda, rozptýlenie pri jazde, rýchlosť, zatáčanie, zrýchľovanie a brzdenie. Používatelia systému Android sa ukázali vo všetkých šiestich kategóriách ako lepší vodiči. Najväčším rozdielom v skóre bola jazda s rozptýlením, kde používatelia Androidu dosiahli o šesť bodov vyššie skóre ako ich kolegovia využívajúci iOS.

Šesť kategórií štúdie | Zdroj: GetJerry.com

Rozptýlená jazda je jazda, počas ktorej sa šofér venuje aj iným činnostiam ktoré odvádzajú jeho pozornosť pri vedení vozidla. Rozptyľovacie prvky znižujú bezpečnosť vodiča, cestujúcich, chodcov a osôb v iných vozidlách. A práve používanie mobilných zariadení za volantom je jednou z najbežnejších foriem rozptýlenej jazdy.

Štúdia ukázala aj demografické rozdiely medzi používateľmi Androidu a iOS

Okrem celkových výsledkov tu bolo niekoľko zaujímavých poznatkov. Na oboch platformách dosiahli starší ľudia, ktorí sú ženatí, majiteľmi domov, žijúci na stredozápade USA, majú bakalársky alebo vyšší titul, celkovo najvyššie skóre. Keď sa však pozriete na každú kategóriu a demografickú skupinu, tak používatelia Androidu dokázali  prekonať rôzne konvenčné názory a predsudky.

Výsledky podľa veku | Zdroj: GetJerry.com

Napríklad slobodní používatelia Androidu prekonali ženatých používateľov Apple iPhone. Používatelia Androidu bez maturity zase porazili používateľov iPhone s vyšším vzdelaním. Podobne aj používatelia Androidu, ktorí nevlastnia dom, dosiahli vyššie skóre ako používatelia vlastniaci iPhone a dom.

Výsledky podľa vzdelania | Zdroj: GetJerry.com

Už iné štúdie v minulosti ukázali, že používatelia Androidu majú tendenciu byť svedomitejší a menej náchylní porušovať pravidlá. Narozdiel od nich, používatelia iPhonov prejavujú viac emocionality, čo môže viesť k nekonzistentnému a nepredvídateľnému správaniu.

Náš tip
Android Auto dostáva novú aktualizáciu, ktorá opravuje chyby. Onedlho príde aj nový dizajn
5.5.2022

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+