MojAndroid

Smartfóny už dlho neslúžia len pre zábavu a komunikáciu, ale podobne ako smart náramky a hodinky môžu detegovať zdravotné funkcie. Podľa portálu AndroidAuthority by mohli už čoskoro dostať dokonca funkciu, ktorá umožní detegovať vaše chrápanie a kašeľ.

Android by mal vedieť detegovať aj spánkové apnoe

Dnešné smartfóny už dlhšie vedia merať cez optickú čítačku odtlačkov prstov tep srdca. Prípade sa dá k tomu využiť aj fotoaparát, ako nedávno Google predviedol pri aplikácii Google Fit. Vďaka gyroskopu a akcelerometru dokážu smartfóny tiež pomerne presne počítať prejdené kroky.  Android by mal už čoskoro pridať ďalšie diagnostické funkcie.

Podľa aplikácie Google Health Studies práve spoločnosť Google začína pracovať na algoritmoch, ktoré majú detegovať kašľanie a chrápanie. V tomto prípade by nemalo ísť len o obyčajne meranie spánku, tak ako ho poznáme z moderných smart hodiniek a náramkov. Pokročilý algoritmus by totiž mohol napomôcť k identifikovaniu syndrómu spánkového apnoe.

Čo je syndróm spánkového apnoe?

Syndróm spánkového apnoe je porucha spánku, ktorá sa prejavuje opakovanými apnoickými epizódami (zastavením dýchania). Tie sprevádza zníženie nasýtenia krvi kyslíkom a prebúdzanie. Následkom je fragmentácia spánku a narušenie fyziologických vzťahov medzi spánkom, respiračným a kardiovaskulárnym systémom.

Spánkové apnoe postihuje podľa rôznych odhadov až do 20% mužov a 10% žien v dospelom veku. Následne môže vyvolať rôzne zdravotné komplikácie. Najčastejším rizikovým faktorom je obezita, ale spánkové apnoe má za následok aj vznik srdcovocievnych ochorení. Vyskytuje sa u približne polovice pacientov so srdcovým zlyhaním.

Bežní používatelia Android smartfónov zatiaľ funkciu detekcie kašľu alebo chrápania zatiaľ nemôžu použiť alebo vyskúšať. Aplikácia Google Health Studies je určená len pre zamestnancov firmy a získané údaje napomáhajú k vytvoreniu potrebných algoritmov. Už čoskoro by však funkcia mohla byť integrovaná do aplikácie Google Fit.

Náš tip
Samsung Galaxy A42 5G dostáva novú aktualizáciu

 

29.5.2022

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+