MojAndroid

Čaute, ahojte! V dnešnom vydaní nášho seriálu “Android slovník od A po Z” sa pristavíme pri písmenku “M” a dozviete sa napríklad aj to, kde vznikol formát MP3 :-)

Mass Storage

Alebo po slovensky veľkokapacitné pamätové zariadenie, je obvykle flashové úložisko s väčšou kapacitou na ukladanie dát napríklad aj v zariadení s Androidom. Mass storage tiež môže figurovať aj ako vymeniteľné zariadenie pripojiteľné cez univerzálnu zbernicu – cez USB port – ktoré ľudovo nazývame USB kľúč. Rovnako to ale môže byť aj pamäťová karta.

Postupne Mass Storage nahrádza takzvaný MTP – Media Transfer Protokol, ktorý je časťou Windows Media frameworku a dokáže prenášať rôzne médiá do chytrých zariadení, akými sú obrázky, hudba, alebo vidá. Tento protokol Microsoft naportoval aj pre systém OS X či Linux.

Market

Android Market je pôvodný názov pre virtuálny obchod s hrami a aplikáciami pre váš telefón či tablet s Androidom, ktorý po jeho premene na Google Play ponúka tiež kúpu hudby, filmov, alebo časopisov.

MMS

Multimedia Messaging Service alebo MMS je štandard mobilných správ, ktorý slúži na posielanie správ obsahujúcich okrem textu aj hudbu, obrázky, alebo video či iné prílohy.

Mobile High-Definition Link

Alebo v skratke MHL, je štandard na priame audio-video prepojenie smart zariadení so spotrebnou elektronikou ako napríklad televízory. Zariadenie s podporou MHL sa dokáže simultánne nabíjať a prenášať nekomprimovaný signál aj v rozlíšení 1080p spolu s  8 kanálovým audiom. Tento štandard sa čoraz častejšie dostáva aj do zariadení s Androidom.

Mobile World Congress (MWC)

Mobile World Congress je každoročne sa konajúci veľtrh spojený s konferenciami a prednáškami výrobcov mobilných zariadení  a operátorov z celého sveta s výnimkou Applu, konajúci sa v Barcelone. Budúci ročník sa bude konať  od 25 do 28 februára v Fira Gran Via v Barcelone.

MP3

Svetoznámy formát MP3, alebo MPEG-1/MPEG-2 Audio Layer III je formát stratovej kompresie zvukových súborov, založený na kompresnom algoritme definovanom skupinou MPEG, čo je skratka pre Motion Picture Experts Group. Tento formát bol vyvinutý v roku 1991, no ako súčasť štandardu bol vydaný až o dva roky eskôr – v roku 1993. Išlo o štandard  ISO/IEC 11172-3. S rozšíreniami o nižšie dátové toky a samplovacie frekvencie bol vydaný aj ako súčasť štandardu ISO/IEC 13818-3 v roku 1995. Pri zachovaní vysokej kvality umožňuje zmenšiť veľkosť hudobných súborov v CD kvalite približne na desatinu až dvanástinu, čo napomohlo k jeho masívnemu rozšíreniu ako hlavného formátu pre vreckové prehrávače.

Tento formát vznikol v Nemecku, kde sa o jeho vývoj zaslúžil nemecký vedec Karlheinz Brandenburg, a jeho vedecký tím v snahe vytvoriť vhodný dátovo menej náročný štandard vhodný pre použitie v digitálnom rozhlase DAB.

Základným princípom formátu MP3 je snaha o odstránenie redundancie zvukového signálu na základe psychoakustického modelu. Teda zo vstupného signálu sa odstránia informácie, ktoré človek nepočuje, alebo si ich jednoducho neuvedomuje, kedy je využitý princíp časového a frekvenčného maskovania.

Všetky tipy a triky pre Android začiatočníkov nájdete v časti “Začíname s Androidom“. Ďalšie časti seriálu “Android slovník od A po Z” nájdete tu:

20.9.2012

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+