Pod vianočným stromčekom si určite veľa z vás našlo aj svoj vytúžený Android smartfón alebo tablet. Je však veľmi pravdepodobné, že ste sa ocitli tak povediac trochu v neznámych vodách a neviete čo presne robiť, nastaviť alebo ako svoje nové smart zariadenie využiť naplno. Aj preto vám prinášame krátke zhrnutie toho, čo by ste so svojim novým smartfónom alebo tabletom mali po prvom zapnutí urobiť.
Prvé kroky s Android smartfónom alebo tabletom nemusia byť pre každého jednoduchou záležitosťou. Ak si teda na prvé nastavenie svojho TECH darčeka netrúfate, odporúčame vám nazrieť do desaťdielného seriálu, ktorý sa venuje práve úplným začiatočníkom. Naučíte sa, ako prejsť cez úvodné nastavenia Androidu, dozviete sa niečo o jeho funkciách, ako aj to, ako zostať v bezpečí či aké aplikácie a hry sa oplatí nainštalovať. Pre našich čitateľov sme vyrobili dva seriály, z ktorých jeden sa venuje tabletom, druhý zas smartfónom.
Samozrejme, prvé nastavenia zvládne pravdepodobne väčšina z vás. To čo ale robí smartfóny smartfónmi sú aplikácie, ktoré si do nich nainštalujete. Veľa tých najzaujímavejších nájdete v naších výberoch TOP Android aplikácie, ktoré publikujeme pravidelne každý týždeň, po kliknutí na kategóriu Aplikácie, či v našej aplikácii Slovenské Android aplikácie.
Prehliadač internetu
Jednou z najviac využívaných funkcií Androidu je prehliadanie internetu. Hoci má vaše nové zariadenie zrejme predinštalovaný niektorý z prehliadačov, nie všetky vám môžu svojimi vlastnosťami vyhovovať. Preto vám odporúčame nainštalovať si niektorý z alternatívnych prehliadačov, ktorými sú Google Chrome s veľkým dôrazom na synchronizáciu s PC verziou, Opera, Firefox alebo Dolphin Browser, ktorý patrí medzi najprepracovanejšie aplikácie svojho druhu.
Kancelársky balík
Chcete vo svojom smartfóne či tablete prehliadať dokumenty akéhokoľvek druhu? Tak si určite nainštalujte Adobe Reader pre prezeranie PDF súborov, či komplexné kancelárske balíky, medzi ktorými excelujú tituly OfficeSuite, či Kingsoft Office. Nazabúdajte ani na aplikácie od spoločnosti Google, ktorý ponúka vlastné riešenie v podobe titulov Tabuľky, Prezentácie, Dokumenty či Poznámky
Anti-vírusová aplikácia
Možno ste voči tomuto druhu aplikácie skeptickí, prípadne súhlasíte s (aj našim) názorom, že riziko ohrozenia vášho Android smartfónu malvérom je veľmi mizivé, mali by ste si nainštalovať jednu z anti-vírusových aplikácií. Okrem toho, že vás takáto aplikácia ochráni pred príležitostnými nástrahami hackerov, ponúka väčšinou aj doplnkové funkcie, ktoré sú v tomto prípade dôležitými – vyhľadanie zariadenia pri strate alebo odcudzení, jeho ovládanie na diaľku či vymazanie údajov v čase, kedy je vaše zariadenie už v rukách zlodeja. Medzi najlepšie aplikácie tohto druhu patrí Avast Security&Antivirus, ESET Mobile Security alebo aplikácia slúžiaca proti krádeži Cerberus.
Cloudové úložisko
Ak si potrebujete zosynchronizovať zložku s vašim PC, prípadne mať niekoľko súborov stále po ruke v každom zariadení, najlepším riešením je cloud. Ten vám okrem iného umožní zdieľanie rôznych súborov, zálohovanie údajov či napríklad ukladanie dát pre neskoršie použitie. Najlepšími aplikáciami tohto druhu sú jednoznačne Dropbox či Google Drive, ktoré ponúkajú aj aplikácie Carousel a Google+, slúžiace pre zálohu vašich fotografií a videí do cloudu. Výber ďalších zaujímavých cloudových úložísk nájdete v článku TOP cloudové úložiská, ktorými môžete nahradiť Dropbox.
Sociálne siete
Aj keď si to mnohí z nás nepriznávajú, sociálne siete tvoria veľkú časť nášho online života. Existencia ich aplikácií vo vašom smartfóne či tablete preto nemusí byť ďalej vysvetľovaná. V súčasnosti medzi najpopulárnejšie sociálne siete patrí stále Facebook, Twitter, Google+, Instagram, no na vzostupe sú aj ďalšie alternatívy ako napríklad Pinterest či sociálna sieť pre profesionálov Linkedin.
Multimédiá
Pri prehrávaní hudby či videa sa môžete stretnúť s obmedzenou podporou formátov, menej výkonným prehrávaním väčších filmov alebo jednoducho s prostredím, ktoré vám nevyhovuje. Preto vám odporúčame aplikácie MX Player, obľúbený VLC Player či napríklad hudobné prehrávače Google Play Music alebo výborný Poweramp. A nezabudnite si nainštalovať aj rozpoznávací softvér Shazam alebo SoundHound. Vo vašom Androide by mali byť samozrejmosťou aj aplikácie pre streamovanie obsahu, medzi tie najlepšie nepochybne patrí aj Spotify alebo už spomínaná Hudba Google Play.
Nástroje a produktivita
Ak patríte medzi používateľov, ktorí chcú so svojim zariadením robiť viac ako písať SMS a volať, rozhodne sa vám zíde niekoľko užitočných nástrojov a aplikácií zvyšujúcich vašu produktivitu. Do pozornosti dávame tituly Clean Master pre odstránenie zbytočných súborov, vzdialeného správcu vášho zariadenia AirDroid, či tituly Barcode Scanner, Astro File Manager a obľúbenú aplikáciu na poznámky Evernote.
Komunikácia a navigácia
Pre spojenie so svetom nemôžu chýbať ani aplikácie populárnych sociálnych sietí či služieb. Všetci určite poznáte Skype, ktorý môžete samozrejme nainštalovať a spustiť aj na Androide, či Google Talk už dávnejšie premenovaný na Google Hangouts. Veľkej popularite sa teší aj WhatsApp, či Facebook Messenger, ktorý prichádza ako doplnková aplikácia k natívnej aplikácií Facebook. Pre komunikáciu so svetom nemôže chýbať ani e-mailový klient Gmail, ktorý už ale s veľkou pravdepodobnosťou máte vo svojom smartfóne či tablete nainštalovaný.
Nezabúdajte tiež na to, že váš Android smartfón alebo tablet disponujú aj GPS modulom, pomocou ktorého sa môžete nechať naviesť do vášho cieľa. Najpopulárnejšími aplikáciami, ktoré si môžete nainštalovať sú nepochybne Google Mapy, sociálna navigácia Waze a taktiež platený Sygic.
Ďalšie aplikácie
Medzi aplikácie, ktoré by ste rozhodne nemali prehliadnuť, patria aj nasledovné.
Poznáte aplikácie, ktoré by ste označili ako “must-have”, no nenašli ste ich v tomto článku? Napíšte nám do komentára názov, prípadne aj odkaz na váš tip a pomôžete tak začiatočníkom, aby objavili aplikácie, ktoré im pomôžu v ďalšom používaní ich zariadenia. Ďalšie tipy na aplikácie môžete nájsť aj na fóre www.androidforum.sk a všetkým odporúčame aj náš seriál 50 Must Have aplikácie, v ktorom si na svoje príde skutočne každý používateľ.