MojAndroid

V začiatkoch platformy Android bolo len málo možností, ako v PC emulovať tento systém, jeho aplikácie a hry. V roku 2021 je ale situácia iná. Portál AndroidCentral teraz vybral najlepšie Android emulátory pre váš PC.

BlueStacks

Bluestacks je už dlhé roky jedným z najnznámejších Android emulátorov. Je to hlavne preto, že dostáva pravidelné aktualizácie na zlepšenie výkonu a funkcií. Aj keď je BlueStacks navrhnutý primárne na hranie hier, emulátor je dostatočne funkčný na to, aby ste s ním mohli spustiť takmer akúkoľvek aplikáciu z obchodu Google Play. Ak sa chystáte hrať nejaké mobilné hry, ale chcete využívať svoju myš a klávesnicu, tak BlueStacks má v rukáve niekoľko ďalších trikov, ktoré vám to umožnia.

V predvoľbách ovládania si môžete prispôsobiť klávesové skratky tak, aby ste mali rôzne zložité dotykové úkony v hre zhrnuté pod jedným tlačidlom. Veľkým plusom emulátora je aj to, že je jeden z mála, ktorý je k dispozícii nielen pre systém Windows, ale aj macOS. Dokonca v ňom v poslednej verzii pribudla podpora aj pre počítače s ARM procesormi.

NoxPlayer

NoxPlayer je taktiež určený primárne na hranie mobilných hier pre skrátenie dlhých chvíľ. Nainštalovať si ho môžete z oficiálnej stránky. Po nainštalovaní vás čaká krátky tutoriál, ktorý vám stručne a zrozumiteľne vysvetlí ovládanie. Program graficky pripomína klasickú plochu s ikonkami aplikácií známu z Android tabletov (je možne nastaviť aj prostredie smartfónu) s postranným panelom, ktorý obsahuje systémové Android tlačidlá a ovládacie tlačidlá samotného programu NoxPlayer. Vďaka nemu je možné pohodlne vytvoriť screenshoty z hranej hry,

Zdroj: BigNox.com

Na ploche nájdete internetový prehliadač, súborový manažér, kontakty, Facebook aplikáciu a hlavne priečinok s obchodom Google Play. Z toho si môžete nainštalovať kompatibilné hry. Prípadne je možnosť ich nainštalovať z apk súboru jednoduchým pretiahnutím z pracovnej plochy Windows na plochu programu NoxPlayer. Hry, ktoré nevyžadujú ovládanie cez virtuálne tlačidlá, sa dajú pohodlne ovládať pomocou myši. V prípade virtuálnych tlačidiel je nutné ich jednoduché mapovanie na hardvérové klávesy a myš. V prípade, že hra vyžaduje aj lokalizovanie polohy, je možné ju virtuálne zadať v postrannom paneli.

Android Studio

Android Studio je emulátor systému Android od Googlu, ktorý je postavený na softvéri IntelliJ IDEA spoločnosti JetBrains. A aj keď určený špeciálne pre vývoj systému Android a jeho aplikácií, dá sa použiť aj na hranie mobilných hier. Jednou z jeho predností je možnosť inštalovať Android SDK na systémoch Windows, macOS alebo Linux. Ide o najjednoduchší spôsob, ako emulovať  systém Android v počítači.

Android Studio v skutočnosti obsahuje aj emulátor kódu a kompilátor. Pokiaľ ide o samotný emulátor, môžete v ňom robiť takmer všetko, čo by ste robili v smartfóne so systémom Android. Môžete si sťahovať a spúšťať aplikácie alebo hry z Obchodu Play, inštalovať vlastné APK súbory a ovládať celý systém, podobne ako na displeji smartfónu. S príchodom skladacích zariadení pridal Google do  Android Studia aj rozhranie simulujúce ich displeje.

GameLoop

Pokiaľ patríte mobilným hráčom hier ako Call of Duty Mobile a PUBG mobile, tak by emulátor GameLoop mohol byť práve pre vás. Zameriava sa práve na takýto typ 3D FPS akčných hier. Jeho ovládanie je prispôsobené dotykovým ovládacím prvkom týchto hier, ako sú rôzne tlačidlá alebo dotykové gestá. Bohužiaľ, GameLoop nepatrí medzi k tzv. All-in-one Android emulátory. Iné aplikácie v porovnaní s hrami nefungujú tak dobre.

Gameloop
Zdroj: Gameloop.com

MEmu

MEmu je často označovaný ako najrýchlejší emulátor na trhu a ponúka takmer dvojnásobný nárast výkonu v porovnaní s konkurenciou. Skutočná sila MEmu je v tom, že môžete prepínať nielen medzi rôznymi verziami systému Android, ale aj výhodami procesorov AMD a Intel, čo iné Android emulátory neumožňujú.

MEmu podporuje akcelerované grafické rozhranie OpenGL a aj DirectX 3D, ktoré je možné zobraziť na štandardných alebo ultra-širokouhlých displejoch. Samozrejmosťou je možnosť pripojiť klávesnicu a myš, čím si môžete následne namapovať klávesové skratky pre rôzne gestá v mobilných hrách. A ak chcete hrať hry s viacerými účtami, tak MEmu podporuje aj spustenie viacerých inštancií hry súčasne.

LDPlayer

LDPlayer si získal obľubu svojím jednoduchým ovládaním a pravidelnými aktualizáciami. Umožňuje inštalovať aplikácie a hry priamo z Obchodu Play, takže ich nemusíte pracne hľadať a sťahovať APK súbory. Po nainštalovaní môžete alokovať využitie CPU a množstvo RAM vášho PC pre beh emulátoru. Negatívom môže byť, že ste limitovaní rozlíšením 1080p.

LDPlayer
Zdroj: LDPlayer.net

Na druhú stranu, obmedzenie rozlíšenia na 1080p je vyvážené plynulou obnovovacou frekvenciou 60 fps. Pri tejto frekvencii nedokáže zobrazovať hry ani väčšina Android smartfónov.. LDPlayer umožňuje prepínať medzi verziou systému Android 5.0 Lollipop a Android 7.0 Nougat, ale vývojári už pracujú aj na podpore novších verzií systému.

Bliss OS

Posledné riešenie nepatrí medzi Andorid emulátory, ale ide o samostatný operačný systém Bliss OS. Ten môžete mať nainštalovaný nielen v počítači, ale aj na USB kľúči, z ktorého ho môžete následne spúšťať. Virtuálne ho môžete spustiť vo Windiws, v klasických Linux distribúciách a aj na Chromebookoch. Chýba len podpora macOS. Bliss OS je síce postavený na AOSP verzii Androidu, ale obsahuje celý rad optimalizácií a vylepšení, ktoré sa týkajú používateľského rozhrania a funkcií.

Bliss OS
Zdroj: BlissOs.org

Používateľ si môže zvoliť medzi desktopovým a tabletovým rozhraním podľa toho či chce systém ovládať pomocou klávesnice s myšou alebo dotykového displeja. Následne môže bez problémov inštalovať a využívať Android aplikácie a hry. Stabilná verzia Bliss OS beží na Android 7.1 Nougat, beta verzia na Android 9.0 Pie a čoskoro by sa mala objaviť verzia s Androidom 11.

Náš tip
TikTok porušuje spotrebiteľské práva EÚ. Bola naň podaná sťažnosť
17.2.2021

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+