MojAndroid

Nie je tomu až tak dávno, kedy zvykli výrobcovia smartfónov a mobilov prichádzať s novým a odvážnym dizajnom svojich zariadení. Doba tesne po prekročení milénia priniesla so sebou skutočne skvosty. Nostalgických kúskov, na ktoré v dobrom spomíname dodnes, je skutočne viacero a my vám dnes pripomenieme aspoň niekoľko z nich. Pridáme však aj niekoľko novodobých krásavcov, ktoré sa môžu pochváliť unikátnym dizajnom, či konštrukčným spracovaním.

Ericsson T28s (1999)

Miniatúrny telefón s rozmermi 97 x 50 x 15 mm a hmotnosťou len 83 gramov. Od Ericssonu T28s ste síce v roku 1999 nemohli očakávať žiadne zázraky, no na svoju dobu bol aj vďaka svojej konštrukcií a funkciám veľmi drahým zariadením, ktoré si obľúbilo mnoho jeho majiteľov.

ericsson

Ericsson R320s (2001)

Mobilný telefón, ktorý už v roku 2000 patril k tým najtenším. Jeho hrúbka bola iba 15 mm, pričom hmotnosť neprekročila 100 gramov. Ericsson R320s ale na prvý pohľad vyzeral jednoducho skvele, a to aj napriek svojim väčším rozmerom.

r320_7

Siemens SL45 (2001)

Siemens SL45i bol výborne vybavený mobil so zaujímavým dizajnom a podporou MP3 skladieb. Okrem veľkého 7-riadkového displeja s rozlíšením 101 x 80 px podporoval ako prvý mobil na svete aj pamäťovú kartu SD – v tom čase sa dodávala s kapacitou 32 MB.  SL45i ale okrem toho, že ponúkal špičkové parametre, tak zaujal aj dizajnom, ktorý charakterizoval najmä veľký displej a anténa, ktorá vytŕčala z tela. Jeho hrúbka bola iba 17 mm a hmotnosť 99 gramov.

siemens-sl54i

Nokia 8910 (2002)

Možno sa tak netvári, ale Nokia 8910 bola skutočne cool. Išlo, aj na dnešnú dobu, o unikát, ktorý sa mohol pochváliť odolným telom vyrobeným z titánu. Navyše, doplnený o vysúvací mechanizmus, ktorý slúžil na zodvihnutie hovoru, či na odokrytie hardvérovej klávesnice. Prvá generácia tohto zariadenia bola vybavená 4-riadkovým displejom a vážila 110 gramov. Rozmery boli 103 x 46 x 20 mm. Neskôr prišla aj i-čková verzia, ktorá disponovala už farebným displejom.

dien-thoai-nokia-8910-black-02

MOTOROLA RAZR V3 (2004)

Motorola Razr V3 bola jedným z najlepšie vyzerajúcich smartfónov svojej doby. To boli časy, kedy skutočne leteli vyklápacie mobilné telefóny a tá od Motoroly patrila jednoducho k tým najcoolovejším. Svoje okolie zaujala najmä malou hrúbkou (13,9 mm), ktorá bola akýmsi synonymom k jej názvu RAZR – ten v preklade znamená žiletka. V tej dobe bola bežná hrúbka mobilného telefónu na úrovni 18 mm, u vyklápačiek dokonca až 20 a viac mm. Motorola RAZR V3 inak ponúkala veľký 2,2-palcový farebný displej s rozlíšením 176×220 px, druhý menší displej vpredu s rozlíšením 96 x 80 px a perfektné konštrukčné spracovanie z anodizovaného hliníku. Vážila iba 95 gramov.

