MojAndroid

V dnešnej časti nášho pravidelného seriálu Android slovníku od A po Z sa pozrieme na slovíčka súvisiace s písmenom “O“, kde môžeme nájsť aj známy pojem licencie Open Source alebo OTA update. Začíname!

OEM

OEM – anglická skratka pre slová Original Equipment Manufacturer – je označenie výrobcu a jeho produktu, pri ktorého výrobe používa diely od iných výrobcov, no finálny produkt predáva pod vlastnou značkou. Napríklad HTC bolo OEM značkou pre telefón Google Nexus One.

OpenGL

Alebo Open Graphics Library je priemyselný štandard, ktorý špecifikuje viacplatformové rozhranie k akcelerovaným grafickým kartám a systémom, ktorého hlavným cieľom je tvorba trojrozmernej grafiky s prekresľovaním v reálnom čase.  Používa sa pri tvorbe počítačových hier, CAD programov, aplikácií virtuálnej reality alebo pre vedecko-technické vizualizácie.

Vznik takéhoto multiplatformového štandardu bol po osemdesiatych rokoch minulého storočia nutnosťou, keďže pri rozvíjajúcom sa trhu s grafickými kartami bolo čoraz ťažšie zabezpečiť, aby softvér korektne pracoval na ľubovoľnej dostupnej konfigurácii počítača. Preto začali vznikať rôzne štandardy s cieľom zabezpečiť približne rovnaké správanie pri rovnakom volaní a pri rôznych konfiguráciách.

Open Source

Open source je produkt, jeho časť, alebo všeobecne akákoľvek informácia dostupná verejnosti, ktorá sa môže slobodne šíriť. A táto podmienka musí ostať zachovaná. Poznáme aj softvér, ktorý je označený ako „open-source“ a pri takomto označení je podmienkou dostupnosť jeho zdrojového kódu. Tento softvér potom koncoví používatelia môžu voľne používať, modifikovať a šíriťho, ako aj právo baliť a predávať produkt. Softvér so zdrojovým kódom uvoľneným ako public domain aj pod GNU General Public License (GPL) spĺňa tieto podmienky. Open-source licencie môžu obsahovať ešte ďalšie obmedzujúce podmienky, ako napríklad uvedenie mena.

OTA

OTA je skratkou zo slov Over the air update čo môžeme voľne preložiť ako „aktualizácie cez vzduch“. Ide o priebeh aktualizačného procesu napríklad systému Android vo vašom telefóne, kedy ho nemusíte pripájať k počítaču, ale telefón si sám stiahne všetky potrebné aktualizácie cez sieť Wi-Fi, alebo mobilné dáta, ktoré potom aj sám nainštaluje.

 

 

Všetky tipy a triky pre Android začiatočníkov nájdete v časti “Začíname s Androidom“. Ďalšie časti seriálu “Android slovník od A po Z” nájdete tu:

8.10.2012

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+