MojAndroid

Jednou z funkcií, ktorá na čistom Androide chýba je práca vo viacerých oknách. Áno, viacerí výrobcovia na svojich zariadeniach túto možnosť ponúkajú, no Google pracuje aj na vlastnom riešení, ktoré by bolo priamo implementované do Androidu. To, že internetový gigant pripravuje vlastnú verziu Multi-window naznačovali správy ešte v marci tohto roka, teraz sa však objavili ďalšie útržky informácií, ktoré nám dávajú prvý hlbší pohľad na to, ako by multitasking v oknách na Androide mohol vyzerať. Vizualizáciu na základe získaných informácií priniesol portál Androidpolice.

android multiwindow android multiwindow2

Ako by teda práca s viacerými oknami vyzerala na Androide? Podobne ako na viacerých zariadeniach s vlastnou nadstavbou – napríklad od Samsungu alebo LG – aj na čistom OS od Googlu by sa dalo pracovať v dvoch oknách súčasne. Aktivácia multi-window funkcie sa má realizovať z multitaskingového menu s naposledy spustenými aplikáciami, a to výberom aplikácie a jej presunutím nad tú polovicu obrazovky, kde s ňou chcete pracovať. Zvyšná časť displeja bude vyhradená pre zobrazenie plochy, z ktorej sa dajú zobraziť notifikácie alebo na druhú časť obrazovky spustiť ďalšia aplikácia.

Samozrejmosťou má byť schopnosť meniť veľkosť okien, pričom zobrazený obsah sa bude prispôsobovať veľkosti okna. Ak bude veľkosť menšia ako 25% plochy obrazovky, prepne sa používateľské prostredie aplikácie na mobilnú verziu. V prípade zväčšenia okna na celú obrazovku, aplikácia v okne prevezme plnú kontrolu. Google by mal ponúknuť aj funkcie spojené s vyššou produktivitou pri práci s viacerými aplikáciami, čo napríklad umožní medzi jednotlivými oknami umožní presúvať obrázky alebo časti označeného textu.

android multiwindow3 android multiwindow5

Hoci vyššie popisované funkcie boli popisované pre tablet s pomerom strán 4:3, pracovať s viacerými oknami by nemal byť problém ani na tabletoch s bežnejším displejom s pomerom strán 16:9, či pri vertikálnom usporiadaní na smartfónoch. Výbornou správou je, že práca vo viacerých oknách bude implementovaná na najnižších úrovniach operačného systému, vďaka čomu bude s ňou kompatibilná väčšina dnes dostupných aplikácií.

Stále nevieme, kedy Google novú funkciu a prácu v dvoch oknách predstaví. Istá nadej tu však je, že sa tak stane pri uvedení finálnej verzie Androidu L spolu s predstavením nového tabletu Nexus 9 od HTC.

Náš tip
Finálna verzia Androidu L má byť odhalená 1. novembra. Nexus 9 už v polovici októbra

8.10.2014

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+