MojAndroid

Vraciame sa späť v čase a zaspomíname na to, čo sa na Androidovej scéne dialo pred 6 rokmi. V seriáli Návrat do minulosti, vám zosumarizujeme udalosti a novinky, ktoré boli aktuálne práve v období, kedy Android začínal raketovo rásť na popularite. Už vtedy bolo jasné, akým smerom sa bude trh v najbližších rokoch uberať a že Android má našliapnuté na to, aby sa stal najpopulárnejším operačným systémom na svete.

Novinky, ktoré priniesol júl 2010

Mesiac júl priniesol v roku 2010 niekoľko noviniek. Náš web v tom čase len začínal a redakcia pozostávala len z jedného alebo dvoch redaktorov. Noviniek nebolo až tak veľa, napriek tomu sme už vtedy mali o čom písať a každý deň sme vám prinášali aktuálne spravodajstvo, tipy na aplikácie, hry a samozrejme recenzie.

 • 1.7.2010: Spoločnosť HTC oznámila, že pracuje na novej verzii HTC Sense pre update operačného systému Android 2.2 Froyo. Tá mala byť dostupná niekedy v treťom kvartáli toho istého roka pre smartfóny HTC Desire, HTC Legend a HTC Wildfire.
 • 1.7.2010: Ako vyzerala Sony Xperia X10 mini po rozobratí nám už vtedy ukázal portál iFixit, ktorý dnes rozoberá všetky horúce novinky. Ako vtedy obľúbená Xperia X10 mini vyzerala si môžete pozrieť tu.
 • 7.7.2010: Na povrch vyplávali prvé informácie o operačnom systéme Android Gingerbread, ktorý bol podľa vtedy dostupných informácií, vhodný pre zariadenia s displejom s rozlíšením do 1280x760px a uhlopriečkou nad 4-palce. Minimálne hardvérové požiadavky boli 1GHz procesor a 512 MB RAM.
 • 14.7.2010: Aktuálne štatistiky, ktoré monitorujú prírastok nových hier a aplikácií v Android Markete (dnes už obchod Play) naznačovali, že v júli roku 2010 prekročí významnú 100-tisícovú hranicu. Ešte pred rokom bolo pritom v aplikačnom obchode Googlu k dispozícií len 10-tisíc aplikácií.

 

Apps-in-Market

 • 15.7.2010: Dell predstavil nový Android smartfón s názvom Dell Aero. Vtedy ponúkal stále dostatočne veľký 3,5- palcový HD displej a Android vo verzii 1.6. Fotoaparát má 5 MPx rozlíšenie a zariadenie obsahovalo aj Wi-Fi a GPS.

aero_flat_angled_left_face_a

 • 16.7.2010: Acer predstavil nový Android telefón Acer beTouch E120. Smartfón bol ovládaný kapacitným dotykovým displejom s QVGA rozlíšením a nechýbala mu ani podpora HSDPA, Wi-Fi, GPS, či FM rádio. Model beTouch E120 mal Android vo verzii 1.6 Donut.

acer

 • 16.7.2010: Podľa stránky androidlib.com sa počet stiahnutých aplikácií k 16. júlu 2010 vyšplhal na viac ako jednu miliardu. V Android Markete pribudne mesačne približne 10-tisíc aplikácií.
 • 27.7.2010: Na MojAndroid.sk sme publikovali jednu z naších prvých recenzií. Táto sa venovala Samsungu Galaxy S, ktorý bol prvou vlajkovou loďou série S. Recenziu si môžete prečítať tu.
 • 28.7.2010: Spoločnosť HTC predstavila displej typu SLCD, ktorý mala vylepšiť existujúcu LCD technológiu. Ponúknuť mal najmä prirodzenejšie farby, vyšší kontrast, lepšie pozorovacie uhly, ako aj menšiu spotrebu energie. Dnešná vlajková loď HTC používa už piatu generáciu SLCD.
 • 28.7.2010: Samsung oznámil, že za prvých desať dní od spustenia predaja predal 200-tisíc kusov Samsungu Galaxy S. Išlo o veľký úspech, ktorý bol pre Galaxy S smartfóny len začiatkom.
 • 29.7.2010: Google prestal vyrábať svoj prvý Nexus smartfón Nexus One. Zaujímavosťou bolo, že Eric Schmidt vtedy povedal, že ďalší Nexus vyrobiť neplánujú. To ako to dopadlo už vieme.
12.8.2016

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+