MojAndroid

Každý používateľ systému Android musí uznať, že riešenie fontov (písma) v tomto operačnom systéme nie je najšťastnejšie. Systémový font od Googlu nemusí každému vyhovovať a aj keď výrobcovia Android telefónov do upravených ROM pridávajú vlastne fonty rovnako ako tvorcovia aplikácií, tak to prináša ďalšie problémy. Vlastné fonty zvlášť pre každú aplikáciu vedie často k tomu, že sa v telefóne zbytočne duplikujú a zaberajú miesto. S týmto by malo byť po predstavení Android 8.0 Oreo koniec.

Náš tip
Toto je zoznam zariadení, ktoré by mali dostať Android 8.0 Oreo!

Stiahnuteľné písmo

Po novom by mala byť v systéme aplikácia nazvaná Font provider (poskytovateľ písmen), ktorá bude umožňovať sťahovanie ďalších typov písmen. Tie z nej následne budú môcť využívať ďalšie aplikácie tretích strán, čím sa ušetri miesto v pamäti. Potešujúce je aj to, že vylepšenie je súčasťou Support Library 26, ktorá môže bežať na Android 4.0 a vyššie.

Písma v XML a automatická veľkosť v zobrazení textu

Ďalšie funkcie budú zaujímavé skôr pre developerov. V rámci Support Library 26 teraz Android umožňuje používať písma v XML teda ako zdroje. Písmo je možne dať do adresára res/font/ a následne bude automaticky skompilované do R súboru, ktorý je následne prístupný z Android Studia napríklad ako @font/myfont, alebo R.font.myfont.

Vo výsledku takto môžu vývojári vytvárať set písmen(fontFamily), ktoré následne TextViews vyvolajú ako android:fontFamily=”@font/myfont”. 

Po novom môžu tvorcovia nastaviť automatickú veľkosť textu s dynamickým obsahom pri rôznych veľkostiach displejov tým, že určia minimálne a maximálne atribúty veľkosti a rozmerov textu.

Adaptívne ikonky

Každý si už asi všimol ako často nekonzistentné pôsobia klasické ikonky Android Os a ikonky od rôznych tvorcov aplikácií. Predstavy o tom ako by mali vyzerať má každý iné a Android Oreo prichádza s novinkou, ktorá by to mohla vyriešiť. Nová funkcia Adaptívne ikonky dokáže upraviť a zarovnať ikonky podľa vašich predstáv. Či už do štvorca, kruhu alebo bez ohraničenia. Podobnú funkciu u starších Os ponúka aplikácia Adapticons.

Tvorcovia aplikácie samozrejme majú možnosť kontroly nad tým, ako budú ich ikonky vyzerať tým, že zadefinujú dve vrstvy – pozadie a popredie. V predošlých verziách Android Os mali ikonky 48 x 48 dp. Po novom budú mať obe vrstvy 108 x 108 dp. Vnútorných 72 x 72 dp ikonky sa zobrazí v tzv. maskovanom vyobrazení. Android si následne vyhradzuje 18 dp z každej zo 4 strán na vizuálne efekty.

 

Zdroj: AndroidAuthority

28.8.2017

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+