MojAndroid

Ako by sa vám páčilo keby ste namiesto dvoch zariadení potrebovali len jedno? Súčasné telefóny s viacjadrovými procesormi majú dostatok výkonu nielen na poháňanie samotného operačného systému Android a jeho aplikácií. Dá sa povedať, že výkon súčasných dvojjadrových, či štvorjadrových procesorov je už dostatočný aj pre netbook alebo notebook. Toho je si vedomá aj spoločnosť Canonical, ktorá  stojí za linuxovou distribúciou Ubuntu a ktorá predstavila svoj najnovší projekt, Ubuntu pre Android.

Android a Ubuntu bežia súbežne na rovnakom zariadení s bezproblémovým zdieľaním kontaktov, správ a ostatných bežných služieb. Zatiaľ čo Android používate na svojom telefóne, po pripojení dockovacej stanice s monitorom a klávesnicou sa automaticky aktivuje Ubuntu. Ide o plnohodnotný operačný systém, ktorý na svojich PC používajú milióny domácich ale aj podnikových používateľov . Ponúka rovnaké používateľské prostredie a prístup k stovkám certifikovaných aplikácií pre office alebo pre prácu s videom a audiom. Môžete sa tak tešiť napríklad na plnohodnotný internetový prehliadač Firefox, Chromium alebo videoprehrávač VLC a veľa ďalších. K dispozícii sú aj virtualizačné aplikácie, pomocou ktorých môžete spustiť napríklad aj aplikácie určené pre operačný systém Windows. Výbornou správou je aj to, že k dispozícii je tiež vlastné rozhranie pre prehrávanie multimédií. Po pripojení telefónu k televízoru sa tak aktivuje Ubuntu TV.

Všetky dáta a služby sú medzi Androidom a Ubuntu zdieľané, takže svoje SMS, MMS, kontakty alebo zoznam posledných hovorov nájdete aj v prostredí Ubuntu. Platí to aj o aplikáciách nainštalovaných v Androide. Čo sa minimálnych hardvérových požiadaviek týka, na spustenie Ubuntu budete potrebovať minimálne dvojjadrový procesor taktovaný na frekvencii 1GHz. Nutnosťou je tiež minimálne 512MB RAM, 2GB vnútornej pamäte, HDMI (fungovať majú aj telefóny s MHL konektorom) a podpora USB Host.

Ubuntu pre Android má byť demonštrovaný aj na blížiacom sa kongrese mobilných technológií v Barcelone, kde sa dozvieme ďalšie podrobnosti.

Chcete aj vy Ubuntu na svojom Android smartfóne? :)

Zdroj: Ubuntu

22.2.2012

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+