MojAndroid

Technologický svet a ľudia, ktorí v ňom pracujú, sú ako jedna veľká rodina. Dokazujú to najmä projekty, akými sú napríklad Folding@Home alebo SETI@Home. Tí z vás, ktorí o nich nepočuli, by mali vedieť, že ide o projekty, v ktorých sa na dosiahnutie väčšej výpočtovej sily využíva prepojenie bežných počítačov, či iných výkonných zariadení z domácností, na čo vlastne netreba takmer žiadne financie a dá sa tým dosiahnuť sila, na ktorú by inak bol potrebný veľmi drahý ultravýkonný počítač. Všetko to začalo práve projektom SETI@Home v 90-tych rokoch. Odkedy je tento projekt na svete, participovalo v ňom viac ako 400,000 počítačov, pričom riešili rôzne problémy od hľadania mimozemšťanov až po študovanie Parkinsonovej choroby. Základom všetkého je softvér nazývaný BOINC.

boinc_logo

Softvér BOINC je základom aj pomerne nového projektu s názvom Einstein@Home. Ten vedie profesor David Anderson so svojím tímom, ktorí posledných 6 mesiacov BOINC upravovali pre použitie s Android smartfónmi a tabletmi. Chcú tak rozšíriť vedeckú komunitu participujúcu na @Home projektoch aj medzi používateľov Android zariadení. Tie sú vraj reálne využiteľné len krátke obdobie, odkedy sa do nich začal vkladať výkonnejší hardvér. Najbližších pár mesiacov by mali byť Android zariadenia súčasťou projektu, ktorý vo vesmíre hľadá nové pulzary, čierne diery a magnetické vlny. Môžete sa tak stať súčasťou obrovského projektu, ktorý prehľadáva najtemnejšie stránky nášho vesmíru a pritom nemusíte ani pohnúť prstom. Pre spoluprácu na projekte Einstein@Home je potrebné nainštalovanie Android aplikácie NativeBOINC for Android.

Verzia: 0.4.4.2.3b
Aktuálna cena: Zdarma
Verzia: 0.4.4.2.3b
Aktuálna cena: Zdarma

Ak by ste sa báli, že vám vyššie spomínaná aplikácia bude žrať batériu, mobilné dáta alebo nejako obmedzovať váš výkon, tak by ste mali vedieť, že je navrhnutá tak, aby spracovávala procesné úkony len vtedy, keď je vaše zariadenie na nabíjačke, pripojené k Wi-Fi sieti a vy nevyužívate procesor na žiadnu inú operáciu. Väčšina procesov tak prebieha v noci, keď spíte a nabíjate svoje zariadenie. Navyše, profesor Anderson plánuje v najbližšej dobe spojiť projekt Einstein@Home aj s projektom World Community Grid, na ktorom spolupracujú majitelia zariadení s IBM procesorom. Tento projekt momentálne hľadá efektívny liek pre vyliečenie malárie a už čoskoro by sa mal pripojiť k Android dobrodruhom.

native-boinc-4 native-boinc-3 native-boinc-2 native-boinc-1

Ak vás zaujíma vesmír a aj vy by ste sa chceli stať súčasťou tímu, ktorý objavuje nové čierne diery a ďalšie zákutia vesmíru, nainštalujte si vyššie uvedenú aplikáciu a zapojte sa do projektu Einstein@Home. Ide o vedu, nie žiadnu zábavku či zbytočnú vec, preto berte tento projekt s plnou vážnosťou.

Zdroj: AndroidAuthority

30.3.2013

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+