MojAndroid

Rok 2014 máme úspešne za sebou a nastáva čas na naše predikcie do najbližších mesiacov. Uplynulý rok priniesol viaceré prekvapenia a odhalenia zariadení, ktoré nás nadchli, no častokrát aj sklamali. Čo nás ale čaká v roku 2015? Aké zariadenia, technológie a trendy nás čakajú v novom roku? Na tieto otázky sme sa snažili odpovedať práve v tomto článku.

Náš tip
To najlepšie z roku 2014 vo svete Androidu

Android bude aj naďalej dominovať

Nie je prekvapením, že Android bol najrozšírenejším mobilným operačným systémom aj v roku 2014. Posledné známe štatistiky hovoria o percentuálnom zastúpení na úrovni až 80%. Pred konkurenciou má teda tento OS značný náskok, ktorý sa v roku 2015 veľmi meniť nebude a zaznamená nanajvýš malé výkyvy smerom nahor prípadne nadol. O ďalší rast by sa mohli zaslúžiť najmä trhy rozvojových krajín. V Indii, kde z viac ako miliardy obyvateľov smartfón vlastní len 29% ľudí, sa už boj o zákazníka začal. Google predstavil program Android One a výrobcovia, ako Motorola, Xiaomi, Oppo, či Micromax, už zbroja novými lacnými modelmi, ktoré majú byť predajnými trhákmi.

android-market-leader-smartphone

Android sa postupne začne viac objavovať aj v ďalších zariadeniach. Okrem hodiniek to budú aj automobily, ktoré by mohli disponovať už plnohodnotným operačným systémom, ktorý zastreší väčšinu funkcií palubného počítača. Naopak, očakáva sa, že sa zmenšia predaje tabletov, ktorých sa v roku predalo oveľa menej ako sa očakávalo. Podpísalo sa pod to viacero faktorov. Jedným z nich je predlžovanie životného cyklu tabletov, ktoré používateľ ani po niekoľkých rokoch používania nemá potrebu vymeniť. Viacerí majitelia rovnaký model tabletu používajú aj viac ako 3 roky – vyplýva to zo štatistík spoločnosti IDC. Pod úpadok sa podpísali aj tzv. tabletofóny s uhlopriečkou displeja do 6 palcov.

HTC zachránené

HTC sa po nevydarenom roku 2013, kedy sa po prvýkrát ocitlo v strate, podarilo v roku 2014 dostať opäť do zelených čísel. V druhom a treťom kvartáli minulého roka zaznamenal taiwanský výrobca pozitívne hospodárske výsledky a stabilizoval svoj rast. Spoločnosť predstavila niekoľko produktov, ktorými si vylepšila renomé a aj finančnú situáciu.

main-1

Minulý rok sme sa dočkali viacerých modelov strednej triedy, pozitívne bol vnímaný aj vlajkový model HTC One M8, ktorý sa stal jedným z najlepšie hodnotených smartfónov. HTC nepoľaví ani tento rok a podľa slov Jeffa Gordona, výkonného riaditeľa pre globálnu komunikáciu, má pripravené veľké prekvapenia. Tými má pravdpeodobne na mysli predstavenie nového vlajkového modelu HTC One M9 (Hima), nových tabletov, smartfónov strednej triedy a taktiež hodiniek s operačným systémom Android Wear. Tento rok tak HTC zotrvá na svojej ceste zotavenia a posilní svoju pozíciu na trhu.

Boom inteligentných nositeľných zariadení

Google s uvedením nového operačného systému Android Wear pre hodinky rozhýbal ľady na poli nositeľných zariadení. Výrobcovia v minulom roku nechceli ostať pozadu voči konkurencii a predstavilo sa niekoľko modelov inteligentných hodiniek vrátane tých s tradičným okrúhlym dizajnom – Motorola Moto 360 a LG G Watch R, ktoré sa dajú kúpiť aj na Slovensku. Rok 2015 nebude výnimkou a na trhu sa objavia ďalšie vylepšené modely už predstavených zariadení. Očakáva sa nasadenie kvalitnejších displejov, batérií s dlhšou výdržou, či rozšírenie funkcionality o modul GPS, vlastný 3G/4G modem, či ďalšie senzory. Google bude aj naďalej vylepšovať OS Android Wear, jeho funkcie, stabilitu a spotrebu energie. Že to Google s ním myslí vážne, naznačuje aj posledná aktualizácia na Lollipop, ktorá priniesla niekoľko podstatných noviniek, vrátane API pre tvorbu nových ciferníkov.

