MojAndroid

Ahojte milí čítatelia. Dnes sa spolu pozrieme na písmenko “N” v našom pravidelnom seriáli Android slovníku od A po Z. Môžete sa tešiť na predstavenie série Nexus, alebo fenoména NFC. Začíname!

Nexus

Nexus, slovo, ktorým Google v januári 2010 udal smer, ako majú vyzerať zariadenia s Androidom. Ale poďme po poriadku. Nexus je séria mobilných zariadení priamo od Googlu, používajúcich mobilný operačný systém Android a vyrobených firmami, ktoré s Googlom spolupracujú.  Cieľ je ponúknuť čistý zážitok z Androidu, teda vždy najaktuálnejší systém bez grafických nadstavieb a tzv. „brandovania“ operátormi, alebo výrobcami.

Prvým zariadením bol prelomový Nexus One vyrobený spoločnosťou HTC a vydaný v januári 2010. Obsahoval ako prvý Android vo verzii 2,1 Eclair. V máji 2010 to bol prvý telefón s verziou 2.2 FroYo a neskôr sa dočkal aj aktualizácie na perníkový Android Gingerbread vo verzii 2.3. Na svoju dobu bol vybavený nadštandardne – gigahertzovým Snapdragonom 8250 od Qualcommu a 512 MB pamäťou RAM. Fotoaparát mal 5 megapixelov, autofokus a prisvetlovaciu LED diódu. Ako vo väčšine  Androidov, aj tu bolo rozšírenie vnútornej pamäte o karty typu microSD.

Druhým Nexusom v poradí bol Nexus S vyrobený Samsungom a na trh prišiel v decembri 2010 spolu s vydaním Androidu 2.3 Gingerberad. O rok neskôr, v decembri 2011 bol aktualizovaný na prelomový Android Ice Cream Sandwich – na verziu 4.0. „Esko“ malo zabudované NFC s plnou podporou. Prametre zariadenia sa takmer zhodovali s jeho starším bratom. Procesor zmenil výrobcu a Samsung „nasadil“ do nového telefónu gigahertzový Cortex A8, uhlopriečka displeja vzrástla na rovné štyri palce a zaujímavosťou bolo jeho jemné zaoblenie.

Posledným vydaným Google telefónom je Galaxy Nexus opäť vyrobený spoločnosťou Samsung, ktorý v novembri 2011 prišiel s Androidom 4.0 Ice Cream Sandwich a bol samozrejme ako prvý aktualizovaný na verziu 4.1 – Jelly Bean. Zaujímavosťou telefónu je absencia hardvérových kláves ako domov, späť alebo menu. Tieto klávesy sú nahradené ich virtuálnou podobou na displeji. Telefón prekvapil aj jeho zaujímavým zakriveným dizajnom.

Medzi zariadenia série Nexus patrí určite aj prvý tablet od Googlu s názvom Nexus 7 vyrobený spoločnosťou Asus a predstavený 27 júna 2012 na Google I/O 2012. Nexus 7 je sedem palcový  tablet dizajnovaný a navrhnutý predovšetkým na vychutnávanie si obsahu, ktorý ponúka služba Google Play – na čítanie novín, časopisov, kníh alebo prezeranie filmov. Srdcom tabletu je štvorjadrový 1,3 Ghz procesor Cortex-A9 s použitím system-on-chipu Nvidia Tegra 3. Behu systému napomáha gigabajtová operačná pamäť. Displej je v tomto prípade už štandardne kapacitný, širokouhlý s pomerom strán 16:10 a technológiou IPS. Jeho rozlíšenie je 1280×800 bodov a dokáže zobraziť 16 miliónov farieb.

NFC

NFC je skratka pre Near Field Communcation alebo krátkodosahové, vysokofrekvenčné a bezdotykové spojenie, umožňujúce výmenu dát medzi zariadeniami do vzdialenosti okolo 10 až 20 cm. Táto moderná technológia rozšírením štandardu ISO/IEC 14443, teda štandardu bezkontaktných kariet založených na technológii RFID. Veľkou výhodou zariadenia s NFC je možnosť komunikovať s oboma existujúcimi štandardmi, teda RFID kartami a čítačkami a takisto s inými NFC zariadeniami.

NFC nám teda môže slúžiť na platenie za nákup v obchode, zakúpenie si cestovného lístka v prostriedkoch hromadnej dopravy či na komunikovanie s telefónmi pomocou funkcie nazývanej Android Beam.

(Google) Now

Google Now je inteligentný osobný asistent a vyhľadávač zabudovaný v novom systéme Android vo verzii 4.1 Jelly Bean. Inteligentný preto, lebo sleduje vaše správanie v službách Googlu – čo vyhľadávate na internete, z Google Máp či Latitude zistí kde ste doma a naopak v práci a vie, že na zajtra máte naplánovanú schôdzku s Jurajom. Mobil vám teda automaticky môže navrhnúť alternatívne trasy napríklad v prípade nepremávajúcej MHD. Radi sledujete šport? S Google Now vám žiaden nový stav zápasu neujde a rovnako sa nestratíte ani pri výbere vhodnej reštaurácie na večer.

Všetky tipy a triky pre Android začiatočníkov nájdete v časti “Začíname s Androidom“. Ďalšie časti seriálu “Android slovník od A po Z” nájdete tu:

3.10.2012

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+