MojAndroid

Vitajte pri ďalšej časti nášho seriálu Android slovník od A po Z! Dnes sa budeme venovať písmenu “I” a vysvetlíme si výrazy ako Ice Cream Sandwich, inštalácia či IMEI.

Ice Cream Sandwich

Alebo Android 4.0, ktorý priniesol asi najväčšiu revolúciu v doterajšom vývoji OS Android. Systém založený na Linux kernel 3.0.1 bol vydaný 19. októbra 2011 a  v systéme Android toho zmenil naozaj veľa. Ako referenčný telefón s týmto systémom slúži veľmi obľúbený Galaxy Nexus vyrobený Samsungom. Čo teda priniesol?

 • Integráciu troch virtuálnych tlačidiel miesto ich hardvérovej podoby
 • Kompletne prepracované grafické rozhranie
 • Nový systémový font s názvom Roboto
 • Novú galériu s fotoeditorom
 • Face Unlock – odomknutie telefónu pohľadom do prednej kamery
 • Android Beam – odosielanie súborov, zdieľanie videí, odkazov a vizitiek jednoducho len priblížením      telefónov k sebe
 • Vylepšenú aplikáciu či súčasť s názvom Ľudia
 • Vylepšený fotoaparát s okamžitým snímaním
 • Meranie a ukazovateľ spotreby dát
 • Spojenie Wi-Fi direct
 • A mnoho ďalších funkcií…

IMEI

IMEI, alebo International Mobile Equipment Identity, môžeme voľne preložiť ako “Medzinarodnú identifikáciu identity mobilného zariadenia”. Je to unikátne číslo uložené v telefóne, ktoré slúži na identifikáciu zariadenia napríklad v sieťach operátorov. Pomocou IMEI kódu môže operátor telefón takmer celý „ovládnuť“. Zariadenie je možné nájsť v mobilnej sieti, lokalizovať ho, zablokovať ho, vytvoriť si kópiu čísiel na SIM karte, či urobiť výpis hovorov.

Váš IMEI v tvare aa – bbbbb – cccccc – d – ee nájdete na zadnej strane telefónu na nálepke alebo si ho môžete zobraziť po zadaní *#06# na klávesnici.

Inštalácia

Proces, kedy je nový operačný systém alebo program nakopírovaný do zariadenia tak, aby sa po inštalácii produkt dal používať a spolupracoval so zariadením. Inštalačné súbory aplikácií pre Android majú koncovku .apk a môžete ich inštalovať z obchodu Google Play alebo tiež z externých zdrojov.

I/O

Kým je v počítačovom svete I/O skratka pre komunikáciu počítača s okolitým svetom (skrátené zo slov input/output), vo svete Androidu je táto skratka spájaná so spoločnosťou Google. Google I/O je totižto najväčšie stretnutie Android developerov, ktoré organizuje každoročne priamo spoločnosť Google. Na týchto stretnutiach Google prezentuje svoje softvérové a hardvérové novinky a tento rok sme mali na tomto stretnutí možnosť vidieť po prvýkrát napríklad tablet Google Nexus 7, či ďalšie vychytávky priamo od spoločnosti Google. Viac o Google I/O nájdete na našom webe.

IPS

IPS, alebo In-Plane Switching technology, je technológia LCD panelu vytvorená spoločnosťou Hitachi v roku 1996. Dôvodom bolo vyriešenie klasických problémov TFT LCD displejov ako malé pozorovacie uhly a nízka kvalita zobrazených farieb.

Všetky tipy a triky pre Android začiatočníkov nájdete v časti “Začíname s Androidom“. Ďalšie časti seriálu “Android slovník od A po Z” nájdete tu:

30.8.2012

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+