Motorola Moto 360 recenzia-5

Neodlúčiteľnou súčasťou tohto roka budú aj ďalšie inteligentné zariadenia. Google údajne pripravuje okuliare Google Glass poháňané procesorom Intel a prielom by mohli priniesť aj vlastné okuliare od spoločnosti Samsung. Ich masové rozšírenie však ani v roku 2015 neočakávame. Okrem okuliarov sa podobne ako v minulom roku objavia na trhu rôzne zariadenia, ktoré budú zobrazovať notifikácie zo smartfónov, napríklad v podobe prsteňov alebo fitnes náramkov. Tieto sa budú o priazeň uchádzať aj vo forme davovo financovaných projektov na KickStarteri alebo portáli IndieGoGo.

Android ako plnohodnotný OS na PC?

Google minulý rok uviedol doposiaľ jednu z najväčších aktualizácii Androidu. Lollipop však v tomto roku vystrieda Android “M”, ktorý okrem toho, že bude fungovať ako OS v automobiloch, by mohol poslúžiť konečne aj ako plnohodnotný OS. Google sa však pravdepodobne vydá inou cestou, ktorú naznačoval už aj v minulosti. Do notebookov a počítačov sa bude teda pokúšať v čo najväčšom zastúpení dostať operačný systém Chrome OS, ktorý ale bude čoraz viac prepojený aj so smart zariadeniami s Androidom. Môžeme očakávať podobnú funkcionalitu ako ponúka Apple Continuity. Google v prvej polovici roka bude opravovať chyby Androidu Lollipop a ako je už zvykom, koncom roka uvedie finálnu verziu Androidu M. Aké novinky prinesie je momentálne len ťažké predpovedať. Jednou z nich by však mohla byť napríklad natívna podpora pre čítačky odtlačkov prstov.

(Continuity ponúka automatickú synchronizáciu medzi zariadeniami iOS a OS X Yosemite. Jej súčasťou je funkcia jednoduchého presunu obsahu Air Drop medzi počítačmi Mac a iPhonom, iPadom či iPodom Touch.Nová funkcia Continuity nie je len o synchronizácii obsahu. Na Macu budete môcť prijímať hovory či písať SMS správy. Taktiež môžete počítať s tým, že ak začnete niečo písať v Pages na Macu, z uzamknutej obrazovky tabletu môžete kedykoľvek hneď v písaní pokračovať a začať tam, kde ste na počítači prestali. Zdroj: mojiphone)

t1larg.android.chrome.google

Modulárne smartfóny

V roku 2014 vzbudili veľkú pozornosť tzv. modulárne zariadenia, ktoré zaujali najmä možnosťou výmeny jednotlivých modulov. Priekopníkom v tejto oblasti bol Google s projektom Ara, ktorý ukázal už aj prvé funkčné prototypy. Výhodou takýchto smartfónov by mala byť ich dlhá životnosť, či možnosť inovovať ich v priebehu rokov. V jednoduchosti povedané, ak zostarne batéria, objaví sa lepší fotoaparát alebo výkonnejší procesor, tak len vymeníte príslušný modul. Okrem Googlu poodhalili podobné projekty aj ďalšie spoločnosti. Rok 2015 nebude tak úplne o modulárnych smartfónoch, ale skôr o ich vývoji a vylepšovaní.

