MojAndroid

Android oslavuje. Dnes sú to presne štyri roky, čo blog Android Developers oznámil dostupnosť SDK Androidu 1.0. O mesiac neskôr prebehlo predstavenie  prvého smartfónu s operačným systémom Android. Bol to T-Mobile G1, známy tiež ako HTC Dream, ktorý začal éru v súčasnosti už jedného z najpopulárnejších operačných systémov – Androidu. Smartfón so špecifikáciami ako 528MHz procesor, 192MB RAM, 256MB vnútornou pamäťou, 3Mpix fotoaparátom a displejom s veľkosťou 3,2 palca a rozlíšením 320 x 480 pixelov, sa vtedy na pultoch obchodov objavil s OS Android vo verzii 1.0. Ďalšie verzie nasledovali a prinášali so sebou aj ďalšie vylepšenia, novinky a samozrejme originálne pomenovania podľa cukrárenských zákuskov. Za tie roky sme prešli cez verzie Cupcake, Donut, Éclair, Froyo, Gingerbread, Honeycomb, Ice Cream Sandwich a Jelly Bean.

Pred rokom zaznamenal Google úspech v podobe 550 000 denných aktivácií a v Google Play sa nachádzalo niečo cez 250 000 aplikácií. Dnes sa Google a jeho operačný systém Android môže pochváliť s už viac ako 1,3 miliónom aktivácií. Počet aplikácií na Google Play Store narástol na 600 000 a na svete je už viac ako pol miliardy Android zariadení. Podľa posledných štatistík IDC je tento operačný systém na 68% všetkých predaných smartfónov. Google v časovom horizonte 4 rokov vydal aj niekoľko vlastných Nexus zariadení, Nexus One, Nexus S, Galaxy Nexus a poslednou novinkou je aj tablet Nexus 7. Tešíme sa, čo nové Android prinesie v budúcnosti.

Téme štvrtých narodenín operačného systému Android sa budeme podrobnejšie venovať v téme týždňa, ktorú si budete môcť prečítať už túto nedeľu.

24.9.2012

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+