MojAndroid

Príchod nového Androidu je vždy túžobne očakávaný mnohými používateľmi. Inak tomu nie je ani v prípade pripravovaného Adndroidu Q. Spoločnosť Google včera uvoľnila prvú beta verziu tohto operačného systému, ktorú si môžete nainštalovať do smartfónov Google Pixel. Spočiatku tento nový systém nevyzerá, že ponúkne viacero zaujímavých nových funkcií, no keď sa pozriete lepšie, určite sa niečo nájde.

Podpora zmeny farby akcentu

Konečne. Práve toto si možno poviete v prípade tejto zaujímavej funkcie. Android Q konečne ponúkne možnosť zmeniť farbu akcentu. Prednastavená je štandardná modrá. Tá je rovnaká, ako v prípade Androidu Pie. Na výber bude zo štyroch možností:

  • modrá (prednastavená)
  • fialová
  • zelená
  • čierna

Asi najlepším miestom, kde si zmenu farby všimnete najviac, je notifikačné centrum. Na screenshotoch nižšie môžete vidieť, ako to vyzerá v praxi.

V rýchlych nastaveniach po novom uvidíte, do kedy vám vydrží batéria

Vylepšené menu zdieľania

Okrem zmeny dizajnu ponuky zdieľania je najdôležitejším vylepšením rýchlosť, za akú sa toto menu zobrazí. V Androide Pie nepatrí medzi najrýchlejšie.

Výrezy v screenshotoch

Predchádzajúce verzie operačného systému Android vyplnili priestor, kde sa nachádza výrez. V Androide Q sa to už nestane. Ako budú screenshoty po novom vyzerať, si môžete pozrieť na obrázku nižšie.

Nové gestá v notifkáciách

Rýchlym posunutím prsta zľava doprava notifikáciu v Androide Q vymažete, posunutím doľava vyvoláte kontextovú ponuku. Tú ste v predchádzajúcich verziách systému tiež mohli vyvolať, no len polovičným posunutím prsta.

Nočný režim zmizol, ale zúfať nemusíte

Funkcia, na ktorú sa pravdepodobne všetci tešíme najviac, sa v prvej beta verzii Androidu Q nenachádza. Jedná sa len o veľmi skorý build operačného systému a jednoducho sa doň ešte nezmestila. Vo finálnej podobe systému sa však nachádzať bude.

Zvonček pri notifikáciách

Ak ste niekedy rozmýšľali nad tým, kvôli ktorému upozorneniu váš telefón zvoní, odteraz nebudete. Pri notifikácii, ktorá zvuk vydáva, sa zobrazí malý zvonček.

Zdieľanie Wi-Fi pomocou QR kódu

Ak chcete zdieľať Wi-Fi pripojenie s vaším kamarátom a nechcete mu povedať vaše dlhé heslo, môžete tak učiniť pomocou QR kódu. Jednoducho vojdete do nastavení Wi-Fi, kliknete na pripojenú sieť a zobrazí sa vám QR kód, ktorý si kamarát naskenuje a k Wi-Fi sa následne pripojí bez problémov.

Portál Android Authority už stihol priniesť aj video, v ktorom ukazuje nový Android Q v plnej kráse:

Mohlo by vás zaujímať:

Náš tip
Android Q beta je už k dispozícii na stiahnutie pre Pixely
Náš tip
Ako sa bude volať Android Q? | DISKUSIA
Náš tip
Android Q prinesie vylepšené gestá systému, ovládanie bude prirodzenejšie a rýchlejšie

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+