MojAndroid

Android Pay je služba, ktorá bola slovenským používateľom dlhšie neznáma. Koniec koncov, Google má v zahraničí niekoľko služieb, ktoré sa k nám dostávajú veľmi pomaly. V poslednej dobe je však okolo bezkontaktných metódach platieb mobilom viac rozruchu. Špekuluje sa aj o tom, že Android Pay by mohol prísť na Slovensko. Príchod služby do Českej republiky špekulácie iba posilnil.

Náš tip
Android Pay – Moje dojmy z NFC platieb od Google (Veľká Británia) | TEST

Ohlásenie funkcie už tento týždeň, termín spustenia neznámy

Google v ČR rozposlal pozvánky na zajtra, 14. novembra. Hoci pozvánka nešpecifikuje, že sa jedná o spustenie Android Pay, z dostupných informácií je to prakticky isté.

Z pozvánky akurát nie je zrejmé, kedy bude služba oficiálne dostupná. Zajtra by mala byť iba oficiálne predstavená, no spustená môže byť v ten istý deň aj o niekoľko týždňov. Pri tejto príležitosti sme oslovili viaceré slovenské banky. Boli sme zvedaví, či zvažujú spoluprácu s Google v tomto smere.

Slovenské banky situáciu bližšie nekomentujú

„Vďaka prepracovanému mobilnému bankovníctvu sme schopní služby ako je Android Pay naplno integrovať do našich aplikácií pre ešte väčší a lepší komfort klienta, a to ako jedna z mála bánk na svete. Z poľského trhu máme skúsenosti s riešením založeným na tokenizácii platobných kariet a spoločne s Google tam už poskytujeme našim klientom služby Android Pay. Dá sa teda povedať, že sme technicky pripravení službu našim klientom poskytnúť akonáhle Google v Česku a na Slovensku predstaví svoje riešenie mobilných platieb,“ povedal Martin Dobiš z mBank. Bližšie informácie o predbežných dátumoch však banka nekomentovala.

Hovorkyňa Slovenskej sporiteľne, Marta Cesnaková, uviedla iba to, že banka aktuálne túto tému nekomentuje, a tak sme sa nedočkali žiadnych presnejších informácií. Podobne reagovali aj ďalšie banky, ktoré uviedli, že k tejto téme sa aktuálne nevyjadrujú. Situáciu trošku bližšie komentovala Zuzana Dvoráková z VÚB: „Ohľadom služby Android Pay sme zaznamenali diskusie aj na slovenskom trhu. O spustení pre našich klientov sme rokovali s rôznymi dodávateľmi, ktorí sa zaoberajú dodaním komplexného riešenia aj pre iné operačné systémy. Presný dátum ako aj rozsah spustenia pre našich klientov momentálne nie je možné špecifikovať. Do doby rozšírenia a spustenia takéhoto riešenia, prinášame klientom službu Wave2Pay pre mobilné platby a výbery hotovosti mobilom, ktorá prednedávnom prešla svojim updatom o nové funkcionality.“

Anna Jamborová z ČSOB zasa prezradila iba toľko, že banka uvažuje o rozšírení svojich služieb: „ČSOB sa aktuálne orientuje na možnosti rozšírenia ponuky metód platenia o mobilné NFC platby.“

ČR môže byť indikátorom skorého spustenia aj u nás

Hoci sme sa teda nedozvedeli žiadne špecifické informácie, je zrejmé, že ani slovenské banky nespia na vavrínoch. Spustenie služby v Českej republike je najlepším indikátorom toho, že novinka by čoskoro mohla prísť aj k nám. Nad prípadným dátumom môžeme zatiaľ iba špekulovať.

Zdroj: nearfield.cz

13.11.2017
 • Mirosan

  Dost neskoro dnes uz ma skoro kazda banka vlastnu app na platenie. Takze smolec google.

