MojAndroid

G1

Úplne prvý smartfón s Androidom vyrobený spoločnosťou HTC pre T-Mobile tiež známy ako HTC Dream.

Geotagging

Priradenie GPS koordinátov miesta, kde bola fotka vo vašom mobile nasnímaná.

Gingerbread

Označenie verzie Androidu 2.3 prvýkrat použitej na telefóne Nexus S. Táto nová verzia začala podporovať nové rozlíšenia a uhlopriečky – konkrétne 1280 x 760 bodov a uhlopriečky s 4 a viac palcami a prišla s novým designom užívateľského rozhrania, ktoré sa „oblieklo“ do čiernych farieb. Okrem toho sa vylepšila podpora nových grafických prvkov, senzorov, kamier, tiež sa zmenil správca úloh a Download Manager. Nový systém vyžadoval zaradenia s procesorom taktovaným na 1 GHz a pamäťou RAM s 512 MB.

Gmail

Email od spoločnosti Google, ktorý ako prvý priniesol 1 GB schránku. Momentálne je to najobľúbenejší a najpoužívanejší email s množstvom funkcií, rýchlosťou a bezpečnosťou. Zaregistrovaním získate Google konto, vďaka ktorému využijete svoj Android telefón naplno.

Google Play

Virtuálny obchod s hrami a aplikáciami pre váš telefón či tablet s Androidom, ktorý ponúka tiež kúpu hudby, filmov, alebo časopisov.

Gorilla Glass

Špeciálne tvrdené krycie sklo displejov, ktoré má odolať škrabancom a poškodeniu.

GPS

Global Positioning System – systém satelitného navádzania napríklad v mapách s viditeľnou presnou aktuálnou polohou.

GSM

Global System for Mobile Communications je najpopulárnejší svetový štandard pre mobilné telefóny pracujúci na viacerých frekvenciách. V Európe sú vyčlenené pásma 900 MHz a 1800 MHz. V USA a Kanade sa používajú na GSM frekvencie 850 MHz a 1900 MHz.

Gyroskop

Gyroskop je zariadenie na meranie alebo udržiavanie rovnakej orientácie, resp. rovnakého smeru. Prístroj využíva zákon zachovania momentu hybnosti.

 

Všetky tipy a triky pre Android začiatočníkov nájdete v časti „Začíname s Androidom„. Ďalšie časti seriálu „Android slovník od A po Z“ nájdete tu:

16.8.2012
 • SimSon

  Povedal by som, ze „geotagging“ ma omnoho rozsiahlejsi vyznam, nie len priradenie koordinatov k fotkam. Geotagging sa moze pouzit prakticky na hocico ak u toho ma suradnica daky ten zmysel (video, web-stranky, QR-kody, atd).

 • SimSon

  Povedal by som, ze „geotagging“ ma omnoho rozsiahlejsi vyznam, nie len priradenie koordinatov k fotkam. Geotagging sa moze pouzit prakticky na hocico ak u toho ma suradnica daky ten zmysel (video, web-stranky, QR-kody, atd).

 • Tomas Sz

  Galaxy – rada mobilných zariadení značky Sumsang, ale myslím, že najäčšiu chybu čo ste mohli spraviť je vynechať Google, ako „all mighty founder“

 • Vrato

  Mám výhrady k vysvetlivke Gingerbread … ja mám LG Optimus one (P500), ktorý ani zďaleka nemá procesor s taktom 1GHz … má len 600 MHz a úplne s prehľadom zvláda oficiálny Gingerbread … alebo sa mýlim, keď mi systém hlási verziu 2.3.3?

+