MojAndroid

Ahojte Android fanúšikovia, po jednom krátkom slovníčku tu pre vás dnes máme opäť plnú dávku :-) V našom Android slovníku od A po Z sa dnes spoločne pozrieme na písmenko “L“, kde bude dominovať hlavný výstavbový prvok zeleného robota – Linux.

Launcher

Launcher je samostatne bežiaci proces (aplikácia), ktorý má na vašom Android tablete či telefóne na starosti grafické zobrazenie domovských obrazoviek, zamykacej obrazovky, ako aj spodnej lišty spolu s tou hornou. Rovnako sa stará o zobrazenie šachovnice aplikácií, všetky zoznamy v menu a podobne. Môžeme ho nazvať aj grafickou nadstavbou.

Medzi tie najznámejšie patrí TouchWiz od Samsungu, alebo Sense od spoločnosti HTC. Telefóny Nexus od Googlu pracujú s čistým Androidom bez modifikovanej nadstavby, ktorá je od Androidu 4.0 podľa mnohých omnoho lepšia, ako rôzne modifikované verzie výrobcov.

Samozrejme si môžete do zariadenia nainštalovať aj alternatívne launchery z obchodu Play. Medzi obľúbené patrí napríklad GO Launcher Ex, ADW Launcher a mnohé íné.

LCD

LCD – z angličtiny Liquid Crystal Display, alebo displej z tekutých kryštálov je ploché zobrazovacie zariadenie skladajúce sa z farebných (prípadne čiernobielych) pixelov zoradených pred zdrojom svetla )LEd dióda, žiarivka..). Tento typ displejov  znamenal revolúciu v zobrazovačoch a priniesol možnosti pre nové druhy tenkých panelov a rozšírenie displejov do mobilných zariadení. Dnes sa táto technológia nahradzuje jej modernými obmenami, akými sú napríklad IPS displeje pracujúce na princípe LCD, alebo organické OLED či AMOLED displeje.

Zaujímavosťou je, že vedecké počiatky technológie LCD siahajú do roku 1888, keď rakúsky botanik Friedrich Reinitzer spolu s Ottom Lehmannom zistili, že niektoré kryštály sa hneď netopia na kvapalinu, ale vytvárajú medzi kryštalickým a tekutým stavom ďalší stabilný stav, v ktorom látka nie je tekutá ale ani pevná.

LG

LG, juhokórejská spoločnosť známa aj pod názvom LG Electronics je globálnou technologickou spoločnosťou sídliacou v Soule na ostrove Yeouido. Je to výrobca televíznych, mobilných telefónov, ale aj inej elektroniky pre domácnosti. Súčasne je to vlajková loď spoločnosti LG Group, čo je jeden z najväčších konglomerátov zameraných na elektroniku. Spoločnosť má 75 pobočiek na celom svete.

Linux

Linux je operačný systém a rovnako aj názov pre jeho jadro. Je to najznámejší príklad otvoreného softvéru Open Source. V bežnej reči sa tento termín používa na všetky systémy UNIXového typu – teda systémy založené na Linuxovom jadre.
Tento systém začal tvoriť Linus Torvalds v roku 1991 ako náhradu komerčného systému Minix. Po uverejnení kódu na internete sa k nemu postupne začali pridávať rôzni ľudia, ktorí spolupracovali na vývoji tohto systému.
Výhodou Linuxu je jeho portabilita – prenositeľnosť. Za čo vďačí faktu, že väčšina kódu je v jazyku C, ktorého kompilátor je dostupný na množstve platforiem. Linux teda spustíte od klasických PC, superpočítačov, notebookov, aj na PDA  zariadeniach, mobiloch, alebo pracovných staniciach.

Live Wallpaper

Alebo po slovenský živá tapeta, zvláštny druh tapety pre vaše Android zariadenie, ktorý je zvláštny tým, že tapeta je jednoducho živá – môže sa hýbať, reagovať na dotyky prstu, alebo aktuálny stav systému.

Lock Screen

Z anglického originálu v preklade zamykacia obrazovka je obrazovka uzamknutého zariadenia, kedy ho môžete gestom, alebo zadaním kódu či dokonca pozretím sa do prednej kamery odomknúť na domovskú obrazovku. Na takejto zamykacej obrazovke často môžeme vidieť rýchle odkazy na aplikácie, aktuálny čas, dátum, ale aj napríklad počasie.

LTE

LTE je skratkou  z anglického Long Term Evolution, ktorá sa niekedy môže nazývať aj ako 4G LTE. Je to mobilná dátová technológia určená pre vysokorýchlostný internet v mobilných sieťach s teoretickou rýchlosťou sťahovania až 172,8 Mbps (21.6 MB/s) a odosielania až 57,6 Mbps (7,2 MB/s).  Táto technológia sa v našej republike testuje a v mnohých aj používa v ostrej prevádzke.

Všetky tipy a triky pre Android začiatočníkov nájdete v časti “Začíname s Androidom“. Ďalšie časti seriálu “Android slovník od A po Z” nájdete tu:

18.9.2012

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+