MojAndroid

Vitajte pri ďalšej časti nášho seriálu Android slovník od A po Z! Dnes sa budeme venovať písmenu “I” a vysvetlíme si výrazy ako Ice Cream Sandwich, inštalácia či IMEI.

Ice Cream Sandwich

Alebo Android 4.0, ktorý priniesol asi najväčšiu revolúciu v doterajšom vývoji OS Android. Systém založený na Linux kernel 3.0.1 bol vydaný 19. októbra 2011 a  v systéme Android toho zmenil naozaj veľa. Ako referenčný telefón s týmto systémom slúži veľmi obľúbený Galaxy Nexus vyrobený Samsungom. Čo teda priniesol?

 • Integráciu troch virtuálnych tlačidiel miesto ich hardvérovej podoby
 • Kompletne prepracované grafické rozhranie
 • Nový systémový font s názvom Roboto
 • Novú galériu s fotoeditorom
 • Face Unlock – odomknutie telefónu pohľadom do prednej kamery
 • Android Beam – odosielanie súborov, zdieľanie videí, odkazov a vizitiek jednoducho len priblížením      telefónov k sebe
 • Vylepšenú aplikáciu či súčasť s názvom Ľudia
 • Vylepšený fotoaparát s okamžitým snímaním
 • Meranie a ukazovateľ spotreby dát
 • Spojenie Wi-Fi direct
 • A mnoho ďalších funkcií…

IMEI

IMEI, alebo International Mobile Equipment Identity, môžeme voľne preložiť ako “Medzinarodnú identifikáciu identity mobilného zariadenia”. Je to unikátne číslo uložené v telefóne, ktoré slúži na identifikáciu zariadenia napríklad v sieťach operátorov. Pomocou IMEI kódu môže operátor telefón takmer celý „ovládnuť“. Zariadenie je možné nájsť v mobilnej sieti, lokalizovať ho, zablokovať ho, vytvoriť si kópiu čísiel na SIM karte, či urobiť výpis hovorov.

Váš IMEI v tvare aa – bbbbb – cccccc – d – ee nájdete na zadnej strane telefónu na nálepke alebo si ho môžete zobraziť po zadaní *#06# na klávesnici.

Inštalácia

Proces, kedy je nový operačný systém alebo program nakopírovaný do zariadenia tak, aby sa po inštalácii produkt dal používať a spolupracoval so zariadením. Inštalačné súbory aplikácií pre Android majú koncovku .apk a môžete ich inštalovať z obchodu Google Play alebo tiež z externých zdrojov.

I/O

Kým je v počítačovom svete I/O skratka pre komunikáciu počítača s okolitým svetom (skrátené zo slov input/output), vo svete Androidu je táto skratka spájaná so spoločnosťou Google. Google I/O je totižto najväčšie stretnutie Android developerov, ktoré organizuje každoročne priamo spoločnosť Google. Na týchto stretnutiach Google prezentuje svoje softvérové a hardvérové novinky a tento rok sme mali na tomto stretnutí možnosť vidieť po prvýkrát napríklad tablet Google Nexus 7, či ďalšie vychytávky priamo od spoločnosti Google. Viac o Google I/O nájdete na našom webe.

IPS

IPS, alebo In-Plane Switching technology, je technológia LCD panelu vytvorená spoločnosťou Hitachi v roku 1996. Dôvodom bolo vyriešenie klasických problémov TFT LCD displejov ako malé pozorovacie uhly a nízka kvalita zobrazených farieb.

Všetky tipy a triky pre Android začiatočníkov nájdete v časti “Začíname s Androidom“. Ďalšie časti seriálu “Android slovník od A po Z” nájdete tu:

30.8.2012

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

 • MajoZA

  najhorsim krokom ktory som spravil bol bezpochyb prechod na mojom telefone na ICS, prehrieva sa,hardwarove tlacitko spet viac nefunguje/nereaguje ako funguje, na wifi sa uz takmer nepripojim ked neni najsilnejsi plny signal, fotoaparat je spomaleny polovica funkcii ako nocne snimanie nefunguje a video seka, nehovorim o tom ze po kazdom vypnuti a zapnuti telefonu musim vzdy v nastaveniach nanovo nastavit melodiu zvonenia prichadzajuceho hovoru,vzdy mi ju proste odstrani ……

  • spajdo

   záleží akú romku si si tam napchal… lebo pochybujem že originál romka od výrobcu by toto robila (ak áno tak reklamácia).
   ale jednoduchá pomoc pre Teba…. daj si pôvodnú rom… a máš vystarané ;-)

   • MajoZA

    hej bola to povodna, normalne Xperia som to aktualizovaval hned medzi prvymi som bol co osm mal dostupne cez companiona cez PC,uz som cez to daval aj opravit a preinstalovalo mi to a nic sa neodstranilo …..

 • sasasa

  Ja som tiež trocha ľutoval keď som prešiel s mojim ARCs na ICS, strata signalu bola veľka ale potom prišla mala aktualizacia a všetko mam v poriadku o5 :)

 • sasasa

  Ja som tiež trocha ľutoval keď som prešiel s mojim ARCs na ICS, strata signalu bola veľka ale potom prišla mala aktualizacia a všetko mam v poriadku o5 :)

+