MojAndroid

Dnešná konferencia Google I/O priniesla viacero noviniek, o ktorých sme vás postupne informovali. Okrem iného bola reč aj o súčasnom fenoméne s názvom virtuálna realita. Google už s ňou nejaké tie skúsenosti má, a to v podobe kartónových okuliarí Google Cardboard. Podľa predstaviteľov má nová verzia Androidu s označením N obsahovať špeciálny režim pre aplikácie súvisiace s virtuálnou realitou. To má vylepšiť extra zraniteľné miesto virtuálnej reality – a tým je oneskorenie medzi pohybom našej hlavy a premietaným obrazom v okuliaroch. Ak je toto oneskorenie príliš veľké, náš mozog si uvedomuje, že niečo nie je v poriadku a začína si okuliare viac a viac uvedomovať. Tým sa stráca efektný dojem z virtuálneho prostredia, teda celková responzivita. Google preto na situáciu reaguje novým režimom, ktorý dodá aplikáciám s virtuálnou realitou exkluzívny prístup do jadier procesora zariadenia v momente, keď je aplikácia spustená. V spolupráci so senzormi a vylepšením Vulkan API v Androide sa tak podľa spoločnosti znížilo oneskorenie v Nexuse 6P len na 20 milisekúnd. To už predstavuje tzv. zlatý štandard pre mobilné zariadenia s virtuálnou realitou. 20 milisekúnd stále nie je absolútny vrchol, no v rámci súčasných možností je to dostačujúce na pohodové používanie a oneskorenia majú byť dokonca už všeobecne nepostrehnuteľnými.

V novom režime virtuálnej reality budú mať appky prístup k plnému výkonu CPU a GPU smartfónu, aby renderovali obraz čo najrýchlejšie. Zmenou prešlo aj načítavanie grafiky a režim virtuálnej reality využíva niečo podobné, čo známy Oculus – systém najskôr vytvorí obrázok na základe pohybu hlavy, a potom tesne pred zobrazením ešte raz skontroluje vašu reálnu pozíciu hlavy a obraz prípadne extra rýchlo obmení.

Kým sa budete nachádzať v režime virtuálnej reality, o notifikácie nebudete ukrátení. Budú sa vám zobrazovať prichádzajúce hovory či pripomienky v dano m3D priestore. Nebudeme si klamať, na pohodlné sledovanie a interakciu vo virtuálnej realite bude človek potrebovať výkonné zariadenie. Google bude teda vhodné smartfóny certifikovať ako Android VR ready. Ako prvý sa kvalifikoval do tejto kategórie ich vlastný Nexus 6P.

Zdroj: techcrunch.com 

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+