MojAndroid

Presne pred desiatimi rokmi bol predstavený prvý smartfón, ktorý bežal na úplne novom operačnom systéme s názvom Android. Bol ním HTC Dream (T-Mobile G1). Obsahoval na tú dobu veľký dotykový displej, plnú QWERTY klávesnicu a ikonické ovládacie koliesko TrackBall.

Prvá verzia operačného systému Android (v1.1) bola v porovnaní s dnešným Androidom značne ochudobnená. Chýbali napríklad také funkcie, akou je vstavaný video prehrávač alebo virtuálna QWERTY klávesnica. Dôležitým však bolo, že Android ponúkol oveľa väčšiu mieru optimalizácie ako konkurenčný iOS.

Motorola Droid a Nexusy

Prvým zaujímavejším smartfónom, ktorý obsahoval operačný systém Android bola Motorola Droid. Tá prišla na trh v novembri roka 2009. Od verzie Android 2.2 Froyo začal systém podporovať aj Adobe Flash. Spoločnosť Google verila, že práve Adobe Flash bude hlavnou veľkou výhodou oproti iPhonom, no nestalo sa tak. Bol skôr trápením, než reálnym prínosom. Po úspechu Droidu od Motoroly, Google predstavil svoj vlastný smartfón s názvom Nexus One. Ten ponúkal vtedy najvýkonnejší hardvér, aký bol dovtedy v Androide použitý. Odštartoval úspešnú éru Nexus smartfónov. Táto éra skončila v roku 2015, poslednými Nexus zariadeniami boli Nexus 6P a Nexus 5X. Neskôr ich nahradili Google Pixel smartfóny.

Google Pixel 2: Zatiaľ najnovší smartfón od Googlu

Množstvo verzií

Koncom roku 2010 sa Android stal najpopulárnejším mobilným operačným systémom. V tom čase bol druhým najpopulárnejším dnes už mŕtvy Symbian, tretí bol iOS od Applu. V roku 2011 vznikol prvý operačný systém pre tablety s názvom Honeycomb. Zároveň s ním bol predstavený aj Ice Cream Sandwich, ktorý bol určený pre smartfóny. Android Honeycomb skončil veľmi rýchlo, spoločnosť Google nevidela dôvod ponúkať dva rôzne operačné systémy pre smartfóny a tablety. Android sa ďalej stával silnejším a silnejším. Následne boli predstavené verzie Kit-Kat, Lollipop, Marshmallow, Nougat, Oreo a nedávno aj najnovší Pie. Ten je momentálne k dispozícii pre Pixely, OnePlus 6 a Essential Phone.

Takto by mohol vyzerať ešte nepredstavený Google Pixel 3

Na záver nám už nezostáva nič iné, len popriať tomuto operačnému systému všetko najlepšie k okrúhlemu jubileu, za ktoré si dokázal získať srdcia mnohých technologických fanúšikov. Tešíme sa na nové zariadenia a iné novinky, ktoré si pre nás pripraví nabudúce.

Náš tip
Android 9.0 má oficiálne meno. Privítajte Android Pie!
24.9.2018
Zdroj: phonearena.com

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+