  • Skoro…TB to mala dosť nešťastne riešené teraz už neviem ako majú, VÚB tak im to celkom dobre fungovalo. Slovenská nič také nemá takže stále je kde pretlačiť AP.

   • AndyMann

    Ja fungujem cez TB uz dlhe roky co sa tyka platenia mobilom a funguje mi to bez problemov. Ako si to myslel, ze TB to mala nestastne riesene ?

    • Nešťastne som myslel tak že na začiatku bolo treba druhú SIM s ktorou to bolo myslím nejak prepojené. A bol v tedy nedostatok simiek ale už si to úplne nepamätám. Možno som to teraz poplietol s niečím iným. Od VÚB som používal a tiež fungovalo vždy. TB som nemal takže čerpám len z informácií od kolegov v práci čo to v tedy riešili.

     • jookas

      jo bolo to tak, kedysi si potreboval v TB specialnu SIM z pomarancu, nastastie to uz davno netreba.

   • Mirosan

    Pokiaľ viem TB to dobre mam pocit ze lepšie ako VÚB. Ja mam vub a zatiaľ je to super použiteľné dokážem platiť všade nemám problém. No Slovenská bude asi jediná co to nemá.

  • Tomáš Petrík

   CSOB nic…

  • Andrej “Ubub”

   Skoro každá banka? Možno tak 3-4 z 15tich.

 • Vlado

  aj napriek tomu, že to má už pomaly každá banka pod vlastnou aplikáciou, oveľa radšej by som používal Android Pay ..

  • Tomáš Petrík

   Suhlasim, navyse moja este ani to nema.

 • „Špekuluje sa aj o tom, že Android Pay by mohol prísť na Slovensko.“ Aké špekulácie, veď už to aj potvrdili. Minimálne OTP banka, mBank a Fio Banka. Ste sa asi pýtali TB a SLSP.

 • gapa torino

  moja otazka neznaleho je : v com je androidpay lepsi ako platby od VUB wavw2pay ?

  • Tukos

   Integracia s aplikaciamii? Android pay nie je len o bezkontaktnych platbach

   • robo

    a este, ze nemusis byt klientom VUB…

  • Tomáš Petrík

   Okrem spominanej integracie s aplikaciami aj nezavislost na konkretnej banke, jedna appka je na karty vsetkych podporovanych bank.

  • kubina

   Toto sa riešilo aj v ČR, kedže česká Airbanka má vlastne riešenie, takže tu máš celkom prehľadný zoznam argumentov:

   Výhody Android Pay:
   – Lze přidat více karet od více bank
   (které Android Pay podporují)
   – Integrace Android Pay, a uložených karet, do jiných aplikací
   (např: Uber – platba za cestu, Google Play Store / Obchod Play – platba za aplikaci)
   – Jistota obecné bezpečnosti platební technologie
   – Podpora jakékoliv verze Androidu od verze 4.4
   (telefon musí mít integrovaný NFC čip)
   – Automaticky funguje na hodinkách se systémem Android Wear
   – Logo Android Pay na podporujících terminálech
   (okamžité rozpoznání, že můžete použít svůj telefon)

   Výhody vlastního řešení (v rámci aplikace My Air)
   – Bezpečnost na úrovni daného bankovního systému

   Nevýhody Android Pay:
   – žádné

   Nevýhody vlastního řešení:
   – Pro každou kartu jiné banky je potřeba jiná aplikace
   – Pokud aplikace (My Air) nepůjde nainstalovat na telefon, tak placení telefonem také nepůjde
   – Jiné aplikace nemůžou využít vaše karty
   (musíte přidat do každé aplikace manuálně)
   – S aktualizací systému Android může placení telefonem přestat fungovat
   (aktuální problém ČSOB a Android 8, viz reakce na aplikaci https://play.google.com/store/apps/details?id=cz.csob.nanakupy.penezenka)

   • gapa torino

    ďakujem

 • mono

  do Čiech prichádza, na Slovensku to bankám zaplatíme…

Používateľské recenzie
Fotománia

+