modules-eb8475e78cd9b837c89d7ebc45c69dad

Smartfóny opäť s vyšším výkonom a QHD displejom

Žiadnym prekvapením nie je ani fakt, že smartfóny a tablety v tomto roku ponúknu opäť vyššie výkony a hodnoty pamätí RAM. Zatiaľ čo viaceré vlajkové lode ostanú verné 2 a 3 GB štandardu, v roku 2015 sa objavia aj prvé lastovičky so 4 GB RAM modulmi. Tie koncom minulého roka začal vyrábať Samsung, a tak je možné, že sa ich dočkáme aj v Samsungu Galaxy S6. Okrem vyššej kapacity budú aj poznateľne rýchlejšie. No a rýchlejšie budú aj procesory, ktoré sa prehupnú na 64-bitový štandard – prvou ukážkou sily procesorov roku 2015 bude Snapdragon 810 od Qualcommu. Samozrejmosťou bude aj zlepšovanie technológie displejov. Tie okrem vyššieho rozlíšenia QHD alebo 4K, ponúknu ale aj kvalitnejšie farby a úsporu energie. Nové technológie by tiež mohli výrazným spôsobom zredukovať odrazy, čím by sa zvýšila aj čitateľnosť na priamom slnečnom svetle. Objavia sa aj ďalšie smartfóny s ohnutým displejom – očakáva sa predstavenie LG G Flex 2.

Náš tip
Nová generácia Gorilla Glass sľubuje menej odleskov

Samsung-LPDDR4-RAM-Modules

Virtuálna realita

Virtuálna realita bude aj tento rok veľkou vecou. To, že s jej nasadením v bežnom živote rátajú viacerí výrobcovia sme sa presvedčili už v minulom roku. Samsung predstavil svoje vlastné okuliare Gear VR, Oculus zas vylepšenú beta verziu Oculusu Rift, ktorú ste si mohli vyskúšať aj na Android Roadshow. Objavili sa aj ďalšie pokusy, ktoré majú virtuálnu realitu sprístupniť masám. Jedným z nich sú aj kartónové okuliare Google Card Board, ktoré stoja iba 3 eurá. V roku 2015 bude pokračovať vývoj a zlepšovanie technológií, ktoré virtuálny svet zdokonalia. Budeme sav ňom môcť voľne pohybovať, či dokonca nahmatať predmety.

Náš tip
Oculus kúpil Nimble VR a 13th Lab. Virtuálna realita dostane nový rozmer

Android-Roadshow-2014-Trnava-78-701x4671

Inteligentná domácnosť

V roku 2015 na trh začnú čoraz viac prenikať zariadenia určené pre inteligentnú domácnosť. Istý trend bol nastolený už v minulom roku, kedy Googlom odkúpený Nest uviedol novú generáciu inteligentného termostatu. Podobným smerom sa uberal aj Cosy a ďalšie spoločnosti, ktoré uviedli rôzne inteligentné príslušenstvá spolupracujúce aj so smartfónmi. Zariadenia ako sú elektronické zámky dverí, poplašné zariadenia, kamery, či rôzne detektory, budú zdokonaľované a začnú prenikať do čoraz väčšieho počtu domácností.

nest

Najočakávanejšie zariadenia roku 2015

Ani rok 2015 nesklame ponukou vlajkových modelov smartfónov či tabletov. Medzi tie najočakávanejšie nepochybne patrí Samsung Galaxy S6, ktorý má ponúknuť nový dizajn a dočkať by sme uňho konečne mohli aj vyššieho zastúpenia kovu. Model Galaxy S6 bude podľa predchádzajúcich správ vybavený 5,5 palcovým displejom s QHD rozlíšením, 20 Mpix fotoaparátom, 5 Mpix prednou kamerou, 64-bitovým procesorom Snapdragon 810, 3 GB RAM a 32 GB vnútornej pamäte. Údajne sa dočkáme aj verzie Edge, ktorá bude disponovať displejom po obidvoch stranách zariadenia. Aj v roku 2015 očakávame predstavenie Samsungu Galaxy Note 5. Špekulovať o tom, čo nová generácia tabletofónu prinesie je v tejto chvíli asi zbytočné, môžete si byť však istí, že to bude opäť niečo extra.

Ďalším očakávaným zariadením je HTC One M9 (Hima), pri ktorom HTC staví na menší 5 palcový Full HD displej. Podobne ako S6, aj tu by sme mali nájsť 64-bitový procesor Snapdragon 810, 3 GB RAM, a čo je dôležité, 20,7 Mpix fotoaparát doplnený o prednú 13 Mpix kameru. Chýbať samozrejme nebudú ani predné reproduktory BoomSound, či kovové unibody telo. HTC má tento rok uviesť aj svoje prvé hodinky s Androidom Wear, či ďalšie modely tabletov.

