MojAndroid

Najnovší operačný systém Android 9.0 Pie je oficiálne tu a dostupný hneď pre niekoľko zariadení, vrátane Pixelov a Essential Phone. Čo by to bolo za vydanie novej verzie Android bez tradičného odhalenia sochy v Googleplexe. Na oficiálnom Twitter účte Google Developers už možno vidieť fotku novej sochy “Androidka”.

Čo môžeme očakávať od Android 9.0 Pie?

Zdá sa, že nový Android bude schopný sa učiť, ako chce používateľ používať svoj smartfón a na základe toho bude schopný robiť úpravy. Napríklad vo funkcii “Adaptívna batéria” je využitá umelá inteligencia, ktorá dokáže detekovať aplikácie, ktoré sú používané najviac, a zároveň obmedzuje nepoužívané aplikácie bežiace na pozadí a zbytočne “čerpajú” batériu. Funkcia “Adaptívny jas” zas detekuje, ako a pri akých podmienkach si používateľ nastavuje jas obrazovky a je schopná to potom nastavovať sama. Aplikácia Actions je schopná si “pamätať”, ako človek používa svoj telefón a dokáže predpovedať, na čo by ho ďalej chcel použiť. Napríklad, môžete sa pripravovať na jazdu do práce, aplikácia vám ponúkne otvorenie Google Maps na navigovanie do vašej kancelárie. Taktiež vám môže ponúknuť prehratie vášho playlistu na Google Play Music.

Ďalšie zmeny zahŕňajú jediné tlačidlo domovskej obrazovky, čo znamená, že pre zobrazenie otvorených aplikácii bude musieť používateľ “svajpnúť” prstom po obrazovke. Tiež boli prepracované rýchle nastavenia, bol vylepšený spôsob snímania obrazovky, manažovanie hlasitosti a spracovanie notifikácií. Aplikácia Digital Wellbeing monitoruje používanie telefónu a aplikácií. Tí, ktorí používajú zariadenie Pixel so systémom Android Pie sa teraz môžu zaregistrovať na beta verziu aplikácie Digital Wellbeing.

Novinkou je aj funkcia Slices, ktorá umožní používateľom Android Pie vidieť dôležité informácie z aplikácii bez toho, aby ich skutočne museli otvoriť. Napríklad – používateľ napíše do Google Search názov aplikácie “Lyft” a uvidí ceny za jazdu domov (prípadne ako dlho bude cesta trvať) bez toho, aby otvoril aplikáciu Lyft.

Dúfajme, že tempo rozbehu Android Pie bude rýchlejšie ako to, čo sme minulý rok videli pri Oreu. Samozrejme, spoločnosť Google za to až tak nemohla, najmä v USA pochybili hlavne poskytovatelia bezdrôtových služieb a výrobcovia telefónov.

8.8.2018
Zdroj: phonearena

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+