Android Oreo oslávil debut pred pár týždňami, no zatiaľ je dostupný len pre minimum zariadení. To sa tiež podpíslao na najnovších štatistikách ohľadom využívania verzií operačného systému Android. Oreo má zatiaľ len 0,2% používateľov Androidu.
Podľa štatistík z uplynulých 7 dní dominuje operačnému systému na Android zariadeniach verzia Marshmallow. Až 32% používateľov má stále túto verziu operačného systému, hoci sa oproti predošlému obdobiu jeho prevaha zmenšila. Naopak, zvýšil sa počet používateľov Androidu Nougat, a tak sa teraz nachádza na zhruba 17,8% zariadení. Postupne sa darí znižovať počet smartfónov s OS Lollipop, i keď stále je druhou najdominantnejšou verziou operačného systému Android. Momentálne má 27,7%-ný podiel.
Rovnako klesá aj používanosť OS KitKat (14,5%) a Jelly Bean (6,6%). V hre sú však ešte stále aj "dinosaury" v podobe Ice Cream Sandwich a Gingerbread, ktorých podiel tvorí aktuálne po 0,6%. Čo sa týka prognóz, predpokladá sa stále väčší podiel Oreo a Nougatu na úkos ostatných verzií.
Doplníme, že údaje sa získavajú z informácií na základe vstupu používateľov do obchodu Play. Tabuľka pochádza zo 7-dňovéh obdobia končiaceho sa 2.októbrom 2017.
Zdroj: androidandme.com
Samozrejme ze su taketo rozdieli v pouzivani medzi starymi a novsimi verziami systemu… nakolko to firmy aktualizuju ako sa im zachce… a najdu sa aj normalni ludia ktory sa koli debilnej iba 2 rocnej podpore nehrnu kupovat nove smartfony kazdy rok – dva… toto je najvacsia slabina androidu (mizerna a kratka podpora zariadeni a hlavne vlajkovych lodi ktore pri launchi stoja cez 700-800€ a pritom tie smartfony maju hw vykonnost kludne aj na 3-4 roky)
Presne tak, potreboval som začiatkom roka nový mobil ale nechcel som minút veľa a na bazoši som si našiel Xperiu Z1 Compact v celkom dobrom stave (len ohnutá konštrukcia smerom von od rámu a bez fungujúcej GPS – očividne chyba od Sony, ktorá aktualizáciou zničila GPS mnohým modelom) za 80€ a v pohode a plynulo fungujem na Nougate cez custom ROM.