MojAndroid

Hoci to môže znieť akokoľvek divne alebo nelogicky, Google v budúcnosti nebude v Androide podporovať štandardy rýchleho nabíjania od výrobcov Android zariadení. Štandardy, ktoré poznáme dnes (Qualcomm QuickCharge, OPPO VOOC, či MediaTek Pump Express) nebude Android podporovať kvôli bezpečnosti. Dôkazom je aktualizovaný Android Compatibility Definition Document, ktorý hovorí o striktnom dodržaní USB Power Delivery štandardov pri výrobe zariadení v budúcnosti:

Pre zariadenia s USB-C konektorom je VEĽMI ODPORÚČANÉ, aby nepodporovali proprietárne nabíjacie technológie, ktoré modifikujú Vbus napätie nad odporúčané limity, prípadne menia role zariadení pri nabíjaní, čo môže viesť k problémom s interoperabilitou nabíjačiek a samotných zariadení, ktoré podporujú USB Power Delivery štandardy. Zatiaľ čo teraz je toto vyhlásenie "VEĽMI ODPORÚČANÉ", je možné, že v budúcich verziách Androidu bude VYŽADOVANÉ pre všetky USB-C zariadenia, aby boli dodržané všetky štandardy interoperability s USB-C nabíjačkami.

Náš tip
USB-IF pripravuje certifikované nabíjačky pre zariadenia s USB-C

Táto zmena vo významnom dokumente týkajúcom sa Androidu môže znamenať dve veci - Google chce, aby v budúcnosti zariadenia samé od seba nevybuchovali kvôli rôznym typom rýchleho nabíjania, alebo vytvorí vlastný štandard rýchleho nabíjania v spolupráci s USB fórom, ktorý bude v súlade so všetkými odporúčaniami USB Power Delivery. Ako túto zmenu vnímate vy? Je dobré, že Google v istom zmysle slova "zastavil pokrok" v nabíjaní našich smartfónov?

Zdroj: AndroidAuthority

9.11.2016

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

16 odpovedí na “Android v budúcnosti nebude podporovať rýchle nabíjanie batérie. Kvôli bezpečnosti”

  1. Titulok (zase) nekorešponduje s obsahom – citovaná správa predsa uvádza, že “JE MOŽNÉ, že v budúcich verziách Androidu bude vyžadované…” ==> o ničom ešte nie je rozhodnuté

  2. Cele rychle nabijanie je pichovina. Nabijam vylucne v noci a bezdrotovo a cim pomalsie tym lepsie samozrejme max do 8hodin aby bolo rano nabite. Nech ma mobil vydrz min. 1 den pri relativne maximalnom vyuziti a kazdy den nabijat v noci. To je moja predstava.

  3. Rýchle nabíjanie sa stalo akousi náhradou výdrže batérie… ak sa zastaví pokrok v rýchlosti a posunie sa ďalej výdrž tak to bude OK… len sa obávam že to nebude také ľahké

  4. Nerozumiem tomu. USB Power Delivery dovoľuje nasledovné hodnoty: https://uploads.disquscdn.com/images/2f9adce5819a6b0c2382761064ff3c550d57944f85498d4925f1cbe681d0e50c.jpg
    Je tam 12V a aj 20V, ktoré sa používajú na rýchle nabíjanie. To dosahuje maximálne 18W (Qualcomm Quick Charge 3.0). Kde konkrétne sa teda prekračujú tie “Power Delivery štandardy”? Pretože ja tam žiadne prekračovanie štandardov nevidím.

    • Nevidíš ho tam preto, že nepoznáš Quick Charge ;)
      QC2.0 – využíva okrem napätí 5V a 12V, aj napätie 9V
      QC3.0 – využíva akékoľvek napätie od 3,2 po 20V v 0,2V skokoch
      Ďalším problémom je kompatibilita naprieč výrobcami SoC – prakticky žiadna neexistuje a tým pádom nie je USB-C až takým univerzálny konektor akým by sme ho chceli mať.
      Mali tam dať jednoducho podmienku, že zariadenie môže byť osadené konektorom USB-C len vtedy, keď podporuje minimálne USB 3.0, ideálne 3.1 a univerzálny štandard rýchlo nabíjania. Mňa ako zákazníka absolútne nezaujíma, že sa na tom výrobcovia nemienia dohodnúť, ale takto by to bolo pre nás zákazníkov najvýhodnejšie.

Pridaj komentár

+