MojAndroid

Barcode

Reprezentácia dát v grafickom formáte prispôsobenom na optické čítanie zariadeniami na to určenými a taktiež aj s mobilným telefónom napríklad cez aplikáciu Barcode Scanner.

Beats Audio

Značka kvalitných slúchadiel exkluzívne dodávaných k niektorým modelom od spoločnosti HTC spolu s Beats úpravou zvuku priamo v softvéri telefónu.

Benchmark

Nástroj na zmeranie výkonu telefónu pri rôznych úkonoch ako vykresľovanie 2D či 3D grafiky, textúr, výpočetný čas procesora a tak podobne.

 

Bloatware

Predinštalovaný a často nechcený software v telefóne (ale aj počítači). Mnoho výrobcov predinštaluje do zariadenia aj kvalitné a žiadané aplikácie ako sú napríklad kancelárske balíky, alebo správcovia súborov.

Bluetooth

Technológia bezdrôtového prenosu dát na kratšie vzdialenosti pracujúca v ISM pásme 2,4 GHz.  Používa sa na spojenie medzi dvoma zariadeniami, napríklad mobilným telefónom a počítačom. Tiež často využívaná pre bezdrôtové headsety.

Bootloader

Interná súčasť systému, ktorá napomáha štartu systému a často sa využíva ako „brána“ k flashovaniu, alebo nahrávaniu novým ROM-iek do telefónov s Androidom.

Bootloop

Situácia, kedy sa telefón zacyklí a neustále sa snaží nabootovať systém pričom sa reštartuje a proces „štartu“ sa opakuje dokola.

Bootscreen

Bootovacie obrazovka, na ktorej sa zobrazuje animácia alebo logo výrobcu či označenie telefónu.

Brick/bricked device

Označenie telefónu, ktorý je v stave, kedy sa nedokáže naštartovať a nevieme sa dostať ani do jeho bootovacieho/recoverymenu, alebo Download módu – je z neho „tehla“ (anglicky brick). Existuje soft a hard bricked phone, teda zariadenie „bricknuté“ ľahko a ťažko. Pri ľahko bricku je možné zariadenie ešte oživiť.

Browser

Anglické označenie (internetového) prehliadača, ktorý nájdete v každom Androide.

Bug

Anglické označenie chyby v aplikácii alebo systéme.

Build

Zostava systému a jej konkrétne označenie.

Tento článok je pokračovanie nášho seriálu pre začiatočníkov “Android slovník od A po Z”. Všetky zaujímavé články nájdete v kategórii Pre začiatočníkov.

14.7.2012

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+