HTC-One-M9-concept-by-Fabrizio-DOnofrio-6

Sony už na CES v Las Vegas pravdepodobne odhalí ďalšieho nástupcu vlajkového modelu Xperia Z3. Vylepšení nebude veľa, no podobne ako v prípade Z3 budú viac než vítané. Pri Sony Xperii Z4 by sme sa teda mali dočkať výkonnejšieho procesoru Snapdragon 810, 4 GB RAM, či 5,2 palcového QHD displeja. Menšie zmeny by sa mali udiať aj v dizajne, ktorý ale vo svojej podstate ostane rovnaký ako u predchodcu. Dočkať by sme sa mali aj nového modelu Compact, či tabletu Z4 Tablet. Portfólio zariadení spoločnosti Sony by mohol doplniť aj nový 12,9 tablet.

sony-xperia-z4-cover

Pozornosť na seba tento rok púta aj LG. Ten by mal predstaviť nový LG G4. Ten má byť vybavený dotykovým perom, 5,3-palcovým displejom s QHD rozlíšením a tenkými rámčekmi, pričom o výkon sa má postarať nový čip Snapdragon 810 v kombinácií so 4GB pamäte RAM. Vnútorné úložisko má pritom dostať variácie s 32 GB/64GB priestorom. Dočkať by sme sa mali aj kvalitného fotoaparátu, ktorý už v LG G3 patrí k súčasnej špičke. Jeho rozlíšenie sa pravdepodobne zastaví na 20,7 Mpix.

Rok 2015 bude aj rokom čínskych výrobcov. Tým najviac sledovaným je momentálne Xiaomi, ktorý v produkcii smartfónov vystrelil na popredné priečky, ktoré si aj tento rok bez pochýb udrží. Už o niekoľko dní by sme sa mali dočkať vlajkového modelu Xiaomi Mi5. Ten má byť poháňaný 64-bitovým procesorom Snapdragon 810 spolu s 3 GB RAM, operačným systémom bude Android KitKat s nadstavbou MIUI. Hlavný fotoaparát bude mať rozlíšenie 20,7 Mpix. Xiaomi Mi5 zaujme predovšetkým svojím veľkým displejom (5,5 alebo 5,7 palca), ktorý bude mať len veľmi malý rámik. Svoj diel slávy by si mohol odniesť aj tento rok veľmi obľúbený OnePlus, ktorý pripravuje nástupcu OnePlus Two. Tento má podľa najnovších dohadov priniesť viacero možností pre zadný kryt a tešiť sa môžeme aj na vylepšenie parametrov a ďalšie novinky. Na trh príde s najnovším Snapdragon procesorom, 3-4 GB RAM a s displejom, ktorý ponúkne 2K rozlíšenie. Samozrejmosťou bude aj kvalitný fotoaparát a najnovší Android, zrejme 5.0 Lollipop.

Black-version-of-the-Xiaomi-Mi5

Samozrejme, podobne ako v predchádzajúcom roku, budeme svedkami prílevu nových zariadení z číny, ktoré prekvapia svojím pomerom ceny a výkonu. Pravdepodobne sa dočkáme aj viacerých prekvapení od renomovaných výrobcov, ktorí sa budú viac snažiť presadiť v strednej a vyššej triede. No a svoje “NAJ” predstaví aj Apple, ktorý už teraz údajne chystá vylepšenú verziu iPhonu 6 a iPhonu 6 Plus a dokonca jeho mini verziu so 4 palcovým displejom. Iný gigant, spoločnosť Microsoft, začína zas s produkciou smartfónov pod vlastnou značkou a chystá aj predstavenie očakávaného Windowsu 10. Ten sa objaví ako na počítačoch, tak aj na smartfónoch a tabletoch. Rok 2015 bude ešte nepochybne zaujímavý a máme sa na čo tešiť.

4.1.2015

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+