MojAndroid

Ahojte milí čítatelia! Po krátkej prestávke sme tu opäť s novým Android slovníkom od A po Z. Dnes sa spolu zastavíme pri písmenku “P” a povieme si niečo napríklad aj o známom formáte PDF či type matici PenTile.

PenTile

PenTile je typom matice pixelov v displejoch napríklad mobilných zariadení inak nazývaným aj  RGBG maticou. Oproti klasickej RGB matici sa v PenTile vynecháva každý druhý modrý subpixel a nahrádza sa zeleným.  Dôvodom je jeho nižšia životnosť oproti zelenému a červenému subpixelu, ktorá sa udáva na 10 000 hodín. Táto schéma matice bola patentovaná spoločnosťou Samsung a v súčasnosti môžeme nájsť aj jej druhý typ označovaný ako RGBW, kde sa nahrádzajú subpixely bielou variantov. Tento spôsob sa ale takmer vôbec nepoužíva a jediných zástupcov tejto matice môžeme nájsť u Motoroly.

PDF

Alebo Portable Document Format je súborový formát, používaný na ukladanie dokumentov nezávisle na softvéri, hardvéri a operačnom systéme na ktorom boli vytvorené a rovnako na zariadení, kde sú zobrazované. Tento formát bol vyvinutý spoločnosťou Adobe.

PIN

PIN je skratkou z anglického personal identification number, teda v slovenčine ako osobné identifikačné číslo. Ide o identifikátor, pomocou ktorého sa môžeme prihlasovať napríklad do svojho mobilného telefónu, kedy odomkneme kartu SIM, alebo sa pomocou neho identifikovať pri vykonávaní rôznych transakcií. Vo väčšine prípadov je to štvormiestne číslo, ktoré ale môže byť napríklad u kariet SIM až osemmiestne. Zadanie PIN kódu je limitované počtom jeho nesprávnych zadaní. Po dosiahnutí určitého počtu sa systém, alebo zariadenie zablokuje a na jeho odblokovanie je vyžadovaná znalosť iného kódu, alebo rôznych prihlasovacích údajov.

(Google) Play Store

Google Play Store (predtým Android Market) je virtuálny obchod s hrami a aplikáciami pre váš telefón či tablet s Androidom, ktorý ponúka tiež kúpu hudby, filmov, alebo časopisov. Okrem jeho webovej podoby v každom zariadení s Androidom nájdete aj aplikáciu s rovnomenným názvom.

Všetky tipy a triky pre Android začiatočníkov nájdete v časti “Začíname s Androidom“. Ďalšie časti seriálu “Android slovník od A po Z” nájdete tu:

20.10.2012

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+