MojAndroid

Rast Androidu ostal v posledných kvartáloch takmer nemenný a trhový podiel si tento operačný systém drží na podobnej úrovni. To však neplatí o iOS na zariadeniach spoločnosti Apple, ktorých sa podľa nedávnych štatistík predalo menej ako pominulé roky. Najaktuálnejšie údaje spoločnosti Kantar však ukazujú, že Apple istý rast predsa len zaznamenal. Nie je však vôbec veľký a dá sa povedať, že ho môžeme označiť za zanedbateľný.

Rast sa týka najväčších krajín Európy (Nemecko, Francúzsko, Veľká Británia, Taliansko a Španielsko) a USA, kde Apple dosiahol medziročný nárast na úrovni 0,7 resp. 1,3%. Predaj smartfónov iPhone 6 a iPhone 6S získal za posledný kvartál 15,1% trhový podiel, čo z nich robí najlepšie predávajúce sa smartfóny na svete. Za nimi nasleduje Samsung s dvojicou vlajkových lodí Galaxy S7 a Galaxy S7 edge, ktoré si ukrojili 14,1%. Tretiu priečku obsadil opäť iPhone, tentokrát však s dodatkom SE na konci názvu. Ten sa zaslúžil o 5,1% trhový podiel. Na druhej strane, Apple sa veľmi nedarí v Číne, kde jeho trhový podiel klesol o 1,8%. Momentálne je tu cupertínska spoločnosť treťou najpredávanejšou značkou na trhu so smartfónmi a pred ňou sú momentálne dvaja technologickí giganti – Xiaomi a Huawei. Predaje iPhonov padali aj v Japonsku, kde medziročne poklesli až o 4,2%.

Androidu sa darilo. V Európe zaznamenal rast na úrovni 5,5%, v Číne 2,1%, v Japonsku 6,6% a v Austrálii 4%. Iná situácia bola v USA, kde zaznamenal malý pokles trhového podielu, a to o 0,6% a aktuálne sa drží na úrovni 65,5%. V Európe patrí googlovský operačný systém k dlhodobo najpopulárnejším a od konkurencie si so 76,8% drží výrazný odstup.

Ako sa bude situácia na trhu vyvíjať v nasledovných týždňoch? Očakáva sa, že tretí kvartál bude pre Apple opäť mínusový, a to z dôvodu vyčkávania zákazníkov na predstavenie nového iPhonu 7. K rastu Androidu by mohol v aktuálnom štvrťroku prispieť aj nový Samsung Galaxy Note 7. V štvrtom kvartáli však očakávame, že Apple porastie, a to najmä vďaka už spomínanému iPhonu 7.

Zdroj: Androidauthority

 

10.8.2016

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+