Náš tip
Lenovo a Moto plánujú znovuzrodenie modelu RAZR. Bude mať hrúbku iba 5,2 mm

razrv3

HTC TOUCH DIAMOND (2008)

HTC Touch Diamond bol smartfón v pravom slova zmysle. Bežal na operačnom systéme Windows Mobile, ktorý bol pred príchodom Androidu a iOS s obľubou používaný práve u smartfónov a PDA-čiek. Model Touch Diamond najviac vynikal vďaka zadnému krytu, ktorý svojim tvarom a spracovaním pripomínal diamant. Tento smartfón bol vybavený 2,8-palcovým dotykovým displejom s rozlíšením 480 x 640 px, ako aj jednojadrovým 528 MHz  procesorom, 192MB RAM a 4GB internou pamäťou. Fotoaparát mal rozlíšenie 3 Mpix.

11238209863_786654c995_o

Nexus 4 (2012)

Nexus 4 možno nepatrí k absolútnej špičke čo sa kvality spracovania týka, no určite ho môžeme zaradiť medzi najštýlovejšie a najcoolovejšie smartfóny histórie. Vďačiť môže za to svojej zadnej straney, ktorú chránilo odolné sklo. To však pod sebou ukrývalo trblietavú textúru, ktorá menila svoj výzor podľa toho, pod akým uhlom dopadalo svetlo na jej povrch.

Náš tip
Recenzia | LG Nexus 4: Google smartfón novej generácie

Google-Nexus-4-dropped

Motorola RAZR i (RAZR M) (2012)

Európska verzia Motoroly RAZR M nás pri uvedení na trh skutočne zaujala. Išlo o kompaktný smartfón so 4,3-palcovým displejom, ktorý bol osadený v tele s miniatúrnymi rozmermi 122,5 x 60,9 x 8,3 mm a hmotnosťou 129 gramov. Nešlo tak úplne o obyčajný smartfón. Charakteristickou časťou konštrukcie bola totižto vrstva kevlaru na zadnej strane, ktorá dodávala telefónu odolnosť a zároveň aj svojský štýl.

Náš tip
Recenzia | Motorola Razr i | Kvalitne spracovaný smartfón s Intelom

Motorola RAZR i PR-970-80

iPhone 5 (2012)

Z konkurenčného stánku sme do nášho rebríčka vybrali aj iPhone 5. Ten bol pre Apple prelomový tým, že po prvýkrát od uvedenia originálneho iPhonu používal 4-palcový displej – predošlé generácie disponovali vždy 3,5-palcovým zobrazovacím panelom. Navyše, išlo o prvé zariadenie cupertínskej spoločnosti, ktoré sa mohlo pochváliť kovovou unibody konštrukciou.

iphone

HTC One (2013)

HTC One je jedným z najkrajších smartfónov histórie a o tom niet pochýb. Taiwanský výrobca sa pri svojom prvom modeli série One skutočne prekonal a predstavil zariadenie s kovovou unibody konštrukciou, ktorá vyzerala skutočne skvostne. Okrem toho ale zaujal aj skvelými reproduktormi BoomSound, ako aj kontroverzným ultrapixelovým fotoaparátom. Bez ohľadu na výbavu ale išlo o coolový smartfón, ktorý bolo možné zakúpiť v niekoľkých farebných variantoch, vrátane modrej a červenej.

Náš tip
Recenzia | HTC One: Láska na prvý pohľad

HTC-One_3V_Beyaz

Nokia Lumia 930 (2014)

Možno trochu fádna no stále veľmi elegantná. Nokia Lumia 930 sa vďaka svojmu kovovému rámu, zadnej strane z tvrdeného polykarbonátu a ochranného skla s 2,5 profilom, zaslúžila o umiestnenie aj v našom rebríčku najkrajších smartfónov. Ak by vás zaujímali jej parametre, tak vedzte, že disponuje 5-palcovým Full HD displejom, procesorom Snapdragon 800, 2GB RAM, 20Mpix fotoaparátom a operačným systémom Windows.

lumia930

Samsung Galaxy S6 edge (2015)

Samsung po rokoch konečne prišiel s niečim novým – Samsungom Galaxy S6 edge. Cool dizajn, ktorý priniesol zahnutý displej po obidvoch stranách bol pre tento model skutočne unikátny. Samsung navyše zaujal aj kovovým rámom, sklenou zadnou stranou, či viacerými farebnými prevedeniami.

