MojAndroid

V aktuálnom čísle Android Magazínu vás okrem iného informujeme, že v budúcnosti sa budeme bližšie venovať aj téme automobilizmu a príslušenstvu, ktoré môžeme v autách využiť v súvislosti s mobilmi, smartfónmi a tabletmi. A keďže radi prechádzame od slov priamo k činom, hneď v tomto čísle vám prinášame prvý článok z uvedenej oblasti – otestovali sme totiž Peugeot iOn v rámci projektu VIBRATe.

Ak ste o tomto pojme ešte nepočuli, jedná sa o skratku, vytvorenú zo slov VIedeň BRATislava e-mobility.  Ide o dvojročný pilotný cezhraničný projekt na podporu elektromobility v strednej Európe a podieľajú sa na ňom slovenské aj rakúske spoločnosti. Zámerom je vytvorenie „zelenej diaľnice“, teda ekologického prepojenia medzi dvomi susednými mestami a štátmi.

DSC_0393

Jeho základom má byť sieť nabíjacích staníc pre elektromobily, pričom k dispozícii budú stanice na rýchle i normálne nabíjanie. Na účely projektu dostali používatelia do dennej prevádzky 20 elektromobilov, ktoré sa budú môcť dobíjať na oboch stranách hranice. Počas dvojročnej skúšobnej fázy sa tak otestuje ich využitie v každodennej prevádzke.

Cieľom projektu je preukázať celkovú funkčnosť elektromobility v regióne s tromi miliónmi obyvateľov a naštartovať využívanie tohto spôsobu dopravy, šetrnej k životnému prostrediu. VIBRATe sa dá tiež vyjadriť prehľadne v číslach:

  • prvý stredoeurópsky cezhraničný projekt na podporu elektromobility
  • rozpočet projektu 1 250 000 €
  • spolufinancovanie vo výške 72 % z verejných zdrojov, primárne z Programu cezhraničnej spolupráce Slovensko – Rakúsko 2007 – 2013
  • 20 používateľov elektromobilov v regióne
  • do 5 staníc pre širokú verejnosť
  • 4 rýchlonabíjacie stanice pozdĺž diaľnice medzi Bratislavou a Viedňou; 1 v Bratislave
  • o 45 kg CO menej ako pri aute so spaľovacím motorom

Toľko teda na úvod, pokiaľ vás tento projekt zaujal, viac sa dozviete na oficiálnej stránke http://www.emobility-vibrate.eu/sk/content/view/o-vibrate. Prejdime teraz priamo k meritu veci, teda k dojmom a poznatkom, ktoré sme získali pri testovaní elektromobilu Peugeot, ktorý je súčasťou projektu.

Zvyšok článku si môžete prečítať v aktuálnom čísle Android Magazínu, v ktorom však nájdete ešte oveľa viac zaujímavých tém, článkov a rozhovorov. Článok nájdete v jesennom dvojčísle časopisu Android Magazín na 30. strane.

>> Stiahnite si PDF-Android Magazín Október/November 2013  <<

Aplikácia Android Magazín je dostupná na Play Store aktuálne len pre Android tablety vo verzii 3.0 a vyššie. Pre správne spustenie aplikácie je potrebné mať nainštalovanú aplikáciu Adobe AIR. Aplikácia Android Magazín beží na platforme Coverpage od spoločnosti MONOGRAM Interactive.

26.11.2013

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+