MojAndroid

Počasie je súčasťou prírody, ktorá sa neustále mení. Hoci je technologický pokrok neustále rastúci, predpovedať počasie úplne dokonale nevie dnes nik. Zmeniť to chce profesor Mass z Washingtonskej univerzity, ktorý tvrdí, že v budúcnosti budú počasie predpovedať Android smartfóny s pomocou ich vstavaných senzorov. A jeho vízia nie je vôbec nerealizovateľná. Už teraz so svojím tímom dosahujú niekoľkotisícové odozvy od používateľov s kompatibilnými Android smartfónmi.

 

Výskum profesora Massa sa zaoberá predpovedaním počasia na základe zbierania údajov zo smartfónov s operačným systémom Android. Tvrdí, že najpresnejšiu predpoveď dokáže vytvoriť len vtedy, keď skombinuje dáta z meteorologických zariadení a zo smartfónov, ktoré používajú ľudia v danej oblasti. Smartfóny sú totižto natoľko inteligentné, že dokážu zmerať okrem teploty aj veľkosť atmosferického tlaku. Musia však disponovať barometrom, ktorý sa dnes nachádza len v zariadeniach Galaxy Nexus, Nexus 4, Nexus 10, Galaxy S3 a Galaxy Note. Získať tak na výskum môžu len obmedzené množstvo dát. Podľa Massa sa však trend vkladania takýchto senzorov do smartfónov a tabletov v blízkej budúcnosti rapídne zmení a predpoveď počasia bude každým mesiacom presnejšia.

Už teraz dosahuje profesor a jeho tím úspechy. V USA dokázali pred hurikánom Sandy vďaka svojej aplikácii informovať tisícky používateľov o prichádzajúcej skaze a aplikáciu si nainštalovali aj ľudia, ktorí senzorom na meranie tlaku nedisponujú. Jednoducho len chceli byť informovaní. Mass však výhodu odosielania dát o počasí zo smartfónov nevidí len v predpovedaní prírodných katastrof, ale aj v presnejšej predpovedi počasia, a to nielen pre smartfóny a tablety s OS Android. Už teraz má profesor Mass vytvorenú vlastnú stránku, kde zverejňuje vyhodnotené údaje zo smartfónov a k dispozícii je aj aplikácia pre Android zariadenia, ktorú profesor vyrtvoril v spolupráci a Android developermi Jacobom Sheehym a Philom Jonesom. Určite tomuto projektu do budúcnosti držíme palce a veríme, že sa profesorovi a jeho tímu podarí splniť to, na čom už roky pracujú – presnejšiu predpoveď počasia.

Verzia: Rôzne
Aktuálna cena: Zdarma
Verzia: Rôzne
Aktuálna cena: Zdarma

Zdroj: Wired

17.1.2013

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+