Koncom apríla sme vás informovali o trojici vesmírnych satelitov PhoneSats postavených z hardvéru populárneho smartfónu HTC Nexus One, ktoré vyslal do vesmíru Národný úrad pre letectvo a vesmír, známy tiež pod skratkou NASA. Hoci starší Nexus už v dnešnej dobe neláme rekordy v aplikáciach ako AnTuTu, ešte stále disponuje väčším výpočtovým výkonom než niektoré satelity, ktoré sú na orbite. Ani nehostinné prostredie mimo planétu nemalo žiaden vplyv na funkčnosť Android satelitov a svoju úlohu sa im podarilo naplniť.
Satelity boli vyslané do vesmíru 21. apríla. O šesť dní neskôr úspešne splnili svoju prvú misiu, ktorej cieľom bolo vyskúšať dátovú komunikáciu so Zemou. Počas pobytu na obežnej dráhe, trojica smartfónov využívala svoje 5-megapixlové fotoaparáty na vytváranie snímok domovskej planéty. Fotografie boli odosielané v niekoľkých paketoch do viacerých pozemných staníc. Pre rekonštrukciu celého obrazu, tím stojaci za projektom PhoneSat spolupracoval s viacerými rádioamatérmi na svete a výsledok môžete vidieť na obrázku vyššie. Fotografie obsahujú výrazné artefakty, ktoré sú pravdepodobne výsledkom problémov s prenosom dát. Okrem odosielania fotografií, satelity pravidelne prenášali správy o svojej činnosti a stave.
Hoci starší Nexus už v dnešnej dobe neláme rekordy v aplikáciach ako
AnTuTu, ešte stále disponuje väčším výpočtovým výkonom než niektoré
satelity, ktoré sú na orbite ????????????????????????????????????
No to je pravda. Počítače vo vesmíre musia spĺňať určité parametre (ber do úvahy chlad, teplo, beztiažné prostredie, celkové extrémne podmienky) a to sa podpisuje na výkone.
povedal by som ze skor vykonnejsi ako vsetky tradicne satelity.
neviem preco by bolo beztiazove prostredie nejaky extrem – skor naopak kopec veci musi v beztiazovom stave fungovat ovela lepsie nez na zemy zatazenej velkou gravitaciou !!!
Kozmicke ziarenie, extremne teploty? Myslim ze gravitacia len taky bombonik ked to porovnas,,,