MojAndroid

Dalvik

Súčasť Linuxového kernel jadra, ktorá ma na starosti beh aplikácií. Taktiež programy sa pred inštaláciou konvertujú z typu .class na .dex (Dalvik Executable).

 

Developer

Alebo po slovensky vývojár. Teda ten človek, ktorý sa podieľa na vzniku a vývoji aplikácie, hry alebo súčasti systému najmä po stránke jej zdrojového kódu.

DLNA

Názov spoločnosti Digital Network Living Alliance a rovnako označovanie zariadení s funkciou bezdrôtového spojenia sa napríklad k televízii pomocou Wi-Fi či iných štandardov.

Docs

Google Docs, alebo Dokumenty Google je služba nahradená Google Drive (Diskom Google), ktorá slúži na uchovávanie súborov v cloude a tiež na vytváranie a editáciu kancelárskych dokumentov ako aj tabuliek.

Donut

Označenie verzie 1.6 systému Android, ktorá bola prvou masovo rozšírenou verziu na trhu. Priniesla vylepšený Android Market a možnosť označenia viacerých súborov pri mazaní v galérii spolu s rýchlejšou odozvou, lepším vyhľadávaním a podporou WVGA rozlíšenia.

Downgrade

Opak upgrade, teda zníženie verzie systému či aplikácie na nižšiu.

DPI

Dots per inch alebo počet bodov na palec je merná jednotka rozlíšenia displeja zariadenia.

Driver

Po slovensky označovaný ako ovládač je súčasť v systéme ktorá má na starosti komunikáciu s jednotlivými perifériami ako aj vnútornými súčasťami zariadenia ako fotoaparát či Wi-Fi modul. Tiež slúži na ich správne fungovanie.

Dual SIM

Označenie zariadenia s podporou dvoch SIM kariet súbežne zapojených do mobilnej siete a schopných volať a prijímať hovory.

 

Všetky tipy a triky pre Android začiatočníkov nájdete v časti “Začíname s Androidom“. Ďalšie časti seriálu “Android slovník od A po Z” nájdete tu:

23.7.2012

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+