MojAndroid

Posledná beta verzia systému Android Q so sebou prináša náznak funkcie, na ktorú možno viacerí dlho čakali. Zabezpečenie tvárou je dnes už síce samozrejmosťou takmer pri všetkých nových smartfónoch, no v drvivej väčšine prípadov je tento typ zabezpečenia iba doplnkom k bezpečnejšiemu skenovaniu odtlačkov. Zmeniť by to však mala práve nová verzia systému Android.

Konkurencia pre FaceID?

Ak by Android Q ponúkol už vo svojej čistej verzii podporu skutočne bezpečného skenovania tváre, otvorili by sa dvere novým možnostiam. V prvom rade, toto zabezpečenie by mohlo byť lepšie implementovaného do systému a umožniť tak pokročilé využitie. Samozrejme, závisí to aj od toho, aké bezpečné bude toto odblokovanie tvárou.

Dnes ide v prípade Android smartfónov často iba o 2D zabezpečenie, ktoré skenuje tvár a porovnáva ju s fotografickou predlohou. V tomto prípade nejde o dostatočnú bezpečnosť napr. na autentifikáciu platieb, avšak ako doplnok pre jednoduchšie odblokovanie telefónu to stačí.

Jednotný systém odblokovania, ktorý by bol navyše dostatočne bezpečný, by sprístupnil ďalšie funkcie. Mohlo by ísť o konkurenciu pre FaceID od Apple a odblokovanie tvárou by tak mohlo slúžiť napríklad na potvrdzovanie platieb či prihlasovanie sa do aplikácií v telefóne. Zatiaľ však ide stále iba o matnú zmienku funkcie, o ktorej toho veľa nevieme.

Otázna je podpora výrobcov

Ak by totiž aj Google novinku predstavil, pre jej širšie použitie bude ešte potrebná aj spolupráca výrobcov samotných telefónov. Môžeme ale očakávať, že nové vlajkové lode Google Pixel prinesú inovácie aj po tejto stránke.

10.6.2019
Zdroj: 9to5Google via TheVerge

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+