MojAndroid

Google zverejnil nové štatistiky o rozšírenosti jednotlivých verzií Androidu vo svete. Ako vždy, aj tentokrát Google zbieral údaje zo zariadení, ktoré sa prihlásili do obchodu Play od 28. septembra do 5. októbra. Potešujúcou správou je neustále stúpajúci počet zariadení s Androidom Lollipop, ktorý sa vyšplhal na 23,5%, čo je takmer štvrtina zariadení. Najrozšírenejšou verziou aj naďalej ostáva KitKat a všetky jeho verzie, ktorý má na trhu až 38,9% zastúpenie.

android-oktober

Naopak, čo nás neteší, je neustála prítomnosť Androidu 2.2 Froyo v tabuľke. Ten ešte stále využíva približne 0,2% zariadení. Ostatné verzie systému Android prešli v tabuľke len minoritnými zmenami. Uvidíme, ako sa najbližší mesiac zmení rozšírenie jednotlivých verzií, keď začnú prvé Android zariadenia dostávať nový Android 6.0 Marshmallow. Akú verziu Androidu máte na svojom zariadení vy?

Náš tip
Android Lollipop je už na 21 % aktívnych zariadení [Štatistiky 9/2015]

Akú verziu zariadenia máte na svojom Android zariadení?

Zobraziť výsledky

Loading ... Loading ...

Zdroj: Google

7.10.2015

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

21 odpovedí na “Lollipop je už takmer na štvrtine Android zariadení [október 2015]”

  1. “Potešujúcou správou je neustále stúpajúci počet zariadení s Androidom Lollipop” skvor smutmou tou rychlostou a ubohostou. Uz sa tesim na clanky v december.2016 Super Android 6.0 Marshmallow uz je na 15% zariadeni a rastie ……. :)

    • Čo iné sa dá čakať, keď nový android je tu každý rok? Horko ťažko výrobcovia zbúchajú OS a už je tu nový. Kvôli fragmentácii a tým svojim nadstavbám. Podľa mňa je to ťah Googlu ako donútiť výrobcov odľahčiť svoje OS.

    • Za túto situáciu sú zodpovedný hlavne veľký výrobcovia zariadení ako Samsung, Xiaomi, LG, Sony atď. Nikto ich nenúti cpať do systémov hromady dodatočného softvéru, ktorý je potom problém preportovať na novšie verzie Androidu. No na druhej strane ich chápem, že je to zároveň aj jedna z mála vecí, ktorou sa môžu odlísiť od konkurencie, keďže tvarovo sú dnešné smartfóny vlastne identické. Mali by ale možno dať užívateľovi na výber, či chce čistý Android s rýchlimy prechodmi na nové verzie, alebo dodatočný softvér s dlhšou čakacou dobou. A možno by len stačilo ten dodatočný softvér proste vytiahnúť zo systému a dať ho ako každú inú aplikáciu na Play nech si inštaluje, kto potrebuje a chce. Veď obmedziť inštaláciu iba na zariadenia jednej značky či dokonca model nie je už ani teraz žiaden problém.

  2. A teraz pride Marshmallow… Zase to bude viac a viac rozhadzane. Vyrobcovia sa ponahlaju, nestihaju optimalizovat a kazda aktualizacia je s chybami ktore neobchadzaju ani Nexus zariadenia.

    @mobile

        • Ja tiež nemám problém u nexusov :-)…iOS som nikdy nemal ale neviem že je to systém čo nemá jedinú chybu…myslím že niekde písali že po aktuálizaci ostal iphone nefunkčný…Ale tak to rovnako som čítal aj u nexuse…ja len dúfam že sa vyhnem problémom aj naďalej :D

          • Lenze Apple riesi taketo chyby prakticky okamzite. U Androidu je to s aktualizaciami problemovejsie. A aj Nexus mal uz aktualizacie ktore mali chyby a dokonca aj znefunkcnili zariadenie (nepamatam pri ktorom to bolo). Nikto nieje dokonaly, ale za posledne roky sa Android pobral dobrym smerom a zapracoval na sebe. No fragmentacia bude vzdy jeho problemom.

            @mobile

            • Tak fragmentácia určite bude večný problém ale ja hlavne riešim nexusy keďže nad nimi má google kontrolu. A určite mali problém aj nexusy len vravím že ja som zatiaľ nemal a mám n5, n7.3g a nexus player.

      • Ale môže, zle nastavil filozofiu systému od začiatku. Mal vytvoriť OS, ako Windows, kde by sa dal systém aktualizovať na zariadení, ktoré spĺňa minimálne HW požiadavky. Aj notebookov, grafických kariet a iného HW je veľa a Windows sa dá v pohode aktualizovať. Rovnako aj výrobcovia pribaľujú svoje utility a Windows sa dá v pohode aktualizovať. Toto je jednoducho zle.

          • Ale veď to je principálne jedno, myslíš si, že za Android neplatíš, ale kupuješ ho so zariadením, nepoznám telefón bez OS a tak vlastne nevieš rozlíšiť cenu HW a SW. Ani v Lumii nevieš, koľko stojí Windows a koľko HW. A ak by to aj tak bolo, radšej si priplatím za systém, ktorý budem môcť normálne aktualizovať pri vydaní novej verzie a nie čakať na zmilovanie výrobcu HW, ktorý myslí len na pripravované typy a na tie už predané zvysoka kašle. BTW Windows mám originál od Vista cez 8.1 až teraz 10 a stál ma okolo 35,- EUR spolu, tak neviem, nemyslím, že by to bolo super drahé :)

Pridaj komentár

+