MojAndroid

Koncom apríla sme vás informovali o trojici vesmírnych satelitov PhoneSats postavených z hardvéru populárneho smartfónu HTC Nexus One, ktoré vyslal do vesmíru Národný úrad pre letectvo a vesmír, známy tiež pod skratkou NASA. Hoci starší Nexus už v dnešnej dobe neláme rekordy v aplikáciach ako AnTuTu, ešte stále disponuje väčším výpočtovým výkonom než niektoré satelity, ktoré sú na orbite. Ani nehostinné prostredie mimo planétu nemalo žiaden vplyv na funkčnosť Android satelitov a svoju úlohu sa im podarilo naplniť.

NASA phonesats

Satelity boli vyslané do vesmíru 21. apríla. O šesť dní neskôr úspešne splnili svoju prvú misiu, ktorej cieľom bolo vyskúšať dátovú komunikáciu so Zemou. Počas pobytu na obežnej dráhe, trojica smartfónov využívala svoje 5-megapixlové fotoaparáty na vytváranie snímok domovskej planéty. Fotografie boli odosielané v niekoľkých paketoch do viacerých pozemných staníc. Pre rekonštrukciu celého obrazu, tím stojaci za projektom PhoneSat spolupracoval s viacerými rádioamatérmi na svete a výsledok môžete vidieť na obrázku vyššie. Fotografie obsahujú výrazné artefakty, ktoré sú pravdepodobne výsledkom problémov s prenosom dát. Okrem odosielania fotografií, satelity pravidelne prenášali správy o svojej činnosti a stave.

Zdroj: NASA, pocketnow

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+