Náš tip
RECENZIA | Samsung Galaxy S6 Edge – keď vyhrá forma nad funkciou

galaxy-s6-edge-colors

Samsung-Galaxy-S6-edge-Colors

Sharp Aquos Crystal 2 a Xx (2015)

Aquos Crystal 2 určite nezaujme svojimi parametrami, medzi ktoré sa radí napríklad rozlíšenie displeja 720p a procesor Snapdragon 400. Na druhej strane je toto zariadenie výnimočné svojim dizajnom a konštrukčným spracovaním. Okolo svojho 5,2-palcového displeja nemá totižto takmer žiadne okraje, čím už pri prvom pohľade pôsobí nezvyčajným dojmom. S podobným dizajnom prichádza aj lepšie vybavený Sharp Aquos Xx, ktorý už disponuje procesorom Snapdragon 810, 3GB RAM a 13 Mpix fotoaparátom.

sharp-aquos-crystal-2-2 sharp-aquos-xx-1

Blackberry Priv (2015)

Blackberry Priv je výnimočným zariadením. Ide totiž o jediný high-end Android s vysúvateľnou hardvérovou klávesnicou, ktorý ponúka niekoľko zaujímavých funkcií a vylepšení, vrátane zahnutého displeja po obidvoch stranách. Ide o prvý smartfón spoločnosti s týmto operačným systémom, ktorý prišiel vybavený procesorom Snapdragon 808, 3GB RAM, 18Mpix fotoaparátom, ako aj 5,4-palcovým QHD AMOLED displejom.

Náš tip
RECENZIA Blackberry Priv: Perfektný Android s klávesnicou, ktorý ale prišiel neskoro

BlackBerry-Priv-9

LG V10

LG V10 je smartfón, ktorý sa svojim vyhotovením a hardvérovou výbavou môže kľudne porovnávať aj s tými najlepšími vlajkovými loďami. Nielen to, v niektorých smeroch je natoľko výnimočný, že jemu podobné zariadenie na trhu pravdepodobne nenájdete. Disponuje totižto dvojicou displejov a dokonca aj predných kamier. V10 má navyše rám vyrobený z odolnej nerezovej ocele, ktorá sa používa k výrobe chirurgických nástrojov a luxusných hodiniek. Okrem toho ho v zadnej časti a v okolí displeja chráni odolný povrch s názvom Dura Skin. Smartfón je dokonca ohodnotený vojenským certifikátom MIL-STD-810G.

Náš tip
LG V10: Plnokrvný fotomobil s dvomi displejmi| RECENZIA

LG-V10-02-840x630 LG-V10-04-e1443664241241-840x491

Nextbit Robin (2015)

Nextbit Robin nie je obyčajný smartfón, ktorý by ste mohli kúpiť kdekoľvek. Ide o cloudové zariadenie, ktoré si zakladá na práci s cloudom. Doň ukladá dáta aplikácií, ale aj dáta používateľa, pre ktorého vyčlenil až 100GB úložný priestor. Okrem nového konceptu práce s dátami však Nextbit Robin zaujme aj svojim netradičným dizajnom a farebným spracovaním. Konštrukcia má skôr hranaté tvary, pričom veľa prvkov, vrátane kamery a tlačidiel, sú okrúhle. Celkovo pôsobí Robin ako príjemné spestrenie mobilného trhu a už na prvý pohľad pôsobí výnimočne.

Náš tip
Nextbit predstavil prvý cloudový smartfón. Zaujme dizajnom aj výbavou

 Design_–_Nextbit

nextbit

Samozrejme, v tomto článku sme nespomenuli všetky pekné smartfóny histórie, snažili sme sa však vybrať tie, ktoré nás pri pohľade do minulosti zaujali najviac. Ak máte preto tipy na ďalšie cool zariadenia, nezabudnite nám o nich napísať v komentároch pod článkom :).

Ktorý mobilný telefón sa vám páči najviac?

Zobraziť výsledky

Loading ... Loading ...

1.8.2016

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+