MojAndroid

Pred nejakým časom sme vám priniesli informáciu o tom, že v druhom kvartáli tohto roku získal Android neuveriteľný 85-percentný trhový podiel. Tieto čísla hovorili jasne o nadvláde zeleného robota na trhu s mobilnými zariadeniami a vyznievali v neprospech každého ďalšieho systému. Na štatistiky sa dá ale pozrieť z rôznych uhlov pohľadu a presne to spravila agentúra Kantar.

Tá sa pozrela na štatistiky najmä z hľadiska geografickej polohy. Aj týmto spôsobom prišla na to, že Android dominuje v celosvetovom merítku a momentálne mu ostatné operačné systému nemôžu konkurovať. V Číne sa najviac darilo spoločnosti Xiaomi, ktorý tiež ťaží z úspechu systému Android. Nárast zaznamenali aj spoločnosti Huawei a Coolpad. Nárast zaznamenali aj ZTE, Lenovo a OPPO, ale ich rozvoj celkom nekorešpondoval s nárastom čínskeho trhu v poslednom období.

V Európe sa darí tradičnejším značkám. Napríklad vo Veľkej Británii vládne kórejský Samsung. Podľa aktuálnych štatistík až polovica všetkých kupcov novej vlajkovej lode Samsung Galaxy S5 vlastnilo aj pred tým jeden z predchádzajúcich modelov spoločnosti. Samsungu sa podarilo na svoju stranu nalákať aj majiteľov iPhoneov, ako aj vlastníkov zariadení spoločnosti HTC. Androidu ako takému sa darí aj v ďalších častiach sveta. V USA, Číne a Mexiku úplne rozdrvil konkurenciu, pričom veľká časť tejto expanzie šla na úkor Apple a ich iPhone.

Mobile-Market-Share (1) Mobile-Market-Share

Trhový podiel Windows Phone síce v celkovom meraní poklesol, čo majú za následok najmä predaje v Číne, Mexiku, Nemecku a Francúzsku. Na druhej strane ale operačný systém od Microsoftu zažil nárast v  Španielsku, Taliansku a Veľkej Británii, vďaka čomu zaznamenal Windows Phone celkový nárast v krajinách EU5 (Nemecko, Taliansko, Francúzsko, Španielsko, VB). Celkové čísla určite netešia predstaviteľov Windows Phone, no na druhej strane je to stále lepšie, ako výsledky Apple.

Mobile-Market-Share (3) Mobile-Market-Share (2)

Spoločnosť síce stále prekonáva jeden rekord za druhým, no tieto čísla aj tak nemôžu súperiť s dosiahnutými výsledkami konkurencie. iPhone je síce stále populárny v niektorých častiach sveta, no Apple stráca najmä tým, že neponúka žiadne cenovo dostupnejšie zariadenie. Pokus s iPhone 5C bol pomerne veľkým fiaskom a ak chce Apple v budúcnosti konkurovať ostatným platformám, určite sa bude musieť lepšie presadiť v oblasti dostupnejších zariadení.

Zdroj: MojWindows.sk

29.8.2014

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+