MojAndroid

Známa agentúra Gartner zverejnila svoju analýzu trhu so smartfónmi za uplynulý štvrťrok. Vyplýva z nej, že systém Android sa nachádzal takmer na deviatich z desiatich predaných smartfónov v tomto období. Veľmi slušný nárast má za sebou aj celý trh so smartfónmi.

Už sme vás informovali o tom, že Samsung je naďalej najväčším výrobcom smartfónov, no najpredávanejší model smartfónu má na konte Apple. Podobné zistenia dokumentuje aj Gartner, podľa ktorého celkový trh narástol o 7,6 % oproti minulému roku, pričom najviac z rastu majú na svedomí dostupné smartfóny v rozvojových trhoch. Predalo sa 366,2 milióna smartfónov, z čoho závratných 87,7 % funguje so systémom Android. Až na dve desatiny percenta patrí zvyšok podielu iPhonom od Apple.

Analýza trhu so smartfónmi v Q2/2017 v podaní agentúry Gartner.

Aj podľa Gartnera je Samsung najväčším výrobcom smartfónov s 82,5 miliónmi predaných smartfónov v Q2/2017. Agentúra Strategy Analytics odhaduje 79,5 milióna, čo je blízko k zisteniam Gartnera. Podľa toho patrí Samsungu 22,5 % trhu a v počte predaných kusov zaznamenal kórejský gigant veľmi slušný 7,5% medziročný nárast.

Porovnanie so zisteniami firmy Strategy Analytics za Q2/2017.

Väčšie rozdiely oproti analýze od Strategy Analytics vidíme na druhom a treťom mieste. Kým predchádzajúca analýza naznačovala minimálny rozdiel a extrémne rýchlo sa doťahujúcu spoločnosť Huawei, Gartner uvádza väčšie rozdiely v počte predaných smartfónov. Apple mal mať 12,1% trhový podiel, kým Huawei mal necelých 10 %. V prípade analýzy od Strategy Analytics to bolo 11,4 %, resp. 10,7 %.

Ďalší rozdiel vidíme na piatom mieste, kde je podľa Gartnera spoločnosť Vivo so 6,6% trhovým podielom. Podľa Strategy Analytics sem patrí Xiaomi so 6,4% podielom na trhu.

Je tu teda vidieť isté odchýlky, no je zrejmé, že každá agentúra má vlastné nástroje na analýzu trhu. Celkové trendy sú ale veľmi podobné – Samsung a Apple stále dominujú, no čínski výrobcovia im stále viac šliapu na päty. Bude preto zaujímavé sledovať, ako sa vyvinie situácia na jeseň a v zime, kedy sa predáva skutočne veľa smartfónov.

Zdroj: Gartner via PhoneArena

24.8.2017

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+