MojAndroid

Názov operačného systému, ktorého sa pravdepodobne dočkáme na jeseň síce ešte nepoznáme, no už máme akú-takú predstavu, ako bude fungovať a aké novinky prinesie. V našom redakčnom smartfóne Google Pixel 2 už máme dlhšiu dobu nainštalovanú beta verziu Androidu Q a o novinkách, ktoré sme si všimli, sme informovali v tomto článku. Nájdete v ňom aj video z používania beta verzie nového Androidu.

Až 21 smartfónov 12 značiek získa beta verziu Androidu Q

Tretiu beta verziu Androidu Q dostáva 21 Android smartfónov vrátane všetkých zariadení Google Pixel. Spoločnosť Google spolupracuje až s 12 výrobcami mobilných telefónov na tom, aby sa Android Q beta 3 dostal až do toľkých zariadení. Smartfóny, ktoré budú mať možnosť vyskúšať najnovší operačný systém amerického giganta, budú od týchto výrobcov:

  • Asus
  • Huawei
  • OnePlus
  • Tecno
  • Xiaomi
  • Sony
  • Nokia
  • Oppo
  • LG
  • Essential
  • Vivo
  • Realme

Rýchlejšie aktualizácie

Nový Android prinesie aj nové možnosti aktualizácií. Spoločnosť Google ich začne distribuovať priamo prostredníctvom obchodu Google Play. Používatelia tým získajú výhodu v tom, že aktualizácie budú k dispozícii oveľa rýchlejšie, ako je tomu teraz. V súčasnosti existuje dlhý proces medzi vydávaním bezpečnostných aktualizácií spoločnosťou Google a výrobcom telefónov, ktorý túto aktualizáciu odosiela na svoje zariadenia. Spoločnosť Google sa nezbavuje tohto procesu pre všetky aktualizácie, ale táto zmena obmedzí jeho vplyv. Táto nová funkcia dostala názov Project Mainline.

Samozrejme, Google touto cestou nemôže aktualizovať celý telefón. Každý výrobca ponúka svoju používateľskú nadstavbu, ktorú je potrebné taktiež optimalizovať. Toto ale už ide mimo Googlu. Na začiatok bude k dispozícii 12 rôznych modulov, ktoré bude Google môcť aktualizovať bez zásahu výrobcu smartfónu. Môže tak opraviť menšie chyby, ktoré boli v systéme zistené oveľa rýchlejšie.

Podpora pre skladacie smartfóny

Android Q príde aj s podporou skladacích smartfónov. Funkcia dostala názov Continuity. Hlavnou výhodou bude, že používateľský zážitok sa nijako nezníži otváraním alebo zatváraním smartfónu. Jednoduchý príklad je hranie hier. Hru spustíte so zatvoreným smartfónom, pričom keď ho otvoríte, pokračujete presne tam, kde ste skončili. Bez toho, aby ste museli čakať, kým sa celé prostredie prispôsobí novému displeju. Google sa tiež zameriava na 5G siete a Android Q ich bude samozrejme natívne podporovať.

Preklad videí a zvukov v reálnom čase

Zaujímavou novinkou je funkcia Live Caption. Tá pridá titulky k prehrávanému zvuku či videu automaticky offline. Všetko sa to bude odohrávať v reálnom čase a prvé výsledky ukazujú, že sa môžeme tešiť na veľmi presné výsledky.

Ešte múdrejší Google Asistent

S novými funkciami príde aj Google Asistent. Dokáže sa učiť na základe toho, ako svoj smartfón využívate, aké podniky navštevujete a podobne. Na prezentácii sme mali možnosť vidieť návrhy recepetov na večeru s tým, že smartfón vedel, čo používateľ varil predtým a na základe toho upravil návrhy priamo pre neho.

Nemôže sa tak stať, že všetci používatelia dostanú rovnaké návrhy, každý si nájde presne tie, ktoré sa najviac hodia jemu. Netýka sa to len odporúčaní jedál, ale napríklad aj reštaurácií a rôznych iných miest. Funkcia je úzko spätá aj s chatovacími aplikáciami. Na základe vášho používania bude smartfón lepšie reagovať na vaše hlasové zadania a prinesie presnejšie výsledky.

Dôraz na bezpečnosť

Nový systém bude znovu o čosi bezpečnejší. Spoločnosť Google si uvedomuje, že bezpečnosť používateľov a ich dát je prvoradá. Okrem nových možností nastavení rodičovskej kontroly prinesie Android Q rozšírené možnosti nastavenia súkromia. Napríklad o automatickej možnosti vymazania histórie polohy sme vás už informovali. Používatelia budú tiež dostávať upozornenia o tom, že nejaká aplikácia používa polohu. Vítanou funkciou bude aj možnosť vybrať si “otravné” aplikácie, ktoré vás už viac nebudú vyrušovať notifikáciami a podobne.

O ostatných novinkách v Androide Q sme vás informovali v predchádzajúcich článkoch:

Okrem vyššie spomínaných noviniek sa môžeme tešiť na tmavý režim, nové grafické prvky rozhrania, nové možnosti zdieľania multimédií či jednoduché pripojenie ďalších zariadení k Wi-Fi sieti pomocou naskenovania QR kódu.

Tak čo? Tešíte sa na nový Android Q?

Náš tip
Waze už čoskoro získa podporu Google Asistenta | Google I/O 2019
Náš tip
Nest Hub Max: Nový smart displej s kamerou | Google I/O 2019
Náš tip
Google Pixel 3a/3a XL oficiálne: Prémiové fotenie v strednej triede | Google I/O 2019
7.5.2019
Zdroj: Google I/O

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+