MojAndroid

Google v posledných updatoch operačného systému Android urobil niekoľko nie veľmi populárnych krokov, keď v podstate znemožnil prístup aplikácií tretích strán k pamäťovej karte. Funkcionalita aplikácií bola v tomto smere aj s Androidom KitKat veľmi obmedzená, to sa však s príchodom Androidu 5.0 Lollipop mení. Google totižto spolu s týmto OS sprístupnil nové API, ktoré umožnia pristupovať k adresárom pamäťovej karty bez obmedzení.

V Androide KitKat mohli na pamäťové karty aplikácie čítať a zapisovať súbory do špecifických adresárov, ktorými boli vlastníkmi. Na ohlasy používateľov však Google rozšíril povolenia a aplikácie budú môcť po novom zapisovať a čítať, z ktoréhokoľvek adresára na pamäťovej karte. V nich budú môcť vytvárať, aktualizovať alebo mazať súbory bez nutnosti zásahu používateľom. Aplikácie tak môžu získať prístup k celej pamäťovej karte a nielen k niektorým jej adresárom a súborom.

Zmenou prešiel tiež spôsob, akým OS pracuje s fotografiami a videami, ktoré majú tendenciu zapĺňať úložný priestor najrýchlejšie. Po novom budú môcť vďaka zmenám Googlu pristupovať k tomuto typu obsahu aj aplikácie tretích strán. Výhodné to bude najmä pre aplikácie na úpravu fotografií či pre záznamníky hlasu. Vyriešené by mali byť aj niektoré problémy spôsobené výberom a znovu zapojením pamäťovej karty.

Každopádne, toto je výborná správa pre všetkých majiteľov Androidov, ktorí by sa už nemali potýkať s obmedzenou funkčnosťou správcov súborov, multimediálnych aplikácií a iných. Vývojári už nebudú musieť obchádzať tieto obmedzenia rôznymi hackmi vo svojich aplikáciach, čo koniec koncov zjednoduší ich vývoj. Samozrejme, stále si musíme počkať na Android 5.0, ktorý bol len teraz dokončený a výrobcovia ho začnú sprístupňovať najskôr až koncom tohto alebo začiatkom budúceho roka.

Zdroj: androidpolice

5.11.2014

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+