MojAndroid

Bezpečnostní výskumníci objavili nový malvér, ktorý útočí na Android zariadenia. Je schopný ukradnúť osobné údaje používateľa, ako napríklad bankové informácie a heslá. Nebezpečný je aj vďaka tomu, že sa dokáže rozšíriť aj na kontakty obete, informoval portál Huaweicentral.

Malvér bol identifikovaný ako FluBot. Obeť si ho môže stiahnuť prostredníctvom odkazu, ktorý dostane. Môže ísť napríklad o formu textovej správy, ktorá sa tvári, akoby bola od doručovateľskej spoločnosti. Používateľa vyzve na kliknutie pod zámienkou, že takto môže sledovať svoj balík.

Malvér sa šíri textovými správami

Obeť si pomocou tohto linku stiahne do svojho Android zariadenia nechcený softvér, ktorý dokáže kradnúť jej citlivé údaje. Okrem iného dokáže tento malvér aj odosielať správy kontaktom obete, čím sa môže veľmi rýchlo rozšíriť.

Android Malvér
Foto: Phandroid.com

Ak ste aj vy dostali podozrivo vyzerajúcu správu buďte opatrní a neklikajte na odkaz, ktorý sa v nej nachádza. Systém si taktiež len tak nemôže inštalovať aplikácie, ktoré sa mu zachce, musí na to mať povolenie používateľa. To znamená, že ak na nebezpečný odkaz kliknete, ešte stále je šanca na nápravu.

Malvér FluBot sa rýchlo šíri ďalej

Španielska polícia minulý mesiac zatkla štyroch zločincov, ktorých podozrievala zo šírenia malvéru.  Avšak ten medzitým napadol množstvo ďalších zariadení a rozšíril sa aj do Japonska, Nórska, Švédska, Fínska, Dánska a Holandska.

„Je pravdepodobné, že FluBot sa bude šíriť aj naďalej pomerne rýchlym tempom a bude sa pohybovať z krajiny do krajiny,“ uviedli vedci z organizácie Proofpoint. „Pokiaľ budú používatelia naďalej dôverovať neznámym SMS správam a klikať na ich obsah, budú kampane podobné týmto úspešné.“

A to tak, že jednoducho nepovolíte inštaláciu aplikácie, o ktorú sa systém pokúša. Aktuálnym hrozbám, ktoré používateľom hrozia, sme sa podrobnejšie venovali v článku Veľký pozor na internetové podvody. Takto sa vás útočníci snažia oklamať.

Náš tip
Nedávne útoky ransomvéru pripomínajú dôležitosť zálohovania dát

 

27.4.2021

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+