MojAndroid

Systém Android P bol oficiálne predstavený už pred nejakým časom. Až doteraz sme nemali k dispozícii veľa informácií o tom, čo systém prinesie, no to sa zmenilo s keynote Google I/O 2018. Google tu odhalil množstvo informácií a detailov o pripravovanom systéme.

Dashboard s informáciami o používaní zariadenia

Jednou z najdôležitejších funkcií v systéme Android P bude Dashboard – nástroj, ktorý zobrazí informácie o používanosti zariadenia. Uvidíte tu, ako dlho ste používali aplikácie, ktoré aplikácie používate najčastejšie a množstvo ďalších informácií.

Uvidíte napríklad to, v ktoré časti dňa ste konkrétnu aplikáciu používali, ale aj to, ktoré časti aplikácie ste používali. V službe YouTube napríklad uvidíte aj čas strávený pozeraním na iných zariadeniach, vďaka čomu budete vedieť lepšie monitorovať vaše používanie technológií.

Ak sa vám bude zdať, že ich používate príliš, môžete si nastaviť rôzne limity a upozornenia, ktoré vám dajú vedieť, že ste už jednou činnosťou strávili príliš veľa času. Dashboard okrem toho ukáže aj ďalšie zaujímavé zhrnutia používania vášho zariadenia vrátane počtu prijatých notifikácií či celkového času stráveného používaním zariadenia v priebehu dní.

Zmenami prejde aj správa upozornení. Telefón sa bude učiť s vami a ak napríklad opakovane dané upozornenie vždy odstránite bez akejkoľvek ďalšej akcie, zariadenie si to uvedomí a nabudúce vám upozornenie neukáže vôbec, alebo iba ako súčasť šikovného zhrnutia. Zmenený bol aj režim Nerušiť, ktorý vám umožní fungovať ešte diskrétnejšie, no zároveň byť zastihnuteľný vašimi najbližšími.

Ovládanie gestami

Systém Android P prinesie okrem iného aj úplne nový spôsob navigácie v systéme. Zmizli dlhoročne používané tri tlačidlá v spodnej navigačnej lište. Miesto toho je tu jednoduchý ukazovateľ, ktorý slúži na vykonávanie základných gest. Okrem toho sa ale zmenilo aj celkové navigačné prostredie.

Pribudlo zobrazenie Overview – to vystriedalo tradičné zobrazenie spustených aplikácií. Tie sa teraz zobrazujú v horizontálne posúvateľnom zozname, pričom s obsahom týchto aplikácií je možné zo zobrazenia Overview priamo pracovať, napríklad z nich kopírovať text. Do zobrazenia Overview sa dostanete jednoduchým potiahnutím zo spodnej časti obrazovky. Ďalším potiahnutím sa dostanete do tradičného zobrazenia všetkých nainštalovaných aplikácií.

Jedným stlačením tlačidla Domov prejdete na domovskú obrazovku, dlhým stlačením aj naďalej spustíte Google Asistenta. Pribudlo tiež šikovné prepínanie medzi poslednými aplikáciami gestom potiahnutia po tlačidle Domov zľava doprava. Zmizlo aj tlačidlo Späť, ktoré sa zobrazuje iba v aplikáciách a v navigačnej lište nie je perzistentné.

Samozrejme, tieto gestá fungujú kdekoľvek v systéme a predstavujú najväčšiu zmenu v navigácii systému Android za posledné roky. Iste, trochu pripomínajú navigáciu gestami zo smartfónu iPhone X, no prinášajú tiež ďalšie inovácie a zlepšenia, na ktoré si ale zrejme budeme musieť chvíľu zvykať.

Okrem toho bolo zmenených niekoľko ďalších drobností v systéme. Napríklad pribudlo tlačidlo pre otočenie orientácie obrazovky, ktoré sa nachádza na mieste, kde by bežne bolo tlačidlo pre Multitasking. Pribudli tiež šikovné funkcie pre úpravu screenshotov hneď po ich zhotovení. Zmenili sa aj funkcie tlačidla ovládania hlasitosti – to primárne ovláda iba úroveň hlasitosti médií, pričom po jeho stlačení sa na obrazovke zobrazia skratky pre výber notifikačného režimu. Zmenil sa tiež dizajn panelu s rýchlym spustením, ktorý má teraz iba jeden riadok a zobrazuje modré ikony.

Umelá inteligencia základom systému

Google tiež priamo do systému Android P zakomponoval umelú inteligenciu. Tá sa napríklad bude učiť vaše používanie jednotlivých aplikácií a postupne bude automaticky na pozadí brániť prebudení aplikácií či spustení procesu, čo by malo vyústiť do relevantnej úspory batérie.

Okrem toho bude oveľa inteligentnejšie aj vyhľadávanie v systéme, ktoré teraz bude mať prístup aj do jednotlivých užitočných funkcií aplikácií tretích strán. Vývojári síce musia tento systém implementovať, no ak tak spravia, vo vyhľadávaní v telefóne uvidíte oveľa viac ako odkaz na spustenie aplikácie či vykonanie základnej akcie v danej aplikácii.

Systém sa okrem toho bude snažiť predpovedať vaše ďalšie akcie na danom mieste v systéme a navrhované akcie vám prednesie v podobe tlačidiel. Tieto tlačidlá sa môžu objaviť kdekoľvek v systéme a pomôcť vám jednoduchšie dokončiť úlohu.

Pointou je vytvorenie prístupných aplikácií, ktoré nepredstavujú iba celok, ale aj súbor funkcií, ku ktorým je možné pristúpiť z viacerých miest v systéme. Výsledkom má byť jednoduchšie používanie a rýchlejšia navigácia naprieč systémom a viacerými aplikáciami súčasne.

Google sa tiež snaží vyriešiť problém s aktualizáciami. Jeho Project Treble sa zatiaľ veľmi neujal, no Google sa nevzdáva a systém Android P je už teraz dostupný v beta verzii nie len pre zariadenia Google Pixel, ale aj ďalšie. Konkrétne ide o modely Sony Xperia XZ2, Xiaomi Mi Mix 2S, Nokia 7 Plus, Oppo R15 Pro, Vivo X21, OnePlus 6 a Essential PH-1. Okrem nich sú to samozrejme aj modely Google Pixel a Pixel 2.

Android P: Oveľa viac noviniek ako sme čakali

Google tak v zdanlivo drobnej aktualizácii priniesol viac inovácií ako za posledných niekoľko rokov. Bude určite zaujímavé sledovať, ako sa novinky osvedčia v praxi no všetko nasvedčuje tomu, že Android P je oveľa väčšia aktualizácia, ako sme si mysleli.

8.5.2018

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+