MojAndroid

Približne pred mesiacom sme vás informovali o tom, že Google uvoľnil prvú beta verziu prichádzajúceho Androidu Q. Ten prinesie viacero dôležitých funkčných a dizajnových noviniek. Uplynul mesiac a už tu máme beta verziu s poradovým číslom 2. Tá je oproti prvej lepšie optimalizovaná, no sťažovať sme sa nemohli ani pri nej, na našom smartfóne Google Pixel 2 išlo všetko absolútne bez problémov. Okrem optimalizácie prináša druhá beta verzia ďalšie sľubované novinky a vylepšenia.

Aktualizácia je k dispozícii pre všetky Pixely, ktoré sú zaregistrované v beta programe. O tom, ako sa zaregistrovať, sme informovali v tomto článku. Čo sa teda oproti prvej beta verzii zmenilo a čo pribudlo?

Notifikačné bubliny

Podobnú funkciu používa napríklad Messenger od Facebooku od roku 2013. Nazýva sa četové hlavičky a umožňuje rýchlo odpovedať na prijatú správu bez toho, aby musel používateľ odchádzať z aplikácie, v ktorej sa práve nachádza. Niekto túto funkciu využíva, no množstvo používateľov ju radšej vypína. V novom Androide Q budú takéto notifikácie dostupné priamo v základe. Funguje to tak, že sa vám na displeji zobrazí malá ikona z aplikácie, v ktorej ste obdržali notifikáciu. Môžete ju rovno zrušiť, prípadne po jej rozkliknutí odpísať na správu a podobne.

Táto funkcia nebude podporovaná len v chatových aplikáciách, ale v systéme bude rozšírenejšia. Môžete ju využiť napríklad aj v aplikácii Telefón a pomocou nej vyvolať rýchle akcie, ako napríklad rýchly prístup do nastavení a podobne. Podpora notifikačných bublín v aplikáciách tretích strán bude záležať priamo od vývojárov a na ich rozhodnutí.

Prepracované gestá

Ovládanie smartfónov pomocou gest sa dostalo do módy. Prakticky každý výrobca už ponúka nejaké svoje riešenie. Na vavrínoch nechce zaspať ani samotný Google a možnosť ovládania smartfónu gestami ponúkne už v základe. Už Android Pie prišiel s výraznejšou zmenou v oblasti ovládacích tlačidiel. Vypustené bolo tlačidlo multitaskingu, ktorý bolo možné vyvolať potiahnutím prsta po stredovom tlačidle. To plnilo aj funkciu vstupu do menu aplikácií a rovnako aj funkciu vrátenia na domovskú obrazovku. Našli sa používatelia, ktorým sa takéto riešenie páčilo, no mnohí to kritizovali.

V Androide Q Beta 2 boli dve tlačidlá nahradené jednou dlhou čiarou, podobne ako tomu je pri smartfónoch od Apple. Rovnako aj animácie sa priblížili tomu, čo môžeme vidieť na konkurenčných zariadeniach so systémom iOS.

Rozšírené ovládanie hlasitosti je späť

Android P prišiel s viacerými zmenami v ovládaní hlasitosti. Predvolene sa pri zmene hlasitosti pomocou hardvérových tlačidiel zmení hlasitosť médií, nie hlasitosť zvonenia. Avšak kvôli zmene hlasitosti vyzváňania musíte ísť do nastavení, nie je možné urobiť to priamo. To sa s príchodom Androidu Q zmení a používatelia túto možnosť opäť dostanú. Zmeniť hlasitosť zvonenia tak bude oveľa jednoduchšie a rýchlejšie, bez nutnosti vchádzať do nastavení smartfónu.

Potiahnutia prstom v notifikáciách si nastaví používateľ

Už predchádzajúca beta verzia Androidu Q priniesla nové možnosti práce s notifikáciami. Posunutím prsta zľava doprava ste notifikáciu vymazali, posunom prsta opačným smerom ste vyvolali kontextovú ponuku. Druhá beta verzia túto funkciu ešte vylepšuje. Samotný používateľ si môže vybrať, čo sa stane, keď posunie prst zľava doprava alebo naopak.

Výrez v displeji sa už nezobrazí v screenshote

S príchodom prvej beta verzie sme informovali o tom, že v screenshotoch sa po novom nachádzajú výrezy v displeji či diery. Rovnako boli viditeľné aj zahnuté rohy a všetko, čo narúšalo celistvosť displeja. Spoločnosť Google sa však rozhodla, že to nevyzerá dobre a screenshoty vráti na pôvodný stav – diery v displeji a zahnuté rohy nebudú viditeľné.

Možnosť pretočiť prehrávanú skladbu priamo z notifikačného panelu

Toto je vítaná funkcia. Operačný systém Android už dávno ponúka možnosť zastavenia prehrávanej skladby či prepnutie na ďalšiu alebo predchádzajúcu priamo z notifikačného panelu. Android Q však pôjde ešte ďalej. Novinkou bude, že prehrávanú skladbu bude môcť používateľ jednoducho aj pretočiť, bude sa tam totiž nachádzať aj posuvník.

Oproti prvej beta verzii sa zmenilo viacero funkcionalít, pričom každú zmenu vnímame pozitívne. Tešíme sa na to, s čím príde Google najbližšie a aká bude finálna podoba najnovšieho Androidu Q.

Náš tip
Vyskúšali sme si beta verziu Android Q | VIDEO
Android Aktualizácie
Chceš získať najnovšie info o aktualizácii pre tvoj Android? Zadaj názov zariadenia a zadarmo ti pošleme nový článok priamo na email.
Nenašlo sa žiadne zariadenie. Skúste zmeniť vyhľadávaný výraz.

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+