Hoci to môže znieť akokoľvek divne alebo nelogicky, Google v budúcnosti nebude v Androide podporovať štandardy rýchleho nabíjania od výrobcov Android zariadení. Štandardy, ktoré poznáme dnes (Qualcomm QuickCharge, OPPO VOOC, či MediaTek Pump Express) nebude Android podporovať kvôli bezpečnosti. Dôkazom je aktualizovaný Android Compatibility Definition Document, ktorý hovorí o striktnom dodržaní USB Power Delivery štandardov pri výrobe zariadení v budúcnosti:
Pre zariadenia s USB-C konektorom je VEĽMI ODPORÚČANÉ, aby nepodporovali proprietárne nabíjacie technológie, ktoré modifikujú Vbus napätie nad odporúčané limity, prípadne menia role zariadení pri nabíjaní, čo môže viesť k problémom s interoperabilitou nabíjačiek a samotných zariadení, ktoré podporujú USB Power Delivery štandardy. Zatiaľ čo teraz je toto vyhlásenie "VEĽMI ODPORÚČANÉ", je možné, že v budúcich verziách Androidu bude VYŽADOVANÉ pre všetky USB-C zariadenia, aby boli dodržané všetky štandardy interoperability s USB-C nabíjačkami.
Táto zmena vo významnom dokumente týkajúcom sa Androidu môže znamenať dve veci - Google chce, aby v budúcnosti zariadenia samé od seba nevybuchovali kvôli rôznym typom rýchleho nabíjania, alebo vytvorí vlastný štandard rýchleho nabíjania v spolupráci s USB fórom, ktorý bude v súlade so všetkými odporúčaniami USB Power Delivery. Ako túto zmenu vnímate vy? Je dobré, že Google v istom zmysle slova "zastavil pokrok" v nabíjaní našich smartfónov?
Zdroj: AndroidAuthority
Hahahaha, milé…
Titulok (zase) nekorešponduje s obsahom – citovaná správa predsa uvádza, že “JE MOŽNÉ, že v budúcich verziách Androidu bude vyžadované…” ==> o ničom ešte nie je rozhodnuté
už píšu nadpisy článkov ako bulvár, aby na ne každý klikol :-D
Toto tu uz *je* bulvar…
Cele rychle nabijanie je pichovina. Nabijam vylucne v noci a bezdrotovo a cim pomalsie tym lepsie samozrejme max do 8hodin aby bolo rano nabite. Nech ma mobil vydrz min. 1 den pri relativne maximalnom vyuziti a kazdy den nabijat v noci. To je moja predstava.
Hej ale ked potrebujes rychlo nabit fon tak bezdrotovo ti to moc nepomoze.. nabijam rychlo uz rok a pol a baterka je v pohode stale
No daj rozumný dôvod prečo je to “pichovina ”
Moj pracovny zivot je napr taky, ze uz skoro nerozlisujem den a noc, skoro stale som na cestach a napr ja praveze vyzadujem co najrychlejsie nabitie. Telefon pouzivam skoro neustale, a neviem si predstavit ake by som mal nervy ak by som surne nieco potreboval riesit a musel by som cakat hodinu – dve, aby mi telefon opat aspon chvilu vydrzal…
Predpokladam ze aj ked si tak zil tak si musel aj spat. Ak teda nespis na ulici tak pocas spanku ci uz cez den alebo v noci si mobil nabijes. V pripade ze spis na mieste kde nieje zasuvka su tu powerbanky.
Pocas par hodin spanku ano, ale telefon pouzivam tak aktivne, ze dam baterku “dole” aj za par hodin. Powerbanka vie pomoct. Mam jednu, ale nie vzdy je to zrovna sikovne ju vlacit so sebou. Najhorsie je ak musis laborovat pred zakaznikmi….
Mal by si sa zamyslieť nad spôsobom svojho života.
Trošku spomaliť…..prehodnotiť……lebo sa Ti to vypomstí
kazdy meni telefon priblizne kazde 2-3 roky tak nech nepicuju a nechaju to tam…
Rýchle nabíjanie sa stalo akousi náhradou výdrže batérie… ak sa zastaví pokrok v rýchlosti a posunie sa ďalej výdrž tak to bude OK… len sa obávam že to nebude také ľahké
Tu nejde o žiadne vybuchovanie, ale skôr o snahu upratať ten bordel, ktorý tu zas výrobcovia narobili.
Nerozumiem tomu. USB Power Delivery dovoľuje nasledovné hodnoty: https://uploads.disquscdn.com/images/2f9adce5819a6b0c2382761064ff3c550d57944f85498d4925f1cbe681d0e50c.jpg
Je tam 12V a aj 20V, ktoré sa používajú na rýchle nabíjanie. To dosahuje maximálne 18W (Qualcomm Quick Charge 3.0). Kde konkrétne sa teda prekračujú tie “Power Delivery štandardy”? Pretože ja tam žiadne prekračovanie štandardov nevidím.
Nevidíš ho tam preto, že nepoznáš Quick Charge ;)
QC2.0 – využíva okrem napätí 5V a 12V, aj napätie 9V
QC3.0 – využíva akékoľvek napätie od 3,2 po 20V v 0,2V skokoch
Ďalším problémom je kompatibilita naprieč výrobcami SoC – prakticky žiadna neexistuje a tým pádom nie je USB-C až takým univerzálny konektor akým by sme ho chceli mať.
Mali tam dať jednoducho podmienku, že zariadenie môže byť osadené konektorom USB-C len vtedy, keď podporuje minimálne USB 3.0, ideálne 3.1 a univerzálny štandard rýchlo nabíjania. Mňa ako zákazníka absolútne nezaujíma, že sa na tom výrobcovia nemienia dohodnúť, ale takto by to bolo pre nás zákazníkov najvýhodnejšie.